Žena si kvůli lékařům prochází peklem. Za vším stojí malá chyba, která má fatálními následky

Sedmatřicetiletá Victorie McMahonová z britského Liverpoolu si prochází peklem. Stalo se jí totiž to nejhorší, co může stávajícího či budoucího rodiče potkat. Přišla o dítě. A to vinou lékařů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Victorie trpí epilepsií a proto se na začátku těhotenství rozhodla poradit s lékaři, jestli je to vlastně dobrý nápad. 25. listopadu 2010 proto navštívila zdravotnické centrum Speke Neighbourhood Centre.

Zde se zeptala se své praktické lékařky na radu ohledně těhotenství, protože si nebyla jistá, jestli je pro ni bezpečné otěhotnět. Ta ji odkázala na kliniku zabývající se reprodukcí a těhotenstvím. Ženě ale neřekla malou, avšak podstatnou věc. Lék na epilepsii, který užívala, totiž obsahoval valproát sodný.

Lékařka se o jeho negativním účinku nezmínila ani o měsíc později, kdy za ní opět přišla těhotná McMahonová. Lék přitom představuje značné riziko pro nenarozený plod, protože způsobuje fetální syndrom. Žena tak o dítě přišla.

Případ se dostal až k soudu, který uvedl, že každý lékař si je vědom toho, že antiepileptika, včetně valproátu sodného, zvyšují riziko malformace plodu. Navzdory fyzické bolesti z porodu žena utrpěla i psychickou újmu a soud jí proto dal za pravdu.

Osm let po tragické události proto bylo rozhodnuto o tom, že matka má právo na odškodné ve výši 150 tisíc liber. "Pro mě to není o penězích, ale o spravedlnosti," říká Victorie, která je z celé věci dodnes zdrcená.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik migrantů vlastně pracuje? Tomuhle číslu neuvěříte

15.11.2018 22:28 Aktualizováno Švédský úřad práce čelí ostré kritice kvůli nové a podle kritiků až příliš optimistické zprávě o…

Neví, co dělají? Británie si odhlasovala brexit, teď je většina lidí proti

15.11.2018 21:49 Většina Britů se nyní staví proti odchodu své země z Evropské unie a přála by si o budoucnosti…

Navalnyj "rozdrtil" Rusko ve Štrasburku: Věznění bylo politicky motivované…

15.11.2018 21:46 Aktualizováno Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes dospěl k závěru, že opakované zadržování lídra…

Estonsko se také postavilo OSN. Migrační pakt nepodpoří

15.11.2018 21:37 Estonsko nepodpoří globální pakt OSN o migraci, rozhodla na dnešním zasedání estonská vláda. Návrh…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama