Francie se chystá na velké oslavy. Macron se sejde s Trumpem i Merkelovou

Den před stým výročím konce první světové války se dnes dopoledne francouzský prezident Emmanuel Macron setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. S německou kancléřkou Angelou Merkelovou se následně sejde nedaleko místa, kde bylo příměří 11. listopadu 1918 podepsáno. Večer se pak Macron setká s desítkami hlav států a vlád zemí, které se války zúčastnily.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Emmanuel Macron
doporučujeme

Schůzka Macrona a Trumpa se uskuteční dopoledne v Elysejském paláci a po krátkém rozhovoru mezi čtyřma očima budou společně jednat i delegace obou států. Na oběd se k Macronovi a Trumpovi připojí i jejich manželky Brigitte a Melania. Trump následně zamíří na americký vojenský hřbitov Aisne-Marne v Belleau nedaleko Paříže, kde uctí padlé vojáky.

Odpoledne se Macron sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiègne severně od francouzské metropole, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války.

Macron a Merkelová odhalí společně pamětní desku a následně zavítají do muzea. V něm se ve vagónu, který připomíná podpis příměří v roce 1918, zapíšou do pamětní knihy. Originální vagón, v němž Adolf Hitler "na oplátku" donutil podepsat v roce 1940 po porážce Francie příměří její představitele, byl během druhé světové války zničen.

Na závěr dnešního dne se Macron setká s desítkami představitelů zemí světa, které se zúčastnily první světové války. Bude mezi nimi i český premiér Andrej Babiš. Šéfové států a vlád nejdříve zavítají na výstavu v Musée d'Orsay. Následně je čeká slavnostní večeře.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europarlament schválil články 11 a 13. Konec internetu, jak ho známe?

26.03.2019 13:11 Evropští poslanci dnes schválili kontroverzní reformu ochrany autorských práv na internetu, jejímž…

Europoslanci podpořili návrh na zrušení střídání časů

26.03.2019 12:55 Evropští poslanci dnes podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času v…

Babiš ve střetu zájmů? Eurokomise analyzuje materiály získané v Česku

26.03.2019 12:50 Evropská komise nyní analyzuje materiál získaný v rámci rozsáhlého auditu, který od ledna prováděla…

Nižší přídavky na děti cizinců? Rakousko odmítá kritiku, do Bruselu…

26.03.2019 12:42 Rakouská vláda dnes v dopise zaslaném Evropské komisi odmítla kritiku, která se na ní snesla kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama