CDU se rozpadne? Před volbou nového šéfa roste napětí. Hrozí protržení hráze, soudí ministr

Stále více německých křesťanských demokratů dává před páteční volbou nového předsedy otevřeně najevo, koho podporuje. Zároveň se začínají objevovat hlasy, které varují před tím, aby volba nástupce Angely Merkelové, která CDU vedla přes 18 let, stranu nerozdělila.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Altmaier

Svou preferenci dal dnes najevo například ministr hospodářství Peter Altmaier, který by podle listu Rheinische Post rád v čele strany viděl generální tajemnici Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, která patří vedle bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze k hlavním favoritům volby.

Altmaier ale zároveň kritizoval šéfa Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho, který před pár dny doporučil volbu Merze. Tento krok podle Altmaiera vedl k "protržení hráze", pokud jde o vyjadřování podpory jednotlivým kandidátům.

Páteční volba na sjezdu v Hamburku bude podle pozorovatelů nejspíše těsná, a proto se dobře může stát, že z ní bude téměř polovina hlasujících odcházet nespokojena. V případě vítězství Krampové-Karrenbauerové i proto, že strana pod jejím vedením bude z větší části pokračovat v dosavadním kurzu Merkelové, v případě vítězství Merze proto, že by se stranu zřejmě pokusil vést ke konzervativnější politice.

Místopředseda CDU a ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet už proto varoval před tím, aby volba předsedy dlouhodobě nejsilnější německou stranu nerozdělila. "Musíme udělat vše pro to, aby k tomu nedošlo. Rozhodující pro soudržnost CDU je období po volbě předsedy," řekl redakční skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland.

"Důležité je, a to víme, myslím, všichni tři kandidáti, aby strana i po zítřejší (páteční) volbě zůstala semknutá," poznamenala v televizi ZDF zase Krampová-Karrenbauerová.

Obavy z rozdělení strany, které sdílejí i někteří komentátoři, jsou o to větší, že CDU na podobnou volbu není zvyklá. Naposledy totiž z alespoň dvou kandidátů vybírala v roce 1971. Od té doby se o post v čele strany ucházel vždy jen jediný politik, který byl tradičně zvolen velkou většinou hlasů. Například Merkelová, která jako předsedkyně končí zejména kvůli špatným volebním výsledkům z poslední doby, nikdy nedostala méně než 88 procent hlasů.

Čtyřiašedesátiletá politička, která chce nadále zůstat kancléřkou, dnes výběr svého nástupce označila za ryzí demokracii. Sama je velmi vděčná, že mohla stranu tak dlouho vést.

Vedle Krampové-Karrenbauerové a Merze na předsedu kandiduje také ministr zdravotnictví Jens Spahn. Šance na zvolení na sjezdu, jehož se zúčastní 1001 delegátů a na 1800 zástupců médií, má ale jen minimální. Žádní další oficiální kandidáti zatím nejsou, každý z delegátů ale má v pátek možnost do 12:30 ještě někoho nominovat.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž z darknetu jde do vězení: Nese spoluvinu za masakr v Mnichově, rozhodl…

19.12.2018 13:18 Jedenatřicetiletý muž, který na takzvaném darknetu provozoval nelegální internetovou platformu, na…

Bude Evropa žlutá? "Žluté vesty" chtějí do Bruselu, protestní strany trnou…

19.12.2018 12:50 Očekávané evropské volby, jež se mají konat v květnu příštího roku, budou mít ve Francii novou…

Berlín si připomněl oběti vánočního teroru. Anis Amri v roce 2016 zabil i…

19.12.2018 12:38 Více než stovka lidí, včetně řady příbuzných, si dnes dopoledne na berlínském náměstí…

Jak vyčadit lid, nebo prezidenta? Najde Macron lék na nemocnou Francii?

19.12.2018 10:59 Analýza - Prezident Emmanuel Macron měl být koncem srpna v Biarritzu, aby tam zahájil francouzské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama