Nahá aktivistka hnutí Femen narušila oslavy konce války, pronikla k Trumpovi

Při vzpomínkových ceremoniích u příležitosti stého výročí konce první světové války panují v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost desítek zahraničních státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa dohlíží na 10.000 policistů, nasazena byla i armáda. Přesto se do blízkosti Trumpovy kolony mířící po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku podařilo přes uzávěru proniknout třem aktivistkám hnutí Femen. Média původně psala o jedné nebo dvou aktivistkách.

Ceremonii konce WWI narušila nahá aktivistka!
doporučujeme

Podle agentury AP měla jedna z nich na obnažených prsou nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela "fake peace makers" (falešní mírotvorci).

Podle francouzského ministra vnitra Christopha Castanera bezpečnost průvodu ani Trumpa samého neohrozily, policie proti nim rychle zakročila. Trojice žen z Femenu s nápisem na prsou Welcome War Criminals (Vítejte váleční zločinci) protestovala již v sobotu u Vítězného oblouku, policie je ale obratem zadržela. Hnutí Femen podle agentury DPA na twitteru uvedlo, že jeho záměrem bylo odsoudit "pokrytectví" vzpomínkových akcí.

Incident se stal cestou na pietu k Vítěznému oblouku na náměstí Charlese de Gaullea, které se zúčastnily desítky zahraničních státníků. Kromě Trumpa přijel i ruský prezident Vladimir Putin či německá kancléřka Angela Merkelová. Ceremoniál byl vrcholem připomínky dne, kdy v roce 1918 začalo platit příměří.

Nahá aktivistka narušila oslavy (0:56) | zdroj: YouTube

Náměstí je přitom s navazujícím bulvárem Champs-Élysées klíčovou dopravní tepnou, takže jeho uzávěra ještě více komplikovala již tak náročnou dopravní situaci. Omezen je od rána také provoz metra, uzavřeno bylo z bezpečnostních důvodů vícero stanic včetně Charlese de Gaullea, kde se kříží několik linek podzemní dráhy. Uzávěry byly původně hlášeny od 8:00 SEČ, platit ale začaly zhruba o hodinu dříve.

Okolí Vítězného oblouku bylo obehnáno mobilním plotem a vstup za bariéru střežila policie. Na místě hlídkovali také vojáci s automatickými zbraněmi. V ulicích jsou rovněž příslušníci bezpečnostních sborů se psy cvičenými na vyhledávání výbušnin.

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 a proslulo akcemi svých polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také v západní Evropě. Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem "úplného vítězství nad patriarchátem", ale nepovažuje se za feministické. Své členky označuje za "sextremistky".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polský soud odsoudil obec za "zónu bez LGBT"

14.07.2020 21:59 Správní soud v polském městě Gliwice dnes odsoudil obec Istebna za usnesení obecní rady, že území…

Itálie prodloužila nošení roušek v uzavřených prostorách

14.07.2020 20:26 Itálie, která patřila v nynější pandemii covidu-19 k nejvíce postiženým zemím, prodlouží zatím do…

EU vyškrtne Srbsko a Černou Horu ze seznamu bezpečných zemí

14.07.2020 17:55 Státy Evropské unie vyškrtnou Srbsko a Černou Horu ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou…

Macron hájí nového ministra vnitra, ten je vyšetřován kvůli údajnému…

14.07.2020 17:02 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes obhajoval své rozhodnutí jmenovat do čela ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy