Vypadni! křičeli na Merkelovou v Chemnitzu. Kancléřka přiznala chyby v migrační politice

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes během návštěvy města Chemnitzu (Saské Kamenice) uznala, že její vláda v migrační politice chybovala. Chybu podle ní ovšem neudělala tím, že pomohla uprchlíkům v nouzi, ale tím, že se nezajímala včas o situací zemí, ze kterých přichází. Merkelová se v debatě se čtenáři listu Freie Presse vrátila rovněž k bouřlivým událostem v podkrušnohorském městě na přelomu srpna a září. Proti Merkelové ve městě demonstrovalo podle úřadů zhruba 2500 lidí.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Angela Merkelová

Kancléřka dnes město Chemnitz, které leží zhruba 20 kilometrů severně od českých hranic, navštívila poprvé od demonstrací, které ve městě na přelomu srpna a září vyvolala smrt 35letého Němce. Z jeho zabití jsou podezřelí tři žadatelé o azyl z Iráku a Sýrie. Protesty, které následovaly po tomto činu, provázely i neonacistické projevy, napadání přistěhovalců a antisemitské útoky.

Kromě politiků a zástupců policie se dnes Merkelová v Chemnitzu setkala například i s Uwem Dziuballou, majitelem židovské restaurace Schalom, na kterou na konci srpna zaútočili maskovaní radikálové.

zdroj: YouTube

Kancléřka v debatě se čtenáři saského listu vyjádřila pochopení pro rozčílení místních obyvatel, které ale podle ní není omluvou pro páchání trestných činů na demonstracích extremistů. Nespokojené občany vyzvala, aby se při demonstracích jasně vymezili vůči pravicovým radikálům.

Před návštěvou kancléřka čelila kritice, že do saského města přijela pozdě. V debatě se výčitkám dnes bránila. Zvažovala prý dlouho, kdy bude vhodný moment do města zavítat a to i vzhledem k tomu, jak její osobnost mnoho společnost polarizuje. Nakonec se rozhodla, že do Chemnitzu nepojede v rozjitřené atmosféře a vyčká. Cílem její dnešní návštěvy města je podle Merkelové zjistit, jak mohou centrální úřady přispět k tomu, aby nebyl Chemnitz trvale ve špatném světle.

Východní Němci a zvlášť Sasové mají totiž podle kancléřky řadu důvodů být na sebe pyšní. Měli by proto vystupovat sebevědoměji.

Kancléřka rovněž znovu připustila, že kabinet udělal v migrační politice chyby. Chybou ale podle ní nebylo, že se Německo rozhodlo pomoci uprchlíkům, kteří to potřebovali, ale to, že se spolková vláda nezajímala dostatečně brzy o země a regiony původu uprchlíků a migrantů. Předsedkyně německé vlády vyjádřila také politování nad tím, že se nedaří dosáhnout pokroku v uznávání některých zemí původu za bezpečné.

Merkelová také odsoudila "lži", které se podle ní šíří v souvislosti s globální dohodou OSN o migraci, ke které se odmítly připojit USA, Austrálie a několik evropských zemí včetně Česka. Suverenita signatářských zemí není podle ní žádným způsobem narušena. Cílem dohody je snížit migrační tlak, řekla kancléřka, podle které bude mít dál každá země právo přijímat své vlastní zákony.

Před budovou, ve kterém se debata konala, demonstranti skandovali "Vypadni", "Merkelová musí pryč" a kancléřku označovali za zrádkyni národa.

Podle úřadů se protestu proti kancléřce zúčastnilo 2500 lidí. Agentura DPA uvedla, že mezi nimi byli členové hnutí Pro Chemnitz, které stálo i za dřívějšími demonstracemi, členové protiislámského hnutí Pegida či skupiny Merkeljugend, která si dala jméno v odkazu na mládežnickou organizaci nacistů Hitlerjugend.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zastřelila útočníka ze Štrasburku, hon na Chekatta trval 48 hodin

14.12.2018 00:23 Aktualizováno Francouzské bezpečnostní složky dnes večer při zásahu ve štrasburské čtvrti Neudorf zabily Chérifa…

Mayová předložila EU své požadavky k brexitu, summit opustila beze slova

13.12.2018 23:59 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes krátce po 21:00 SEČ beze slova opustila budovu, kde se od…

Maďaři se bouří proti "otrockému zákonu", policie nasadila slzný plyn

13.12.2018 21:50 Několik tisíc lidí dnes v centru Budapešti znovu demonstruje proti novele zákoníku práce…

Chudé státy pranýřují klimatický summit: Plané řeči, Marshallovým ostrovům…

13.12.2018 21:42 S koncem klimatické konference v polských Katovicích podrobili zástupci chudých a změnou klimatu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama