Mayová jede za Junckerem na "odpolední čaj", proberou budoucí vztahy EU-Británie

Britská premiérka Theresa Mayová zamíří ve středu večer do Bruselu, kde bude jednat s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. O schůzce novináře informoval mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas. Setkání souběžně potvrdil Londýn.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jean-Claude Juncker

Schůzka se podle Schinase bude týkat pokračujících vyjednávání o politické deklaraci o budoucnosti vzájemných vztahů. V ní hodlají obě strany popsat, jak chtějí, aby vypadaly smlouvy upravující spolupráci v řadě oblastí mezi EU27 a Británií jako zemí mimo evropský blok.

"Smyslem je příprava nedělní Evropské rady a zajistit, že budeme v situaci, kdy bude možné podpořit návrh dohody o (britském) odchodu a potvrdit politickou deklaraci o rámci budoucích vzájemných vztahů," uvedl mluvčí. Setkání, začínající v 17:30 SEČ, pod něj nebude pracovní večeří, ale "odpoledním čajem".

Schinas poznamenal, že je na Mayové a Junkerovi, koho přizvou k diskusi, na které se domluvili v krátkém telefonátu. Za Evropskou komisi přitom dosud s britskou stranou vyjednával jen tým vedený Michelem Barnierem.

Mayová, jejíž vláda minulou středu souhlasila s dojednaným textem smlouvy o britském odchodu z EU, nyní musí tento dokument prosadit ve skepticky naladěném britském parlamentu.

Britská premiérka podle diplomatických informací pravděpodobně dorazí do Bruselu také v neděli. Tam se už v neděli dopoledne na mimořádném summitu sejdou šéfové států a vlád ostatních 27 zemí unie, aby potvrdili rozvodovou smlouvu s Brity. Poté by se měli setkat právě s Mayovou. Podoba mimořádné unijní schůzky ale zatím nebyla oficiálně potvrzena.

Své problémy se stávající podobou navržené smlouvy nyní v souvislosti s body týkajícími se Gibraltaru dalo hlasitě najevo Španělsko.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit tříští Británii. Lidé se ostře dohadují hádají v parlamentu i před…

20.03.2019 18:32 Těžko najít v Londýně místo, které by lépe ukazovalo rozdělenost britské společnosti, než…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 17:43 V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Odklad brexitu neprojde? Francie pohrozila vetováním britské žádosti

20.03.2019 17:22 Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Armáda proti žlutým vestám. Macronova vláda po vlně násilností přitvrzuje

20.03.2019 17:00 Úřední budovy a další místa po celé Francii budou tuto sobotu strážit vojáci z protiteroristické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama