Šéf německých Židů si podal politiky AfD. V ostrém prohlášení se zastává i muslimů

Za "duchovní žháře" označil dnes politiky Alternativy pro Německo (AfD) šéf německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Učinil tak při vzpomínce na 80. výročí takzvané Křišťálové noci, při níž na celém německém území nacisté zapalovali synagogy a ničili židovské obchody.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Židé, ilustrační fotografie

Schuster ve svém projevu, který rada zveřejnila i na internetu, tvrdě kritizoval žhářské i další útoky na uprchlické ubytovny z posledních let. Považuje je za skandál.

"A stejně tak je skandál, že jsou mešity stále častěji popisovány nenávistnými slogany a nebo že jsou terčem ještě větších útoků. A je skandál, že se zhruba každý druhý týden v Německu stává totéž se synagogami, dokonce i když jsou zpravidla pod policejní ochranou," nechal se slyšet Schuster.

"Za těmito lidmi, kteří napadají uprchlíky, muslimy nebo Židy, stojí duchovní žháři. Můj dojem je: jejich počet v Německu roste," uvedl také šéf Ústřední rady Židů. Tito lidé podle něj šíří strach před uprchlíky a štvou proti žadatelům o azyl, zvláště muslimům. "Jedna stana, která sedí ve Spolkovém sněmu úplně na pravém okraji, toto štvaní dovedla k dokonalosti. Jsou duchovními žháři," řekl dále v narážce na protiimigrační AfD.

Podle Schustera nemají zástupci této strany k ničemu respekt a dokonce se vysmívají obětem holokaustu tím, že relativizují zločiny nacistů. Touto poznámkou zřejmě myslel mimo jiné šéfa AfD Alexandera Gaulanda, který hovořil třeba o tom, že doba nacismu je jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách.

"Pro židovské společenství by bylo nesnesitelné, dnes, 80 let po noci pogromu, mít mezi námi zástupce této strany. Proto jsme tuto frakci jako jedinou z německého Spolkového sněmu nepozvali," poznamenal také Schuster, podle něhož je třeba takové síly zatlačit tak daleko, až zmizí.

Nacistickému teroru 9. a 10. listopadu 1938 padlo za oběť nejméně 100 Židů. Zničeno či poškozeno bylo více než 1200 synagog a židovských modliteben a zhruba 7500 obchodů na území německé říše, do níž už v té době patřily i dříve československé Sudety. Bezprostředně po teroru bylo zatčeno na 30.000 Židů, z nichž většina skončila v koncentračních táborech, kde jich zhruba tisícovka zahynula. Vrcholem nacistické perverze bylo, že Židé museli za způsobené škody zaplatit jednu miliardu marek.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Řecku živoří 74 tisíc uprchlíků, země slibuje radikální opatření

15.11.2018 16:54 V Řecku nyní žije 74.000 žadatelů o azyl. Vláda se jim snaží zajistit bydlení a zlepšit podmínky v…

Skotsko opět cení zuby. Brexit posiluje argument za nezávislost, míní…

15.11.2018 16:43 Aktualizováno Odchod Británie z Evropské unie každým dnem posiluje argumenty ve prospěch vyhlášení nezávislosti…

Kolik migrantů vlastně pracuje? Ve Švédsku je dusno kvůli nové zprávě

15.11.2018 16:42 Švédský úřad práce čelí ostré kritice kvůli nové a podle kritiků až příliš optimistické zprávě o…

Mayové se sype vláda. Rezignoval brexitový ministr Raab, posléze…

15.11.2018 14:13 Aktualizováno Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody, který ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama