Salvini slaví úspěch: Senát schválil sporný zákon o migraci a bezpečnosti

Italský Senát dnes i přes narůstající napětí mezi dvěma vládními stranami schválil sporný návrh zákona o migraci a bezpečnosti. Vláda s ním spojila hlasování o důvěře, aby schválení uspíšila, informovala agentura Reuters. Prosadil jej vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga. Návrh zákona zpřísňuje imigrační předpisy, omezuje právo na azyl a také zpřísňuje pravidla pro boj proti mafii a terorismu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Matteo Salvini
doporučujeme

Třebaže návrh odmítlo podpořit pět členů koaličního Hnutí pěti hvězd, pro důvěru vládě hlasovalo 163 senátorů, proti 59 zákonodárců a 19 dalších se hlasování zdrželo. Pokud by kabinet důvěru nezískal, musel by podat demisi. V rozhodnutí přistoupit k takovému krajnímu postupu se podle agentury Reuters projevuje napětí v koalici.

"Vláda nijak ohrožena není. Závazky, které jsme vůči Italům přijali, splníme jeden po druhém. Tečka," reagoval na domnělé napětí ve vládní koalici Salvini.

Text nahrazuje povolení k pobytu z humanitárních důvodů, které v minulých letech dostalo na dva roky 25 procent běženců, jinými druhy povolení k pobytu, například "zvláštní ochranou" na jeden rok, nebo povolením uděleným na šest měsíců z důvodu "přírodní katastrofy v zemi původu" a dalšími.

Přináší také reorganizaci systému příjmu žadatelů o azyl, kteří budou shromažďováni ve velkých přijímacích centrech. Stanoví proceduru, která umožní urychleně vyhostit žadatele o azyl, který se projeví jako "nebezpečný".

Návrh zákona počítá se zrušením žádosti o azyl, pokud se ten, kdo ji podal, ukáže jako "nebezpečný společnosti, anebo bude odsouzen". Bude rozšířena paleta zločinů, za jejichž spáchání půjde odejmout status uprchlíka, nebo italské občanství. To případně bude možné odejmout jakémukoli cizinci, který bude odsouzen za terorismus.

V oblasti bezpečnosti návrh zákona upravuje používání paralyzérů a usnadňuje evakuaci okupovaných budov.

Aby zákon vstoupil v platnost, musí ho ještě do konce listopadu schválit Poslanecká sněmovna.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Shoda ohledně víceletého rozpočtu EU stále není

17.02.2020 21:55 Výhrady k aktuálnímu návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie dali dnes najevo ministři členských…

Salvini opět provokoval, mluvil o potratech cizinek

17.02.2020 21:49 Vůdce italské opoziční pravicové strany Liga a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini vyvolal v…

Šokující odhalení. Odinovi vojáci v Německu chystali masakr muslimů

17.02.2020 20:28 Aktualizováno Skupina extremistů zadržená v pátek při razii německé policie v šesti spolkových zemích zřejmě…

Kdo zabil Gruzínce v Berlíně? Podezřelý měl styky s ruskou FSB

17.02.2020 19:41 Další indicie nasvědčují zapletení Moskvy do srpnové vraždy Gruzínce v centru Berlína. V měsících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama