Facebook věděl o zneužívání Ruskem od roku 2014, nic s tím neudělal

Společnost Facebook věděla o potenciálně škodlivých aktivitách, k nimž platformu využívalo Rusko, od roku 2014, tedy dříve, než se informace dostala na veřejnost. Na jednání výboru zákonodárců z několika zemí to dnes v Londýně řekl předseda britského parlamentního výboru pro digitální média Damian Collins. O šíření dezinformací dnes v britské metropoli jednali poslanci z Británie, Irska, Lotyšska, Kanady, Brazílie, Argentiny a Singapuru. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg za sebe poslal manažera firmy Richarda Allana.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook

Collins vyzval Facebook, aby prověřil interní e-maily zachycené firmou Six4Three, která se s Facebookem soudí v Kalifornii. Podle britského poslance jeden e-mail dokazuje, že jeden inženýr Facebooku svého zaměstnavatele upozornil v říjnu 2014, že ruské IP adresy získávají denně přístup ke třem miliardám informací. "Když ruské IP adresy stahovaly z platformy ohromná množství dat, bylo to oznámeno, anebo zameteno pod koberec?" tázal se Allana Collins.

Facebook čelí několika skandálům. Jeden se týká například zneužití Facebooku Ruskem, které je obviňováno z ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, další využití údajů o velkém množství uživatelů poradenskou firmou Cambridge Analytica k politickým účelům.

Allan dnes čelil kritice kvůli nepřítomnosti Zuckerberga, který byl na akci britského výboru pozván, ale nepřijel. Zástupci dalších zemí se k jednání připojili na znamení mezinárodní solidarity v této věci, napsala agentura AFP.

"Zatímco my si hrajeme se svými telefony a aplikacemi, naše demokratické instituce rozvrací klub kalifornských miliardářů," sdělil na jednání kanadský poslanec Charlie Angus. "To, že se pan Zuckerberg rozhodl nepřijet sem do Westminsteru, podle mne hovoří za vše," dodal.

Francouzská senátorka Catherine Morinová-Desaillyová označila za skandální způsob, jakým Facebook přistupuje k ochraně dat. Irský poslanec Eamon Ryan považuje za "základní nespravedlnost" to, že mají k údajům o uživatelích přístup třetí strany.

Allan se omezil na to, že přiznal, že firma chybovala, ale podle něj uznala, že je třeba se podrobit pravidlům o sdílení dat. Podle agentur ale nedokázal dát jediný příklad osoby nebo aplikace, již Facebook zakázal kvůli zneužití dat, až na aplikaci, již využila ke stažení údajů Cambridge Analytica.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přítele dcery chtěla rodina skalpovat a zavraždit. Pošpinil její čest

24.01.2019 10:26 V německém Essenu začal za mimořádných bezpečnostních podmínek soud s 13 členy syrské rodiny, kteří…

Lepší život v Evropě? Migranti, ihned se vraťte domů, drsné zákony vás…

24.01.2019 10:09 Uprchlíci mířící do Evropy v naději, že zde najdou lepší život, by se měli okamžitě otočit a vrátit…

V Berlíně byla provedena razie, policie šla po zbraních ze Slovenska

24.01.2019 09:55 Aktualizováno Speciální policejní komando dnes ráno v Berlíně zahájilo rozsáhlou razii proti mezinárodnímu gangu…

"Zabila ho slova." Vdova po starostovi Gdaňsku obvinila polskou televizi z…

24.01.2019 09:28 Vdova po zavražděném starostovi polského města Gdaňsk Pawlu Adamowiczovi tento týden v rozhovoru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama