Salvini slaví úspěch: Senát schválil sporný zákon o migraci a bezpečnosti

Italský Senát dnes i přes narůstající napětí mezi dvěma vládními stranami schválil sporný návrh zákona o migraci a bezpečnosti. Vláda s ním spojila hlasování o důvěře, aby schválení uspíšila, informovala agentura Reuters. Prosadil jej vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga. Návrh zákona zpřísňuje imigrační předpisy, omezuje právo na azyl a také zpřísňuje pravidla pro boj proti mafii a terorismu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Matteo Salvini
doporučujeme

Třebaže návrh odmítlo podpořit pět členů koaličního Hnutí pěti hvězd, pro důvěru vládě hlasovalo 163 senátorů, proti 59 zákonodárců a 19 dalších se hlasování zdrželo. Pokud by kabinet důvěru nezískal, musel by podat demisi. V rozhodnutí přistoupit k takovému krajnímu postupu se podle agentury Reuters projevuje napětí v koalici.

"Vláda nijak ohrožena není. Závazky, které jsme vůči Italům přijali, splníme jeden po druhém. Tečka," reagoval na domnělé napětí ve vládní koalici Salvini.

Text nahrazuje povolení k pobytu z humanitárních důvodů, které v minulých letech dostalo na dva roky 25 procent běženců, jinými druhy povolení k pobytu, například "zvláštní ochranou" na jeden rok, nebo povolením uděleným na šest měsíců z důvodu "přírodní katastrofy v zemi původu" a dalšími.

Přináší také reorganizaci systému příjmu žadatelů o azyl, kteří budou shromažďováni ve velkých přijímacích centrech. Stanoví proceduru, která umožní urychleně vyhostit žadatele o azyl, který se projeví jako "nebezpečný".

Návrh zákona počítá se zrušením žádosti o azyl, pokud se ten, kdo ji podal, ukáže jako "nebezpečný společnosti, anebo bude odsouzen". Bude rozšířena paleta zločinů, za jejichž spáchání půjde odejmout status uprchlíka, nebo italské občanství. To případně bude možné odejmout jakémukoli cizinci, který bude odsouzen za terorismus.

V oblasti bezpečnosti návrh zákona upravuje používání paralyzérů a usnadňuje evakuaci okupovaných budov.

Aby zákon vstoupil v platnost, musí ho ještě do konce listopadu schválit Poslanecká sněmovna.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik zaplatilo Německo za uprchlíky? Výdaje jsou neuvěřitelné

20.05.2019 22:09 Aktualizováno Výdaje německé vlády související s migrací loni stouply na rekordních 23 miliard eur (593 miliard…

Tragická dovolená. Mladý pár vyrazil do Řecka, drsná událost jim změnila…

20.05.2019 22:09 Aktualizováno Mladý pár z Polska si na dovolené na řeckém ostrově Zakynthos chtěl užít jízdu na čtyřkolce.…

V Berlíně vyhlásily mimořádný stav. Příčinou je intezivní déšť

20.05.2019 21:59 Bouře doprovázené vydatným deštěm dnes potrápily značnou část Německa. Hasiči museli na řadě míst…

Německá „šária policie“ nutila lidi vzdát se hudby a sexu

20.05.2019 21:51 Aktualizováno V Německu jde k soudu sedm mužů, kteří ustanovili tzv. „šáriu polici“. Její vůdce byl obviněn z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama