Rusko musí propustit ukrajinské lodě, žádá Stoltenberg. Zle je kvůli raketám Novator 9M729

Rusko musí neprodleně propustit ukrajinské lodě a námořníky zadržené před týdnem v Kerčském průlivu, a zároveň předložit Západu přesvědčivé důkazy, že dodržuje dohodu INF o likvidaci raket krátkého a středního doletu. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož bude vyhrocená situace ve vztazích s Moskvou stěžejním tématem dvoudenní schůzky ministrů zahraničí aliančních zemí, která začne v úterý v Bruselu.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Šéf aliance očekává, že na schůzce budou padat ostrá slova na adresu ruského zásahu, který před více než týdnem skončil zajetím tří ukrajinských lodí a jejich posádky. Stoltenberg dnes opět Moskvu vyzval k jejich neprodlenému propuštění a ujistil Ukrajinu jako partnerskou zemi NATO o podpoře. Zdůraznil, že NATO poskytuje Kyjevu politickou i vojenskou podporu, o jejím možném posílení však nechtěl mluvit.

"Podnikneme nutné kroky, abychom zajistili bezpečnost členských zemí," prohlásil Stoltenberg. "Pokud uvidíme, že Rusko své závazky porušuje, zareagujeme odpovídajícím způsobem," dodal s tím, že Moskva by měla přesvědčivě dokázat, že její nový raketový systém označovaný jako Novator 9M729 nespadá pod dohodu INF.

zdroj: YouTube

Smlouva z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Spojené státy a NATO jsou přesvědčeny, že nový systém do ní patří. Americký prezident Donald Trump v říjnu oznámil, že Washington i kvůli ruskému porušování závazků od této dohody odstoupí.

Nový systém podle Stoltenberga bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem ruských raket s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování.

"Podnikneme nutné kroky k tomu, aby to (dodržování dohody) bylo v budoucnosti zajištěno," očekává od dvoudenního jednání Stoltenberg. Jaké konkrétní závěry mohou z ministerské schůzky směrem k Rusku vzejít, to ale odmítl říci.

Šéfové diplomacií aliančních zemí budou v úterý o současné situaci jednat s ministry Ukrajiny a Gruzie. Na programu budou pak mít kromě otázky vztahů s Ruskem rovněž boj proti terorismu a budoucnost mise v Afghánistánu.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Kuciaka: Doznání Marčeka mění situaci, proces se zřejmě rozdělí

22.01.2020 13:05 Aktualizováno Slovenský soud v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky patrně rozdělí proces na dvě…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 12:23 Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes pravděpodobně oznámí rezignaci na funkci šéfa vládní…

Řecko bude mít poprvé prezidentku. Sakellaropulosová získala drtivou…

22.01.2020 11:56 Řecký parlament dnes zvolil novou prezidentkou země soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou (63).…

Stávka ve Francii je stále radikálnější. Největší hydroelektrárna…

22.01.2020 11:06 Stávkující zaměstnanci v úterý dočasně přerušili provoz největší francouzské hydroelektrárny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama