Šéf německých Židů si podal politiky AfD. V ostrém prohlášení se zastává i muslimů

Za "duchovní žháře" označil dnes politiky Alternativy pro Německo (AfD) šéf německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Učinil tak při vzpomínce na 80. výročí takzvané Křišťálové noci, při níž na celém německém území nacisté zapalovali synagogy a ničili židovské obchody.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Židé, ilustrační fotografie

Schuster ve svém projevu, který rada zveřejnila i na internetu, tvrdě kritizoval žhářské i další útoky na uprchlické ubytovny z posledních let. Považuje je za skandál.

"A stejně tak je skandál, že jsou mešity stále častěji popisovány nenávistnými slogany a nebo že jsou terčem ještě větších útoků. A je skandál, že se zhruba každý druhý týden v Německu stává totéž se synagogami, dokonce i když jsou zpravidla pod policejní ochranou," nechal se slyšet Schuster.

"Za těmito lidmi, kteří napadají uprchlíky, muslimy nebo Židy, stojí duchovní žháři. Můj dojem je: jejich počet v Německu roste," uvedl také šéf Ústřední rady Židů. Tito lidé podle něj šíří strach před uprchlíky a štvou proti žadatelům o azyl, zvláště muslimům. "Jedna stana, která sedí ve Spolkovém sněmu úplně na pravém okraji, toto štvaní dovedla k dokonalosti. Jsou duchovními žháři," řekl dále v narážce na protiimigrační AfD.

Podle Schustera nemají zástupci této strany k ničemu respekt a dokonce se vysmívají obětem holokaustu tím, že relativizují zločiny nacistů. Touto poznámkou zřejmě myslel mimo jiné šéfa AfD Alexandera Gaulanda, který hovořil třeba o tom, že doba nacismu je jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách.

"Pro židovské společenství by bylo nesnesitelné, dnes, 80 let po noci pogromu, mít mezi námi zástupce této strany. Proto jsme tuto frakci jako jedinou z německého Spolkového sněmu nepozvali," poznamenal také Schuster, podle něhož je třeba takové síly zatlačit tak daleko, až zmizí.

Nacistickému teroru 9. a 10. listopadu 1938 padlo za oběť nejméně 100 Židů. Zničeno či poškozeno bylo více než 1200 synagog a židovských modliteben a zhruba 7500 obchodů na území německé říše, do níž už v té době patřily i dříve československé Sudety. Bezprostředně po teroru bylo zatčeno na 30.000 Židů, z nichž většina skončila v koncentračních táborech, kde jich zhruba tisícovka zahynula. Vrcholem nacistické perverze bylo, že Židé museli za způsobené škody zaplatit jednu miliardu marek.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti druhé kategorie? Brusel zahájil řízení s Rakouskem kvůli dávkám pro…

24.01.2019 13:54 Evropská komise (EK) dnes dala dva měsíce Vídni na vysvětlení nových pravidel, podle nichž se…

Herečka zažalovala Polsko kvůli smogu, soud jí dal za pravdu

24.01.2019 13:49 Polská herečka Gražyna Wolszczaková vyhrála soud proti státu, který zažalovala za to, že nedělá…

Vrah gdaňského starosty chtěl v Polsku diktaturu, úřady o jeho extremismu…

24.01.2019 13:42 Polská vězeňská služba i policie podle zpravodajské televize TVN 24 věděly o tom, že Stefan W.…

Objednavatelka Kuciakovy vraždy Zsuzsová dala zlikvidovat i politika?…

24.01.2019 13:33 Aktualizováno Jednu z obviněných z loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka Alenu Zsuzsovou dnes policie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama