Popravy v koncentráku Stutthof? O ničem jsem nevěděl, hájí se bývalý dozorce

Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Stutthof Johann Rehbogen u soudu prohlásil, že nevěděl o tom, že vězni jsou v zařízení popravováni. Napsala to dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Čtyřiadevadesátiletý Rehbogen, kterého německá média označují v souladu s místními zákony jako Johann R., sloužil ve Stutthofu více než dva roky a je obžalován z napomáhání ke smrti stovek lidí.

Obžalovaný dnes soudu v Münsteru řekl, že věděl o tom, že chování nacistů vedlo "k nevýslovnému utrpení vězňů a vedlo k mnoha mrtvým". V táboře ale o jejich činech nevěděl. "Nestalo se, že bych měl jakékoli povědomí o konkrétních akcích," uvedl Rehbogen v písemném prohlášení, z něhož četl jeho obhájce.

V koncentračním táboře, který dnes leží na území Polska poblíž Gdaňsku, bylo podle AP zabito v plynových komorách, zastřeleno nebo jiným způsobem připraveno o život více než 60.000 lidí. Němečtí žalobci tvrdí, že Rehbogen k vraždám napomáhal, protože se podílel na provozu tábora od června 1942 do září 1944.

Před týdnem obžalovaný u soudu prostřednictvím obhájce prohlásil, že službu vykonával ze strachu z nacistů. Byl si vědom i často otřesného stavu vězňů, jejich vraždění si ale prý nevšiml, i když na místě viděl mrtvoly.

Státní zastupitelství v Dortmundu klade muži za vinu několik konkrétních případů, k nimž měl svou činností napomáhat. Jde například o vraždu více než stovky polských vězňů a nejméně 77 sovětských válečných zajatců v plynové komoře v létě 1944.

Mezi případy, za které Johann R. podle státního zastupitelství nese spoluzodpovědnost, patří také zabití více než 140 vězňů, včetně dětí, kterým doktoři SS přímo do srdce vpíchli injekci benzinu a fenolu.

Johann R., který se narodil v Rumunsku, podle obžaloby věděl o všech vražedných metodách a muselo mu být jasné, že je možné takovým způsobem a tak pravidelně zabíjet, jen pokud budou oběti hlídány pomocníky, jako byl on.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fico vyhrožoval Kiskovi? Policie rozhodla, trestní stíhání zastaveno

16.09.2019 21:01 Elitní jednotka slovenské policie zastavila trestní stíhání, které se týkalo údajného vydírání již…

Johnson promluvil o brexitu: EU ho má plné zuby, chce dohodu

16.09.2019 20:23 Evropská unie má brexitu plné zuby a chce dohodu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson v…

Maďarsko je ochotno spolupracovat a odpovídat, říká Timmermans

16.09.2019 19:51 Maďarsko během dnešní debaty ukázalo vůli odpovídat na dotazy ostatních členských států Evropské…

Johnson v Lucembursku trpí. Vypískali ho, zrušil tiskovou konferenci

16.09.2019 18:11 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson se dnes kvůli bučícím a pískajícím demonstrantům nezúčastnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama