V Emirátech mě týrali, tvrdí britský akademik Hedges. Popsal psychické peklo ve věznici

Britský akademik Matthew Hedges, kterému Spojené arabské emiráty v listopadu udělily milost poté, co ho za špionáž odsoudily na doživotí, řekl, že ve vazbě čelil psychickému týrání. Pomýšlel tam také na sebevraždu. Informoval dnes zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie

Jednatřicetiletý doktorand z Durhamské univerzity byl v SAE odsouzen v polovině listopadu k doživotnímu odnětí svobody, podle tamních úřadů byl stoprocentně agentem britské tajné služby MI6. Koncem listopadu ale Hedges dostal milost a mohl se vrátit do Británie. Obvinění ze špionáže Hedges odmítá.

V rozhovoru s BBC uvedl, že svým věznitelům řekl, že byl kapitánem MI6 jen proto, aby ukončil jejich "mučení". Doplnil, že ho SAE vyzvaly, aby fungoval jako dvojí agent na britském ministerstvu zahraničí.

zdroj: YouTube

Hedges byl v SAE zadržen letos v květnu po dvoutýdenním studijním pobytu. Podle Durhamské univerzity je zapsán v doktorandském studiu na její katedře vládních a mezinárodních studií a předmětem jeho zájmu jsou civilní a vojenské vztahy, politická ekonomie a kmenový systém. Hedges se ve své vědecké práci zabývá mimo jiné opatřeními, jež zavedly arabské státy po revolučních událostech známých jako arabské jaro.

Hedges v rozhovoru s BBC uvedl, že byl ve vazbě nucen stát celý den na nohou s okovy kolem kotníků. Ve chvílích největší úzkosti prý myslel na sebevraždu. Hedges dále uvedl, že mu byl ve vazbě podáván "koktejl" léků k potlačení úzkosti a depresí a byl držen v místnosti bez denního světla.

"Nesměl jsem dělat nic, čím bych přišel na jiné myšlenky. Můj psychický stav se horšil," řekl Hedges. Dodal, že měl často záchvaty úzkosti a v noci se mu zdálo, že se v cele oběsil. Krátce před zatčením byl Hedges kvůli depresím a úzkosti objednán na terapii, píše BBC.

Při jednom z několikahodinových výslechů se Hedges prý pod tlakem přiznal. "Zpanikařil jsem a řekl jsem jim, že jsem kapitán MI6. Řekl jsem jim, co chtěli slyšet," uvedl.

Když byl nakonec odsouzen k doživotnímu odnětí svobody byl prý v šoku a neměl šanci se ani rozloučit s manželkou.

Hedgesova žena Daniela Tejadaová se domnívá, že akademici si teď dvakrát rozmyslí, zda dělat výzkum v SAE. Podle ní v zemi "není akademická svoboda". Durhamská univerzita podle BBC uvedla, že má v SAE dalšího doktoranda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Závadné hovězí z Polska se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu

20.02.2019 18:32 Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert…

Bulhar sekerou brutálně vyvraždil rodinu. Dostal mírný trest

20.02.2019 17:58 Rozsudek s třicetiletým trestem vězení vynesl dnes soud v bulharském Šumenu nad 64letým mužem,…

Huawei se dočkal zastání. Británie se postavila proti USA

20.02.2019 17:49 Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti…

Macron a Benalla? Skandál v Elysejském paláci je vážnější, než se myslelo

20.02.2019 17:36 Aktualizováno Vyšetřovací komise francouzského Senátu, která se zabývala skandálem kolem Alexandra Benally, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama