Nález ukradeného obrazu Picassa byl nejapný žert, Nizozemci se nechali napálit

Nález obrazu Hlava harlekýna od Pabla Picassa, ukradeného před šesti lety z galerie Kunsthal v nizozemském Rotterdamu, byl zřejmě nejapný žert. Podle agentury AP to na facebooku napsal nizozemský novinář Frank Westerman. "Dílo" na základě anonymního tipu našla v Rumunsku spisovatelka rumunského původu Mira Feticuová.

Přidejte svůj názor

Umění
doporučujeme

Feticuová, která žije v Nizozemsku a o krádeži napsala knihu, odjela v doprovodu novináře Westermana do Rumunska, kde měla být podle poskytnuté informace Hlava harlekýna schovaná. Na uvedeném místě, pod kamenem u stromu, obraz skutečně našla a posléze odevzdala na nizozemském velvyslanectví.

Westerman nyní na sociální síti přiznal, že se nechali se spisovatelkou napálit. "Předpokládaného ztraceného Picassa tam dali dva belgičtí divadelníci," napsal novinář bez bližší identifikace vtipálků.

Předpokládaná malba slavného španělského malíře a sochaře v odhadované hodnotě kolem 800.000 eur (20,8 milionu Kč) byla nalezena v sobotu večer v župě Tulcea na jihovýchodě Rumunska. Někteří experti nad pravostí malby ale hned vyjádřili pochybnosti.

Obraz Hlava harlekýna, který Picasso namaloval v roce 1971, ukradla v říjnu 2012 z rotterdamské galerie skupina zlodějů z Rumunska. Spolu s ním odnesli i několik dalších děl od předních světových malířů, jako je Henri Matisse nebo Claude Monet.

V následujícím roce byl kvůli tomu odsouzen šéf tohoto gangu a jeho komplicové, ukradená díla se zatím najít nepodařilo. Rumunští odborníci se domnívají, že nejméně tři z nich pachatelé spálili, aby zničili důkazy.

Matka šéfa gangu vyšetřovatelům řekla, že odcizené obrazy spálila doma v kamnech, aby ochránila svého syna. Později ale od této výpovědi ustoupila.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj dostává gratulace z celého světa, Rusko skřípe zuby

22.04.2019 10:51 K úspěchu v prezidentských volbách na Ukrajině už vítězi Volodymyrovi Zelenskému popřálo několik…

Sánchez opět premiérem? Španělští socialisté nadále posilují, ukázal…

22.04.2019 07:14 Španělští socialisté nadále posilují a podle aktuálního průzkumu, který zveřejnil list ABC, by v…

Arcibiskup sloužil mši pro hasiče z Notre-Dame, dostali začouzenou Bibli

21.04.2019 20:58 Slavnostní velikonoční mši věnovanou pařížským hasičům dnes v kostele sv. Eustacha na břehu Seiny…

Španělské volby vyhrajou socialisté. Ultrapravice posílí, naznačuje průzkum

21.04.2019 17:39 Aktualizováno Vítězem španělských parlamentních voleb by se podle aktuálního průzkumu měli stát vládnoucí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama