ZDS či hákové kříže. V Chorvatsku se opět rozmáhají ustašovské symboly

Chorvatská ombudsmanka vydala zprávu, podle níž jsou v zemi stále zřetelnější ustašovské symboly. Nynější zákony jejich používání nedokážou účinně zabránit, píše zpravodajský server Balkan Insight. Ustašovci je označení chorvatských fašistů za druhé světové války. Podle zprávy ombudsmanky Lory Vidovićové vydané v úterý jsou ustašovské symboly a slogany rozšířené po celém Chorvatsku. Zločiny hnutí, které za druhé světové války spolupracovalo s nacisty, jsou politiky a médii bagatelizovány.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Chorvatská vlajka

"Po celém Chorvatsku lze narazit na stylizované písmeno U (symbol ustašovců), pozdrav Pro vlast připraveni (v chorvatštině Za dom spremni) a jeho zkratku ZDS či na hákové kříže," uvedla Vidovićová v písemném prohlášení. Dodala, že symboly jsou používány na webových stránkách, sociálních sítích nebo na tričkách.

zdroj: YouTube

Ombudsmanka také vyjádřila znepokojení nad tím, že názory zlehčující válečné zločiny ustašovců se objevují v oficiálním věstníku katolické církve, mainstreamových sdělovacích prostředcích, včetně veřejnoprávní televize, nemluvě o nacionalistických médiích.

Vidovićová poznamenala, že úřady na tyto incidenty často nereagují. Evropský parlament v říjnu vybídl členské země, aby přijaly opatření proti jakýmkoli formám popírání holokaustu a shovívavosti vůči zločinům nacistů a jejich spojenců. Rezoluce Evropského parlamentu rovněž vyjádřila znepokojení nad nárůstem pravicového extremismu v Chorvatsku.

Země na Jadranu má v trestním řádu paragraf zakazující popírání genocidy a zločinů proti lidskosti, a to i se stanovenou trestní sazbou až do výše šesti let. V praxi však bylo na jeho základě obviněno jen minimum lidí. Většina z těch, kteří byli usvědčeni, jak volají "Pro vlast připraveni" či nosí symboly ustašovců, byla odsouzena pouze za přestupek.

Známý chorvatský nacionalistický zpěvák Marko Perković zvaný Thompson byl letos v květnu nepravomocně zproštěn viny v soudním procesu, v němž čelil obvinění z narušování veřejného pořádku. Souzen byl za to, že zmíněný ustašovský pozdrav pronesl loni během vystoupení na státem pořádaném koncertě.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zastřelila útočníka ze Štrasburku, hon na Chekatta trval 48 hodin

14.12.2018 00:23 Aktualizováno Francouzské bezpečnostní složky dnes večer při zásahu ve štrasburské čtvrti Neudorf zabily Chérifa…

Mayová předložila EU své požadavky k brexitu, summit opustila beze slova

13.12.2018 23:59 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes krátce po 21:00 SEČ beze slova opustila budovu, kde se od…

Maďaři se bouří proti "otrockému zákonu", policie nasadila slzný plyn

13.12.2018 21:50 Několik tisíc lidí dnes v centru Budapešti znovu demonstruje proti novele zákoníku práce…

Chudé státy pranýřují klimatický summit: Plané řeči, Marshallovým ostrovům…

13.12.2018 21:42 S koncem klimatické konference v polských Katovicích podrobili zástupci chudých a změnou klimatu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama