Brexitová dohoda neprojde, prorokují britská média. Co bude dál s Mayovou?

Pokud by 11. prosince prošla dolní komorou britského parlamentu dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, riskuje premiérka Theresa Mayová ztrátu podpory severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která svými deseti hlasy umožnila vznik její menšinové vlády. Jestliže poslanci "rozvodovou dohodu" odmítnou, DUP v případném hlasování o důvěře vládě Mayovou podpoří. Uvedl to dnes konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, který se předtím setkal s místopředsedou DUP Nigelem Doddsem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Theresa Mayová

"DUP vládu v hlasování o důvěře podpoří, pakliže bude dohoda o vystoupení (z EU) zamítnuta. Ale hrozba ztráty (podpory) a nových voleb přichází, pokud by dohoda prošla," řekl Rees Mogg podle prohlášení skupině euroskeptických konzervativních poslanců, jíž předsedá.

Takzvaná European Research Group (ERG) sdružuje několik desítek zákonodárců, kteří prosazují tvrdší podobu brexitu a kritizují dohodu uzavřenou mezi vládou a EU.

Severoirští unionisté rovněž dojednanou podobu britského odchodu z Unie odmítají a hovoří v souvislosti s dokumentem o porušení dohody o parlamentní spolupráci s vládou. Kabinet prý nezohlednil jejich "jedinou červenou linii", tedy požadavek, aby i po brexitu platila v Severním Irsku stejná pravidla, jako ve zbytku Spojeného království. Problémem je v tomto směru takzvaná irská pojistka, která by v případě uplatnění udržela Severní Irsko z hlediska regulací blíže jednotnému unijnímu trhu.

I vzhledem k výhradám DUP britská média prorokují vládě pro úterní hlasování o brexitové dohodě výraznou porážku. Všechny opoziční strany dokument, který v těchto dnech Dolní sněmovna projednává, rovněž kritizují, byť argumenty se různí. Nejsilnější opoziční Labouristická strana naznačuje, že vyvolat hlasování o nedůvěře a nové volby by po očekávaném neúspěchu vlády byly jejich priority.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrada elit a systému. Jsme krok od svržení demokracie?

10.12.2018 00:01 Francouzi jsou nespokojení se svým údělem, ale co je na tom nového? Tuto otázku pokládá editorial…

Útok ve Francii: Šílenec pobodal na nádraží několik lidí

09.12.2018 22:27 Aktualizováno Tři ženy napadl dnes nožem na nádraží ve městě Mylhúzy (Mulhouse) na východě Francie zjevně…

Migrační pakt OSN potopil Belgii. V Bruselu padla vláda

09.12.2018 22:27 Aktualizováno Belgický premiér Charles Michel v sobotu pozdě večer oznámil, že jeho vládu opouští největší…

Bilance sobotních protestů: Ve Francii demonstrovalo 136 tisíc lidí, 2000…

09.12.2018 22:25 Aktualizováno Sobotních protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama