Popravy v koncentráku Stutthof? O ničem jsem nevěděl, hájí se bývalý dozorce

Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Stutthof Johann Rehbogen u soudu prohlásil, že nevěděl o tom, že vězni jsou v zařízení popravováni. Napsala to dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Čtyřiadevadesátiletý Rehbogen, kterého německá média označují v souladu s místními zákony jako Johann R., sloužil ve Stutthofu více než dva roky a je obžalován z napomáhání ke smrti stovek lidí.

Obžalovaný dnes soudu v Münsteru řekl, že věděl o tom, že chování nacistů vedlo "k nevýslovnému utrpení vězňů a vedlo k mnoha mrtvým". V táboře ale o jejich činech nevěděl. "Nestalo se, že bych měl jakékoli povědomí o konkrétních akcích," uvedl Rehbogen v písemném prohlášení, z něhož četl jeho obhájce.

V koncentračním táboře, který dnes leží na území Polska poblíž Gdaňsku, bylo podle AP zabito v plynových komorách, zastřeleno nebo jiným způsobem připraveno o život více než 60.000 lidí. Němečtí žalobci tvrdí, že Rehbogen k vraždám napomáhal, protože se podílel na provozu tábora od června 1942 do září 1944.

Před týdnem obžalovaný u soudu prostřednictvím obhájce prohlásil, že službu vykonával ze strachu z nacistů. Byl si vědom i často otřesného stavu vězňů, jejich vraždění si ale prý nevšiml, i když na místě viděl mrtvoly.

Státní zastupitelství v Dortmundu klade muži za vinu několik konkrétních případů, k nimž měl svou činností napomáhat. Jde například o vraždu více než stovky polských vězňů a nejméně 77 sovětských válečných zajatců v plynové komoře v létě 1944.

Mezi případy, za které Johann R. podle státního zastupitelství nese spoluzodpovědnost, patří také zabití více než 140 vězňů, včetně dětí, kterým doktoři SS přímo do srdce vpíchli injekci benzinu a fenolu.

Johann R., který se narodil v Rumunsku, podle obžaloby věděl o všech vražedných metodách a muselo mu být jasné, že je možné takovým způsobem a tak pravidelně zabíjet, jen pokud budou oběti hlídány pomocníky, jako byl on.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit tříští Británii. Lidé se ostře dohadují hádají v parlamentu i před…

20.03.2019 18:32 Těžko najít v Londýně místo, které by lépe ukazovalo rozdělenost britské společnosti, než…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 17:43 V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Odklad brexitu neprojde? Francie pohrozila vetováním britské žádosti

20.03.2019 17:22 Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Armáda proti žlutým vestám. Macronova vláda po vlně násilností přitvrzuje

20.03.2019 17:00 Úřední budovy a další místa po celé Francii budou tuto sobotu strážit vojáci z protiteroristické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama