CDU se rozpadne? Před volbou nového šéfa roste napětí. Hrozí protržení hráze, soudí ministr

Stále více německých křesťanských demokratů dává před páteční volbou nového předsedy otevřeně najevo, koho podporuje. Zároveň se začínají objevovat hlasy, které varují před tím, aby volba nástupce Angely Merkelové, která CDU vedla přes 18 let, stranu nerozdělila.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Altmaier

Svou preferenci dal dnes najevo například ministr hospodářství Peter Altmaier, který by podle listu Rheinische Post rád v čele strany viděl generální tajemnici Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, která patří vedle bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze k hlavním favoritům volby.

Altmaier ale zároveň kritizoval šéfa Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho, který před pár dny doporučil volbu Merze. Tento krok podle Altmaiera vedl k "protržení hráze", pokud jde o vyjadřování podpory jednotlivým kandidátům.

Páteční volba na sjezdu v Hamburku bude podle pozorovatelů nejspíše těsná, a proto se dobře může stát, že z ní bude téměř polovina hlasujících odcházet nespokojena. V případě vítězství Krampové-Karrenbauerové i proto, že strana pod jejím vedením bude z větší části pokračovat v dosavadním kurzu Merkelové, v případě vítězství Merze proto, že by se stranu zřejmě pokusil vést ke konzervativnější politice.

Místopředseda CDU a ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet už proto varoval před tím, aby volba předsedy dlouhodobě nejsilnější německou stranu nerozdělila. "Musíme udělat vše pro to, aby k tomu nedošlo. Rozhodující pro soudržnost CDU je období po volbě předsedy," řekl redakční skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland.

"Důležité je, a to víme, myslím, všichni tři kandidáti, aby strana i po zítřejší (páteční) volbě zůstala semknutá," poznamenala v televizi ZDF zase Krampová-Karrenbauerová.

Obavy z rozdělení strany, které sdílejí i někteří komentátoři, jsou o to větší, že CDU na podobnou volbu není zvyklá. Naposledy totiž z alespoň dvou kandidátů vybírala v roce 1971. Od té doby se o post v čele strany ucházel vždy jen jediný politik, který byl tradičně zvolen velkou většinou hlasů. Například Merkelová, která jako předsedkyně končí zejména kvůli špatným volebním výsledkům z poslední doby, nikdy nedostala méně než 88 procent hlasů.

Čtyřiašedesátiletá politička, která chce nadále zůstat kancléřkou, dnes výběr svého nástupce označila za ryzí demokracii. Sama je velmi vděčná, že mohla stranu tak dlouho vést.

Vedle Krampové-Karrenbauerové a Merze na předsedu kandiduje také ministr zdravotnictví Jens Spahn. Šance na zvolení na sjezdu, jehož se zúčastní 1001 delegátů a na 1800 zástupců médií, má ale jen minimální. Žádní další oficiální kandidáti zatím nejsou, každý z delegátů ale má v pátek možnost do 12:30 ještě někoho nominovat.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii vzniká nová strana: Do čela The Brexit Party se postavil exšéf…

21.02.2019 13:12 V první polovině února došlo na britských ostrovech ke vzniku nového politického subjektu nesoucí…

Útok dronů na letiště Gatwick? Zlom v případu, policie má nové podezřelé

21.02.2019 12:49 Policisté vyšetřující prosincový výpadek provozu na londýnském Gatwicku, způsobený nepovoleným…

Polsko má odporné potraviny? Ministr se ohradil, hrozí kontrolami českého…

21.02.2019 12:38 Aktualizováno Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v…

Tragická dovolená: Devítiletá dívka si dala zmrzlinu, domů se už nikdy…

21.02.2019 12:37 Vytoužená dovolená ve Španělsku se pro rodinu z Británie změnila v horor. O víkendu si jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama