Slováci vyrazili k urnám. Volili primátory, starosty i zastupitele, úřady řešily korupci

Obyvatelé Slovenska v dnešních komunálních volbách vybírali primátory měst, starosty obcí a poslance místních zastupitelstev na další čtyři roky. Úřady a policie dostaly během hlasování podněty na prověření podezření z kupování hlasů či porušení moratoria na vedení kampaně, podle šéfa státní komise pro volby Eduarda Bárányho hlasování ale obecně proběhlo korektně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bratsilava, Slovensko
doporučujeme

Volební místnosti ve zhruba 2900 městech a vesnicích se uzavřely dvě hodiny před půlnocí, výsledky začne v noci na neděli zveřejňovat slovenský statistický úřad.

Voleb se mohlo zúčastnit více než 4,4 milionu oprávněných voličů, kromě občanů Slovenska i cizinci s trvalým pobytem na Slovensku. Z některých regionů země byl hlášen značný zájem obyvatel o hlasování. V předchozích komunálních volbách v roce 2014 volební účast dosáhla 48,3 procenta.

Podobně jako před čtyřmi lety i tentokráte policie prověřovala oznámení kvůli podezření z volební korupce, která je v zemi trestným činem. Například do volební místnosti na největším slovenském romském sídlišti Luník IX v Košicích přišel mladík s lístkem s vytištěným jménem kandidáta na místního starostu, který mu někdo údajně poskytl. Volební komise mladíkovi volit nepovolila a přivolala policejní hlídku. Policie případ vyšetřuje jako přestupek. Volební komise se zabývala i hlášením o organizovaném svážení Romů k hlasování v jedné z obcí na západě země, jakož i porušením moratoria na vedení kampaně na severu Slovenska. Další desítky různých oznámení v souvislosti s volbami dostala slovenská policie ještě před zahájením hlasování.

Před čtyřmi lety nejvíce křesel šéfů radnic získali nezávislí kandidáti a z politických stran Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která je nesilnější stranou tříčlenné koalice premiéra Petera Pellegriniho. Směr-SD se v posledních letech potýká s poklesem popularity a jeho předseda Robert Fico počátkem roku rezignoval na post premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

V řadě hlavně větších měst se před dnešními volbami spojily strany pravého středu. Tuto spolupráci si vyzkoušely již v loňských krajských volbách, po kterých vytlačily Směr-SD z vedení několika krajů.

Tradičně největší pozornost v obecních volbách na Slovensku poutá souboj kandidátů v největších městech. V Bratislavě patří podle dřívějších průzkumů veřejného mínění k favoritům na zvolení primátorem hned čtveřice kandidátů, mezi nimi architekt Matúš Vallo, dále bývalý šéf televize Markíza i Rozhlasu a televize Slovenska Václav Mika, úřadující primátor Ivo Nesrovnal a starosta jedné z bratislavských městských částí Ján Mrva.

Pro komunální volby na Slovensku, podobně jako již pro parlamentní volby konané v roce 2016, platí zákaz zveřejňování výsledků sondáží dva týdny před hlasováním i v samotný den voleb.

Na rozdíl od České republiky jsou na Slovensku primátoři a starostové voleni přímo. Úspěšným v jednokolové volbě bude kandidát, který získá nejvíce hlasů. Většinový volební systém platí i pro volbu poslanců městských a obecních zastupitelstev.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europarlament schválil články 11 a 13. Konec internetu, jak ho známe?

26.03.2019 13:11 Evropští poslanci dnes schválili kontroverzní reformu ochrany autorských práv na internetu, jejímž…

Europoslanci podpořili návrh na zrušení střídání časů

26.03.2019 12:55 Evropští poslanci dnes podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času v…

Babiš ve střetu zájmů? Eurokomise analyzuje materiály získané v Česku

26.03.2019 12:50 Evropská komise nyní analyzuje materiál získaný v rámci rozsáhlého auditu, který od ledna prováděla…

Nižší přídavky na děti cizinců? Rakousko odmítá kritiku, do Bruselu…

26.03.2019 12:42 Rakouská vláda dnes v dopise zaslaném Evropské komisi odmítla kritiku, která se na ní snesla kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama