Stasi vykrádala statisíce balíků ze západního Německa ročně, zdůvodnila to mazaně

Východoněmecká tajná policie Stasi systematicky vykrádala balíky zasílané z tehdejšího západního Německa do komunistické Německé demokratické republiky (NDR). Ročně jich podle posledního východoněmeckého ministra pošty Hanse-Jürgena Niehofa byly statisíce. Jen za poslední čtyři roky své existence z nich NDR získala hotovost ve výši kolem 32 milionů marek a zboží v hodnotě deseti milionů marek.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Komunismus
doporučujeme

Zasílání balíků ze západu na východ rozděleného Německa bylo jednou z cest, jak příbuzným a známým doručit západoněmecké marky a zboží, které v NDR vůbec nebylo, nebo bylo dostupné jen komunistickým elitám.

V balících, které ve velkém přicházely zejména v předvánočním období, se často nacházely káva, kosmetika, cigarety, časopisy, čokolády a další sladkosti nebo třeba oblečení.

V obrovském množství případů se ale stalo, že obsah zásilek adresátům nepřišel kompletní, že si z něj příslušníci Stasi vybrali, co se jim hodilo. Tvrdou západoněmeckou měnu režim nutně potřeboval, protože se mu valut dlouhodobě nedostávalo. Ukradené zboží se zase prodávalo třeba v sídlišti Wandlitz nedaleko Berlína, kde bydlela smetánka východoněmeckého režimu.

Zásilky ze západu východoněmecká tajná policie podle Niehofa kontrolovala od roku 1967, systematicky a ve velkém s tím pak začala v roce 1972. I v NDR sice formálně existovalo poštovní tajemství, ale režim si s tím příliš hlavu nelámal. "Když to vyžadovala bezpečnost socialistického státu, bylo možné kontrolovat i zásilky," vysvětlil Niehof televizi MDR ustanovení, které Stasi pro kontrolu statisíce balíků ročně zneužívala.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrské nálety v Idlibu usmrtily 33 tureckých vojáků. Západ je eskalací…

28.02.2020 11:07 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Koronavirus na Tenerife: Pět Čechů odletělo po karanténě v hotelu zpět do…

28.02.2020 10:59 Pět českých turistů, kteří byli kvůli koronaviru od pondělního večera v karanténě v hotelu H10…

Polsko kvůli sporné reformě justice přijde o peníze z Norska

28.02.2020 09:30 Polsko nedostane z norských fondů 700 milionů norských korun (1,7 miliardy korun) určených na…

Představy EU a Británie o budoucím vztahu se v mnoha bodech liší

28.02.2020 09:18 Propojení finančních služeb, pravidla hospodářské soutěže, pravomoci Soudního dvora EU nebo rybolov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama