V Rumunsku se zřejmě objevil Picassův obraz za miliony, před 6 lety byl ukraden

Obraz Hlava harlekýna od Pabla Picassa, který byl před šesti lety ukraden z galerie Kunsthal v nizozemském Rotterdamu, se možná objevil v Rumunsku. Dnes o tom podle agentur informovali místní vyšetřovatelé.

Přidejte svůj názor

Rumunsko, ilustrační foto
doporučujeme

"Vyšetřovatelé specializovaní na organizovaný zločin zjišťují, za jakých okolností malba podepsaná Picassem v hodnotě asi 800.000 eur (zhruba 20,7 milionu korun) byla v sobotu večer nalezena v župě Tulcea (na jihovýchodě Rumunska)," uvedli dnes zástupci zvláštního oddělení rumunského státního zastupitelství. Dodali, že pravost obrazu stále ověřují.

Na nizozemskou ambasádu v Bukurešti s obrazem přijela spisovatelka rumunského původu Mira Feticuová, která žije v Nizozemsku a která o této krádeži napsala knihu. Tvrdí, že obraz byl v župě Tulcea ukrytý pod kamenem.

Obraz Hlava harlekýna, který Picasso namaloval v roce 1971, ukradla v říjnu 2012 z rotterdamské galerie skupina zlodějů z Rumunska. Spolu s ním odnesli i několik dalších děl od předních světových malířů, jako je Henri Matisse nebo Claude Monet. V následujícím roce byl kvůli tomu odsouzen šéf tohoto gangu a jeho komplicové, ukradená díla se zatím najít nepodařilo. Rumunští odborníci se domnívají, že nejméně tři z nich pachatelé spálili, aby zničili důkazy.

Zástupci rotterdamské Kunsthal se k nálezu zatím nevyjádřili. Jeden bývalý kurátor této galerie ale o pravosti obrazu pochybuje. Na základě fotografií, které viděl, se domnívá, že je to pouhá kopie, napsala agentura DPA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

Rumunský premiér Orban neměl roušku a navíc kouřil, zaplatil pokutu

31.05.2020 19:29 Aktualizováno Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17.000 korun),…

V Itálii zemřelo dalších 75 pacientů s nemocí covid-19. Jaká je situace ve…

31.05.2020 19:17 Aktualizováno Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 75 na 33.415. O den dříve…

"Skoncujeme s pandemií." Ve Španělsku má být naposledy prodlouženo omezení…

31.05.2020 18:20 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes uvedl, že jeho země potřebuje prodloužit omezení pohybu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy