Politik napsal na facebook sprostý komentář. U soudu dostal kuriózní trest

Za rasistický a homofobní komentář, který zveřejnil na sociální síti, dostal dnes politik z protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) neobvyklý trest. Bude se muset zúčastnit kurzu, na kterém by jej měli naučit, jak rozpoznat své chybné chování na sociálních sítích a jak vyjádřit svůj názor, aby druhé neurážel. Informovala o tom dnes agentura APA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Radní dolnorakouského Amstettenu Bruno Weber na sociální síti Facebook před časem komentoval reklamu Rakouských spolkových drah (ÖBB), na které byli dva muži - černoch a běloch - s malým dítětem v náručí. Dráhy její pomocí propagovaly zákaznickou kartu, která je určena "matkám, otcům, partnerům nebo přátelům, kteří jsou na cestách s dětmi".

Weber na sociální síti napsal, že na fotografii jsou "dvě zdánlivé buzny s dítětem" a jednoho z vyfocených mužů označil za "negra". K fotografii doplnil komentář: "Hnusí se mi to." Později se na facebooku za příspěvek omluvil. Označil jej za "nevhodný a vzhledem k použitým pojmům nepřijatelný".

Státní zastupitelství ovšem jeho komentář vyhodnotilo jako podněcování k nenávisti vůči skupině osob a podalo na amstettenského radního obžalobu. U zemského soud v Linci, který se dnes případem zabýval, se Weber hájil tím, že komentář psal na internet v pozdní noční hodině a navíc posilněn několika pivy. Reklama jej rozčílila, protože prý neodpovídá jeho představě o rodině. Představa, že si dva muži spolu lehnout do postele, se mu prý navíc hnusí.

Soudkyně lineckého soudu jako trest navrhla, aby se politik FPÖ zúčastnil kurzu s názvem Dialog místo nenávisti, jehož cílem je, "aby obvinění pochopili své chybné chování, uznali jej a naučili se, jak mohou svůj názor vyjádřit, aniž by urazili jiné".

Komunální politik strany, která spolu s lidovci tvoří rakouskou vládu, i státní zastupitelství na návrh soudkyně přistoupili. Pokud kurz Weber absolvuje, bude jeho řízení po zkušební době dvou let zastaveno.

Podle údajů rakouského ministerstva spravedlnosti se počet soudních řízení kvůli trestnému činu podněcování k nenávisti zvyšuje. V roce 2015 jich bylo 516, loni už 827. Odsouzeno bylo v roce 2015 za tento trestný čin 49 osob, loni už 107.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brutální ukopání Filipínce na Slovensku jde opět k soudu. Trest je prý malý

24.05.2019 13:51 Slovenská generální prokuratura žádá přísnější trest pro Slováka, kterému bratislavský soud minulý…

Studie porovnala východ a západ Evropy. Zjistila překvapivé věci

24.05.2019 13:41 I po pádu železné opony bývá Evropa rozdělována na západní a východní část. Platí to i ve vztahu k…

Česko si v Evropě trhlo ostudu? Prestižní server ukázal na toho, kdo…

24.05.2019 13:06 Aktualizováno Systém eurovoleb není ideální a evropští politici pro zkvalitnění největších mezinárodních voleb…

Corbyn chce sesadit konzervativce, volá po předčasných volbách

24.05.2019 12:47 Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn řekl, že dnešní rozhodnutí konzervativní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama