Rakouská policie zatkla údajného ruského špeha. Pracoval v armádě

V Rakousku zatkli penzionovaného plukovníka podezřelého ze špionáže pro Rusko, o jehož případu informovala vídeňská vláda již v pátek. Nyní se čeká na rozhodnutí, zda na něj bude uvalena vyšetřovací vazba. Na dotaz agentury APA to dnes sdělil mluvčí salcburského státního zastupitelství Robert Holzleitner. Vídeň si kvůli případu v pátek předvolala ruského velvyslance.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Rakouská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Obviněný byl zatčen v noci na dnešek. Probíhá podrobný výslech, následně zastupitelství případně podá žádost na uvalení vyšetřovací vazby. Odůvodněna může být mimo jiné obavami, že podezřelý bude v trestné činnosti pokračovat nebo nebezpečím útěku zadržovaného.

Informace o výzvědné činnosti nyní 70letého muže ze Salcburku, který měl během služby v armádě působit přes 20 let jako špion ve prospěch Ruska, dostalo Rakousko ze zahraničí.

Ministryně zahraničí Karin Kneisslová, jež se před časem proslavila tím, že na své veselce tančila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kvůli aféře zrušila návštěvu Moskvy plánovanou na prosinec. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že ho obvinění ze strany Rakouska "nepříjemně překvapilo". O rakouském plukovníkovi podezřelém ze špionáže prý nic neví.

Podle deníku Die Presse muž nevyzradil Rusům žádné přísně utajované informace. Prý šlo spíše o zprávy dostupné na armádním intranetu a z jeho okolí. Za své služby pro Moskvu údajně získal 300.000 eur (7,8 milionu Kč).

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europarlament schválil články 11 a 13. Konec internetu, jak ho známe?

26.03.2019 13:45 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili spornou reformu ochrany autorských práv na internetu,…

Europoslanci podpořili návrh na zrušení střídání časů

26.03.2019 12:55 Evropští poslanci dnes podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času v…

Babiš ve střetu zájmů? Eurokomise analyzuje materiály získané v Česku

26.03.2019 12:50 Evropská komise nyní analyzuje materiál získaný v rámci rozsáhlého auditu, který od ledna prováděla…

Nižší přídavky na děti cizinců? Rakousko odmítá kritiku, do Bruselu…

26.03.2019 12:42 Rakouská vláda dnes v dopise zaslaném Evropské komisi odmítla kritiku, která se na ní snesla kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama