Brexitová dohoda bude zveřejněna v úterý, píše The Times. Ministr ale hovoří jinak

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie bude zveřejněna v úterý, den předtím o ní bude jednat kabinet v Londýně, tvrdí reportér britského deníku The Times s odvoláním na projednávaný návrh vládního harmonogramu. Diplomaté v Bruselu, kteří jsou o vývoji jednání dobře informováni, jsou ale podle exkluzivních zjištění ČTK k podobným zprávám skeptičtí.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto

Evropská komise má velvyslance 27 zemí unie o nejnovějším vývoji jednání informovat v pátek, schůzka byla odložena z původního termínu ve středu. V pondělí bude brexit tématem jednání ministrů odpovědných za evropskou problematiku.

"Podle jednoho návrhu harmonogramu, o kterém se dnes ve Whitehallu (britské vládě) jednalo, bude kabinet (o dohodě) asi jednat v pondělí," uvedl podle agentury Reuters novinář Sam Coates. 

Britský ministr pro brexit Dominic Raab se podle něj v úterý setká s unijním vyjednávačem Michelem Barnierem a ve stejný den bude zveřejněn text dohody. Premiérka Theresa Mayová ve středu promluví v dolní komoře parlamentu. Unijní summit se uskuteční někdy okolo 23. až 25. listopadu, tvrdí Coates.

Sám Barnier dnes vyhlídky na tak rychlý pokrok ve vyjednávání mírnil. "Je potřeba udělat ještě mnoho další práce," řekl podle agentury DPA hlavní unijní vyjednavač, který se účastní kongresu Evropské lidové strany (EPP) v Helsinkách. Barnier nechtěl komentovat ani spekulace, že by se summit o brexitu mohl konat ještě do konce listopadu.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt ale dnes v Paříži podle Reuters prohlásil, že konečná podoba dohody nebude známa v nadcházejících sedmi dnech, stane se tak podle něj nicméně brzy.

Britští a unijní vyjednávači nyní diskutují o konečné podobě dokumentu, hlavní překážkou zůstává režim na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskem, které je členskou zemí unie. Británie z evropského bloku odejde v březnu 2019.

Mayová podle Reuters v těchto dnech stupňuje své úsilí o dosažení dohody. Dnes se na večeři v sídle NATO v Bruselu setká s několika unijními vůdci a v pátek poobědvá s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik migrantů vlastně pracuje? Tomuhle číslu neuvěříte

15.11.2018 22:28 Aktualizováno Švédský úřad práce čelí ostré kritice kvůli nové a podle kritiků až příliš optimistické zprávě o…

Neví, co dělají? Británie si odhlasovala brexit, teď je většina lidí proti

15.11.2018 21:49 Většina Britů se nyní staví proti odchodu své země z Evropské unie a přála by si o budoucnosti…

Navalnyj "rozdrtil" Rusko ve Štrasburku: Věznění bylo politicky motivované…

15.11.2018 21:46 Aktualizováno Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes dospěl k závěru, že opakované zadržování lídra…

Estonsko se také postavilo OSN. Migrační pakt nepodpoří

15.11.2018 21:37 Estonsko nepodpoří globální pakt OSN o migraci, rozhodla na dnešním zasedání estonská vláda. Návrh…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama