Politik napsal na facebook sprostý komentář. U soudu dostal kuriózní trest

Za rasistický a homofobní komentář, který zveřejnil na sociální síti, dostal dnes politik z protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) neobvyklý trest. Bude se muset zúčastnit kurzu, na kterém by jej měli naučit, jak rozpoznat své chybné chování na sociálních sítích a jak vyjádřit svůj názor, aby druhé neurážel. Informovala o tom dnes agentura APA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Radní dolnorakouského Amstettenu Bruno Weber na sociální síti Facebook před časem komentoval reklamu Rakouských spolkových drah (ÖBB), na které byli dva muži - černoch a běloch - s malým dítětem v náručí. Dráhy její pomocí propagovaly zákaznickou kartu, která je určena "matkám, otcům, partnerům nebo přátelům, kteří jsou na cestách s dětmi".

Weber na sociální síti napsal, že na fotografii jsou "dvě zdánlivé buzny s dítětem" a jednoho z vyfocených mužů označil za "negra". K fotografii doplnil komentář: "Hnusí se mi to." Později se na facebooku za příspěvek omluvil. Označil jej za "nevhodný a vzhledem k použitým pojmům nepřijatelný".

Státní zastupitelství ovšem jeho komentář vyhodnotilo jako podněcování k nenávisti vůči skupině osob a podalo na amstettenského radního obžalobu. U zemského soud v Linci, který se dnes případem zabýval, se Weber hájil tím, že komentář psal na internet v pozdní noční hodině a navíc posilněn několika pivy. Reklama jej rozčílila, protože prý neodpovídá jeho představě o rodině. Představa, že si dva muži spolu lehnout do postele, se mu prý navíc hnusí.

Soudkyně lineckého soudu jako trest navrhla, aby se politik FPÖ zúčastnil kurzu s názvem Dialog místo nenávisti, jehož cílem je, "aby obvinění pochopili své chybné chování, uznali jej a naučili se, jak mohou svůj názor vyjádřit, aniž by urazili jiné".

Komunální politik strany, která spolu s lidovci tvoří rakouskou vládu, i státní zastupitelství na návrh soudkyně přistoupili. Pokud kurz Weber absolvuje, bude jeho řízení po zkušební době dvou let zastaveno.

Podle údajů rakouského ministerstva spravedlnosti se počet soudních řízení kvůli trestnému činu podněcování k nenávisti zvyšuje. V roce 2015 jich bylo 516, loni už 827. Odsouzeno bylo v roce 2015 za tento trestný čin 49 osob, loni už 107.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17. listopad se na Slovensku vyhrotil: Slova o grázlech, dle Fica není co…

18.11.2019 00:02 Aktualizováno Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské…

Oslavy "sametu": Pellegrini vybídl ke spojení společnosti, Danko…

17.11.2019 20:42 Slovensko potřebuje po 30 letech od pádu komunismu překonat rozdělení společnosti v souvislosti s…

Migrace do Británie? Po brexitu budou mít občané EU značné problémy

17.11.2019 20:13 Aktualizováno Občané Evropské unie by měli po brexitu ztratit preferenční postavení na britském pracovním trhu a…

Babiš dorazil pod Děvín. S kolegy z V4 položil věnec k Bráně svobody

17.11.2019 18:50 Aktualizováno U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama