NATO si stojí za operací Resolute Support, bude dál podporovat afghánskou armádu

Vysoké ztráty příslušníků afghánské armády v nynější komplikované situaci jsou jedním z důvodů pro pokračování podpůrné a výcvikové mise Severoatlantické aliance v zemi. Po dnešním jednání ministrů zahraničí NATO a partnerských států, které se na operaci Resolute Support (Rozhodná podpora) podílejí, to novinářům v Bruselu řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Afghanistán

NATO podle něj hodlá Afghánistán dál podporovat. "Je to pochopitelně dobré pro Afghánce. Ale je to také v našem zájmu, protože bezpečný a stabilní Afghánistán přispěje také k naší bezpečnosti," uvedl.

Závažnou otázku vysokých ztrát afghánských sil nedávno Stoltenberg řešil s aliančními i afghánskými veliteli přímo v Kábulu. "Je to částečně o výcviku, částečně o vybavení, částečně o systému velení a částečně o rozmístění sil. Příliš mnoho statických postavení dělá afghánské síly zranitelnějšími," poznamenal dnes.

Ministři zahraničí, kteří se na operaci podílejí, dnes ve společném prohlášení k Afghánistánu ocenili nejen letošní parlamentní volby, ale také snahu o mírové rozhovory vlády s hnutím Tálibán. To podle nich ukazuje, že lidé v zemi si přejí mír a že násilí je možné zastavit. Přesto podle Stoltenberga zůstává situace v zemi složitá.

NATO proto bude dál afghánské síly podporovat tak, aby Tálibán jasně pochopil, že ozbrojený konflikt nikam nevede. "Jediný způsob, jak něčeho dosáhnout, je u jednacího stolu," podotkl generální tajemník aliance. Jednání by měli podle něj podpořit i Pákistán a ostatní regionální hráči.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Ve Francii zpopelnili tělo módního návrháře Lagerfelda

22.02.2019 21:36 V souladu s jeho přáním bylo dnes ve Francii zpopelněno tělo německého módního návrháře Karla…

Salviniho zástupce jednal s Rusy o penězích na volby do europarlamentu

22.02.2019 18:57 Zástupce italské Ligy, kterou vede vicepremiér Matteo Salvini, jednal loni v říjnu s ruskou státní…

Ficova pomsta? Kiska očekává, že v kauze své firmy KTAG bude obviněn i on…

22.02.2019 17:01 Aktualizováno Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že po skončení v prezidentském úřadu v polovině letošního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama