Brexit má problém: Španělský premiér pohrozil, že bude "vetovat brexit"

Španělský premiér Pedro Sánchez trvá na tom, aby byla pozměněna předběžná dohoda o odchodu Británie z Evropské unie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pedro Sánchez

Na twitteru uvedl, že pokud k tomu nedojde, Španělsko na nedělním summitu EU o brexitu nepodpoří dojednané podmínky. Madrid předtím žádal, aby "rozvodová dohoda" Británie s EU obsahovala pasáž zabývající se výhradně územím Gibraltaru.

O otázce Gibraltaru, který Londýn považuje za součást Spojeného království, ve středu Sánchez hovořil po telefonu s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ta prý španělského premiéra ujistila, že má zájem na takové dohodě, který se bude vztahovat nejen na Británii, ale i na Gibraltar a britská zámořská území. Sánchez chce do brexitové dohody začlenit pasáž specifikující, že vyjednávání o budoucích vztazích Gibraltaru s EU se povedou nezávisle na těch mezi Británií a Unií. Madrid také požaduje, aby se rozhovory o Gibraltaru mohly vést pouze s jeho svolením.

"Po konverzaci s Theresou Mayovou zůstávají naše pozice vzdálené. Moje vláda bude vždy bránit zájmy Španělska. Pokud nedojde k žádným změnám, budeme vetovat brexit," napsal Sánchez na twitter.

Kvůli schválení rozvodové dohody a politické deklarace o rámci budoucích vztahů Británie s EU se v neděli v Bruselu mimořádně sejdou předsedové vlád a hlavy států členských zemí Unie. Ještě v sobotu zamíří do Bruselu podruhé v tomto týdnu Mayová a opět se sejde s předsedou Evrospké komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zastřelila útočníka ze Štrasburku, hon na Chekatta trval 48 hodin

14.12.2018 00:23 Aktualizováno Francouzské bezpečnostní složky dnes večer při zásahu ve štrasburské čtvrti Neudorf zabily Chérifa…

Mayová předložila EU své požadavky k brexitu, summit opustila beze slova

13.12.2018 23:59 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes krátce po 21:00 SEČ beze slova opustila budovu, kde se od…

Maďaři se bouří proti "otrockému zákonu", policie nasadila slzný plyn

13.12.2018 21:50 Několik tisíc lidí dnes v centru Budapešti znovu demonstruje proti novele zákoníku práce…

Chudé státy pranýřují klimatický summit: Plané řeči, Marshallovým ostrovům…

13.12.2018 21:42 S koncem klimatické konference v polských Katovicích podrobili zástupci chudých a změnou klimatu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama