ZDS či hákové kříže. V Chorvatsku se opět rozmáhají ustašovské symboly

Chorvatská ombudsmanka vydala zprávu, podle níž jsou v zemi stále zřetelnější ustašovské symboly. Nynější zákony jejich používání nedokážou účinně zabránit, píše zpravodajský server Balkan Insight. Ustašovci je označení chorvatských fašistů za druhé světové války. Podle zprávy ombudsmanky Lory Vidovićové vydané v úterý jsou ustašovské symboly a slogany rozšířené po celém Chorvatsku. Zločiny hnutí, které za druhé světové války spolupracovalo s nacisty, jsou politiky a médii bagatelizovány.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Chorvatská vlajka

"Po celém Chorvatsku lze narazit na stylizované písmeno U (symbol ustašovců), pozdrav Pro vlast připraveni (v chorvatštině Za dom spremni) a jeho zkratku ZDS či na hákové kříže," uvedla Vidovićová v písemném prohlášení. Dodala, že symboly jsou používány na webových stránkách, sociálních sítích nebo na tričkách.

zdroj: YouTube

Ombudsmanka také vyjádřila znepokojení nad tím, že názory zlehčující válečné zločiny ustašovců se objevují v oficiálním věstníku katolické církve, mainstreamových sdělovacích prostředcích, včetně veřejnoprávní televize, nemluvě o nacionalistických médiích.

Vidovićová poznamenala, že úřady na tyto incidenty často nereagují. Evropský parlament v říjnu vybídl členské země, aby přijaly opatření proti jakýmkoli formám popírání holokaustu a shovívavosti vůči zločinům nacistů a jejich spojenců. Rezoluce Evropského parlamentu rovněž vyjádřila znepokojení nad nárůstem pravicového extremismu v Chorvatsku.

Země na Jadranu má v trestním řádu paragraf zakazující popírání genocidy a zločinů proti lidskosti, a to i se stanovenou trestní sazbou až do výše šesti let. V praxi však bylo na jeho základě obviněno jen minimum lidí. Většina z těch, kteří byli usvědčeni, jak volají "Pro vlast připraveni" či nosí symboly ustašovců, byla odsouzena pouze za přestupek.

Známý chorvatský nacionalistický zpěvák Marko Perković zvaný Thompson byl letos v květnu nepravomocně zproštěn viny v soudním procesu, v němž čelil obvinění z narušování veřejného pořádku. Souzen byl za to, že zmíněný ustašovský pozdrav pronesl loni během vystoupení na státem pořádaném koncertě.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žluté vesty opět vyrazily do ulic. Došlo na střety s policií, byl i piknik

23.02.2019 17:57 Aktualizováno Tisíce lidí hlásících se k takzvanému hnutí žlutých vest dnes opět vyrazily do ulic Paříže a…

Itálii a Chorvatsko zpustošil ničivý orkán. Kácel zdi a stromy, tři mrtví

23.02.2019 17:15 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé si dnes vyžádala prudká vichřice v Itálii. Vítr o rychlosti 50 kilometrů za…

EU čeká první vrcholný summit s Araby, bude se řešit migrace i klima

23.02.2019 14:53 Migrace, globální změny klimatu, ekonomická spolupráce a konflikty na Blízkém východě. I těmito…

Rodina vězněného českého řidiče Sagana je na dně, o peníze na advokáta…

23.02.2019 11:08 Rodina vězněného řidiče kamionu Jiřího Sagana založila transparentní účet a prosí o pomoc, do 5 dní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama