Bundestag podpořil migrační pakt OSN, poslanci se navezli do protiuprchlické V4

Německý parlament dnes schválil usnesení na podporu globálního paktu OSN o migraci. Usnesení navržené vládními stranami CDU/CSU a SPD vyjadřuje přesvědčení, že pakt by měl napomoci mezinárodní spolupráci a řízení migrace. Zároveň zdůrazňuje, že je nezávazný. V neposlední řadě požaduje spravedlivější rozdělení uprchlíků.

Itálie zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

"Poprvé v dějinách Spojených národů se drtivá většina států shodla na společných cílech týkajících se migrace," podtrhává význam paktu usnesení, pro které hlasovalo 372 zákonodárců. Proti jich bylo 153 a 141 se hlasování zdrželo.

Poslanci vyjádřili přesvědčení, že pakt, který vstoupí v platnost v prosinci, je v zájmu Německa, mimo jiné proto, že může pomoci snížit migrační tlak na Evropu. "Národní suverenita Německa není k dispozici," konstatovali zároveň s tím, že dohoda výslovně hovoří o tom, že si jednotlivé státy rozhodují o vlastní migrační politice. Tak tomu podle nich musí být i nadále.

"Německo v migraci přebírá výrazně více zodpovědnosti než jiné země, i v Evropské unii. To chceme zlepšit - mimo jiné skrze spravedlivější rozdělování (běženců)," stojí také v textu přijatého usnesení.

Němečtí zákonodárci tím zřejmě narážejí i na to, že třeba státy Visegrádu (V4) - Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko - dlouhodobě odmítají přerozdělování uprchlíků podle kvót. Rozdíly v pohledu těchto zemí a Německa na migrační politiku se ale ukazují i v jiných oblastech, včetně globálního paktu OSN o migraci, který podle všeho žádná ze zemí V4 nepodpoří. Proti paktu je třeba také Austrálie nebo Rakousko.

Na německé politické scéně pakt oficiálně podporují všechny parlamentní strany s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), i když proti němu dnes hlasovali i poslanci jiných stran. Zvláště ve vládní konzervativní unii CDU/CSU se o dohodě v posledních týdnech opakovaně diskutovalo. I proto tyto strany přišly spolu s SPD s usnesením, které mělo zdůraznit jejich postoj.

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kanárské ostrovy připlulo už osmkrát víc migrantů než loni, španělská…

19.10.2020 17:13 Na Kanárské ostrovy dorazilo o tomto víkendu z Afriky na 560 migrantů a další tři desítky běženců u…

Belgie zavřela restaurace. Školy fungují, děti nejsou podle expertky …

19.10.2020 16:56 Zavřené restaurace a kavárny, povinnost pracovat z domova, pokud je to možné, či zákaz nočního…

Polsko chystá na stadionu nemocnici pro pacienty s covidem-19

19.10.2020 16:46 Aktualizováno Polsko se chystá otevřít dočasnou nemocnici pro pacienty s onemocněním covid-19 na Národním…

Německo má 4325 nových infekcí covid, mezi ohniska se zařadil i Hamburk

19.10.2020 15:27 Aktualizováno Německo za posledních 24 hodin eviduje 4325 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama