Brexit má problém: Španělský premiér pohrozil, že bude "vetovat brexit"

Španělský premiér Pedro Sánchez trvá na tom, aby byla pozměněna předběžná dohoda o odchodu Británie z Evropské unie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pedro Sánchez

Na twitteru uvedl, že pokud k tomu nedojde, Španělsko na nedělním summitu EU o brexitu nepodpoří dojednané podmínky. Madrid předtím žádal, aby "rozvodová dohoda" Británie s EU obsahovala pasáž zabývající se výhradně územím Gibraltaru.

O otázce Gibraltaru, který Londýn považuje za součást Spojeného království, ve středu Sánchez hovořil po telefonu s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ta prý španělského premiéra ujistila, že má zájem na takové dohodě, který se bude vztahovat nejen na Británii, ale i na Gibraltar a britská zámořská území. Sánchez chce do brexitové dohody začlenit pasáž specifikující, že vyjednávání o budoucích vztazích Gibraltaru s EU se povedou nezávisle na těch mezi Británií a Unií. Madrid také požaduje, aby se rozhovory o Gibraltaru mohly vést pouze s jeho svolením.

"Po konverzaci s Theresou Mayovou zůstávají naše pozice vzdálené. Moje vláda bude vždy bránit zájmy Španělska. Pokud nedojde k žádným změnám, budeme vetovat brexit," napsal Sánchez na twitter.

Kvůli schválení rozvodové dohody a politické deklarace o rámci budoucích vztahů Británie s EU se v neděli v Bruselu mimořádně sejdou předsedové vlád a hlavy států členských zemí Unie. Ještě v sobotu zamíří do Bruselu podruhé v tomto týdnu Mayová a opět se sejde s předsedou Evrospké komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žluté vesty opět vyrazily do ulic. Došlo na střety s policií, byl i piknik

23.02.2019 17:57 Aktualizováno Tisíce lidí hlásících se k takzvanému hnutí žlutých vest dnes opět vyrazily do ulic Paříže a…

Itálii a Chorvatsko zpustošil ničivý orkán. Kácel zdi a stromy, tři mrtví

23.02.2019 17:15 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé si dnes vyžádala prudká vichřice v Itálii. Vítr o rychlosti 50 kilometrů za…

EU čeká první vrcholný summit s Araby, bude se řešit migrace i klima

23.02.2019 14:53 Migrace, globální změny klimatu, ekonomická spolupráce a konflikty na Blízkém východě. I těmito…

Rodina vězněného českého řidiče Sagana je na dně, o peníze na advokáta…

23.02.2019 11:08 Rodina vězněného řidiče kamionu Jiřího Sagana založila transparentní účet a prosí o pomoc, do 5 dní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama