Brexit? Odhlasovat odchod z EU byla chyba, soudí stále víc Britů. Labouristé atakují konzervativce

Více Britů se oproti předchozím průzkumům veřejného mínění domnívá, že bylo chybou odhlasovat v referendu před dvěma lety odchod Spojeného království z Evropské unie. Ukázala to anketa institutu YouGov pro britský deník The Times.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Podle sondáže nyní 49 procent Britů soudí, že odhlasování brexitu v roce 2016 byla chyba, což je podle The Times nejvyšší počet v dosavadních průzkumech YouGov. Naopak 38 procent Britů má za to, že rozhodnutí opustit EU bylo správné.

Z těch, co v plebiscitu hlasovali pro brexit, si 11 procent myslí, že země učinila nesprávné rozhodnutí. V polovině listopadu to bylo osm procent, připomněl deník.

Britové o setrvání své země v evropském bloku hlasovali v červnu 2016. V referendu zvítězili odpůrci členství v unii poměrem 51,9 ku 48,1 procenta hlasů při volební účasti 72,2 procenta.

Británie má unii opustit v březnu 2019. Britský parlament v těchto dnech debatuje o podobě odchodu z EU dojednané s Bruselem. O "rozvodové" dohodě bude hlasovat 11. prosince.

Theresa Mayová má podle průzkumu podporu 35 procent Britů, lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna by chtěl v Downing Street 24 procent Britů. Vládní konzervativce by volilo 40 procent lidí, labouristé by získali 38 procent hladů a liberální demokraté jen devět procent.

Historická porážka Mayové na úvod debaty o brexitu

Za historickou ponižující porážku premiérky Theresy Mayové označuje dnes britský tisk trojí hlasování v dolní komoře parlamentu, které vláda prohrála v úterý na úvod debaty o dojednané podobě odchodu z Evropské unie.

BBC označuje sadu dnešních titulních stran britských novin za "absolutně strašnou" pro vládu Mayové. Konzervativní The Daily Telegraph, který zastává spíše probrexitové pozice, pod titulkem "Den, kdy Mayová ztratila kontrolu" píše, že ministerská předsedkyně "utrpěla historickou porážku".

Levicový bulvární list Daily Mirror, který je stoupencem setrvání Británie v EU, situaci popisuje jako "63 minut chaosu". Myslí si, že "slabá a nejistá Mayová ztratila veškerý respekt" a že nadešel čas, aby přišla s plánem B.

Za "recept na chaos a zradu" označuje probrexitový bulvární deník Daily Mail pozměňovací návrh schválený poslanci, která dává parlamentu právo udílet vládě pokyny ohledně dalšího postupu při brexitu, pokud bude Mayové návrh "rozvodové" dohody s EU nakonec zamítnut. List obviňuje poslance z domýšlivosti a arogance a varuje, že pokud se brexitneuskuteční, utrpí tím důvěra v politiku.

Liberálně-levicový The Guardian, který je zastáncem setrvání Spojeného království v EU, přichází s titulkem "Mayová vrávorá po trojí porážce ohledně brexitu za jediný den". Dodává, že její vzdorovitý projev v parlamentu připomínal spíše politický nekrolog.

Za "nejhorší porážku premiéra v Dolní sněmovně za 40 let" označují úterní dění v parlamentu konzervativní protibrexitové noviny The Times. Připojují rovněž titulek "Parlament získává zpět kontrolu", který je zřejmou parafrází na známý slogan z probrexitové kampaně před referendem z roku 2016.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama