Brexitová dohoda neprojde, prorokují britská média. Co bude dál s Mayovou?

Pokud by 11. prosince prošla dolní komorou britského parlamentu dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, riskuje premiérka Theresa Mayová ztrátu podpory severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která svými deseti hlasy umožnila vznik její menšinové vlády. Jestliže poslanci "rozvodovou dohodu" odmítnou, DUP v případném hlasování o důvěře vládě Mayovou podpoří. Uvedl to dnes konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, který se předtím setkal s místopředsedou DUP Nigelem Doddsem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Theresa Mayová

"DUP vládu v hlasování o důvěře podpoří, pakliže bude dohoda o vystoupení (z EU) zamítnuta. Ale hrozba ztráty (podpory) a nových voleb přichází, pokud by dohoda prošla," řekl Rees Mogg podle prohlášení skupině euroskeptických konzervativních poslanců, jíž předsedá.

Takzvaná European Research Group (ERG) sdružuje několik desítek zákonodárců, kteří prosazují tvrdší podobu brexitu a kritizují dohodu uzavřenou mezi vládou a EU.

Severoirští unionisté rovněž dojednanou podobu britského odchodu z Unie odmítají a hovoří v souvislosti s dokumentem o porušení dohody o parlamentní spolupráci s vládou. Kabinet prý nezohlednil jejich "jedinou červenou linii", tedy požadavek, aby i po brexitu platila v Severním Irsku stejná pravidla, jako ve zbytku Spojeného království. Problémem je v tomto směru takzvaná irská pojistka, která by v případě uplatnění udržela Severní Irsko z hlediska regulací blíže jednotnému unijnímu trhu.

I vzhledem k výhradám DUP britská média prorokují vládě pro úterní hlasování o brexitové dohodě výraznou porážku. Všechny opoziční strany dokument, který v těchto dnech Dolní sněmovna projednává, rovněž kritizují, byť argumenty se různí. Nejsilnější opoziční Labouristická strana naznačuje, že vyvolat hlasování o nedůvěře a nové volby by po očekávaném neúspěchu vlády byly jejich priority.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František považuje zneužívání dětí za výzvu pro církev

17.02.2019 16:52 Sexuální zneužívání dětí duchovními dnes papež František označil za "naléhavou výzvu" pro…

Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude okamžité

17.02.2019 14:33 Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné, ale postupné, ujistil dnes na mnichovské…

Francie vyšetřuje sobotní incident, demonstranti zaútočili na filozofa

17.02.2019 14:28 Pařížská prokuratura dnes zahájila vyšetřování incidentu ze sobotní demonstrace hnutí žlutých vest…

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama