"Nic pro korektní blekotání." Ve Vratislavi budou pochodovat nacionalisté, soud zrušil zákaz

Soud ve Vratislavi na jihozápadě Polska dnes zrušil rozhodnutí místního primátora zakázat nedělní pochod nacionalistů. Oznámila to polská média s tím, že primátor Rafal Dutkiewicz se proti tomuto rozhodnutí ještě může odvolat. Radnice v předstihu slibovala, že tak učiní - a že případně bude pochod pečlivě sledovat, aby jej v případě sebemenšího porušení zákona okamžitě zrušila.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Varšava

Polsko bude v neděli 11. listopadu slavit 100 let od opětovného získání nezávislosti. Ulicemi Vratislavi má při této příležitosti projít pochod, který organizuje Piotr Rybak, odsouzený svého času za spálení loutky Žida, a bývalého kněze Jacka Miendlara, známého antisemitskými výroky, poznamenala televize TVN 24 na svém webu.

Očekává se účast až 10.000 lidí, organizátoři slibovali, že pochod uspořádají i přes případný zákaz. "Žádný nepřítel Poláků nám nebude diktovat! Na vratislavském pochodu není místo pro politicky korektní blekotání," napsal Miendlar na twitteru.

Loni účastníci pochodu nesli transparenty typu "Smrt nepřátelům vlasti" a poprali se s účastníky protidemonstrace, kteří nesli transparenty "Fašismus neprojde" a "Tady jsou hranice slušnosti".

Primátor zákaz zdůvodnil obavami ze spáchání trestných činů a přestupků během pochodu. Námitky ale vznesl i úřední ombudsman. Podle něj nelze zakázat veřejné shromáždění jen z obavy ohledně průběhu akce. Svoboda shromažďování musí být chráněná, jak vyplývá i z verdiktů Evropského soudu pro lidská práva, argumentoval.

Pochod nacionalistů ve středu zakázala i varšavská primátorka, hlavně s odvoláním na bezpečnost občanů, vzhledem k řádění nacionalistů v uplynulých letech a i vzhledem k tomu, že řada policistů - místy podle agentury AP až 60 procent stavu - momentálně čerpá nemocenskou na protest proti nízkým platům.

Zákaz dnes zrušil varšavský soud, argumentující, že svobodu shromažďování, tak důležitou pro demokracii, chrání ústava. Organizátoři pochodu verdikt uvítali jako své vítězství, právník radnice slíbil odvolání, přestože rozhodování soudu označil za bezpředmětné.

Mezitím se totiž prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki dohodli, že v neděli uspořádá pochod hlavním městem vláda jako součást oslav státního svátku - a tento pochod se má ubírat stejnou trasou ve stejné době, jakou si původně vybrali nacionalisté. Zúčastnit se jej má i předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński a řada dalších činitelů. Podle ministerstva obrany se zajištěním bezpečnosti během oslav nezávislosti vypomohou ve Varšavě vojáci.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Paříži demonstrovalo 7000 členů žlutých vest, chtěli demisi Macrona

19.01.2019 22:00 Aktualizováno Ve Francii se dnes konal další, v některých městech již desátý sobotní protest žlutých vest,…

Bulharská policie zadržela 43 podezřelých z terorismu

19.01.2019 18:39 Speciální jednotky bulharské policie při velké páteční akci zadržely na více místech země 43 osob…

Po pádu lavin v Jižním Tyrolsku zahynuli dva lidé

19.01.2019 18:07 Při pádu lavin na dvou různých místech v italském Jižním Tyrolsku dnes přišli o život dva lidé. S…

Španělé nadále zachraňují dvouletého chlapce, který spadl do šachty

19.01.2019 15:39 Španělští záchranáři se už šestý den snaží dostat k dvouletému chlapci, který spadl do úzké a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama