NATO si stojí za operací Resolute Support, bude dál podporovat afghánskou armádu

Vysoké ztráty příslušníků afghánské armády v nynější komplikované situaci jsou jedním z důvodů pro pokračování podpůrné a výcvikové mise Severoatlantické aliance v zemi. Po dnešním jednání ministrů zahraničí NATO a partnerských států, které se na operaci Resolute Support (Rozhodná podpora) podílejí, to novinářům v Bruselu řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Afghanistán

NATO podle něj hodlá Afghánistán dál podporovat. "Je to pochopitelně dobré pro Afghánce. Ale je to také v našem zájmu, protože bezpečný a stabilní Afghánistán přispěje také k naší bezpečnosti," uvedl.

Závažnou otázku vysokých ztrát afghánských sil nedávno Stoltenberg řešil s aliančními i afghánskými veliteli přímo v Kábulu. "Je to částečně o výcviku, částečně o vybavení, částečně o systému velení a částečně o rozmístění sil. Příliš mnoho statických postavení dělá afghánské síly zranitelnějšími," poznamenal dnes.

Ministři zahraničí, kteří se na operaci podílejí, dnes ve společném prohlášení k Afghánistánu ocenili nejen letošní parlamentní volby, ale také snahu o mírové rozhovory vlády s hnutím Tálibán. To podle nich ukazuje, že lidé v zemi si přejí mír a že násilí je možné zastavit. Přesto podle Stoltenberga zůstává situace v zemi složitá.

NATO proto bude dál afghánské síly podporovat tak, aby Tálibán jasně pochopil, že ozbrojený konflikt nikam nevede. "Jediný způsob, jak něčeho dosáhnout, je u jednacího stolu," podotkl generální tajemník aliance. Jednání by měli podle něj podpořit i Pákistán a ostatní regionální hráči.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zastřelila útočníka ze Štrasburku, hon na Chekatta trval 48 hodin

14.12.2018 00:23 Aktualizováno Francouzské bezpečnostní složky dnes večer při zásahu ve štrasburské čtvrti Neudorf zabily Chérifa…

Mayová předložila EU své požadavky k brexitu, summit opustila beze slova

13.12.2018 23:59 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes krátce po 21:00 SEČ beze slova opustila budovu, kde se od…

Maďaři se bouří proti "otrockému zákonu", policie nasadila slzný plyn

13.12.2018 21:50 Několik tisíc lidí dnes v centru Budapešti znovu demonstruje proti novele zákoníku práce…

Chudé státy pranýřují klimatický summit: Plané řeči, Marshallovým ostrovům…

13.12.2018 21:42 S koncem klimatické konference v polských Katovicích podrobili zástupci chudých a změnou klimatu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama