Milník v jemenské válce? Šéfka švédské diplomacie zahájila mírové rozhovory

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová dnes zahájila mírové rozhovory o Jemenu, které OSN svolala do Švédska. Rozhovorů, které mají být nepřímé, se účastní zástupci jemenské vlády a povstaleckých šíitů. Jejich vzájemný konflikt trvá čtyři roky a uvrhl Jemen do hluboké humanitární krize. Naposledy se rozhovory o Jemenu konaly v roce 2016 v Kuvajtu, ale byly neúspěšné.

Přidejte svůj názor

Vlajka Švédska

Wallströmová řekla, že katastrofu v Jemenu je třeba ukončit, a vyzvala obě strany k poctivým jednáním. Popřála jim odvahu a také to, aby dospěly ke kompromisu. Jednání se koná v městečku Rimbo severně od Stockholmu.

Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths na úvod rozhovorů řekl, že chce, aby se jednalo o omezení bojů, o letišti v Saná a zpřístupnění Jemenu dodavatelům humanitární pomoci. Příští dny podle něj budou "milníkem".

"Neodcházejte z rozhovorů..., umožněte nám pracovat v dobré víře," řekl Griffiths, který má být prostředníkem mezi oběma stranami.

Připomněl také, že ještě před rozhovory se vláda a povstalci dohodli na výměně zajatců, což umožní sjednocení tisíců rodin.

"Mám také to potěšení oznámit podpis dohody o výměně vězňů, zajatců, pohřešovaných, násilně zadržovaných a osob v domácím vězení," oznámil Griffiths. "Umožní to opětovné shledání tisícovek rodin. Je to plodem velmi efektivní a aktivní práce obou delegací," dodal diplomat.

Na výměnu vězňů má dohlížet mezinárodní Červený kříž, který dnes dohodu označil za "jeden z prvních pozitivních kroků pro Jemen". Blízkovýchodní regionální ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže Fabrizio Carboni potvrdil, že organizace "byla požádána, aby sehrála svou roli jako neutrální zprostředkovatel a poskytla technickou podporu".

Mezitím dnes Světový potravinový program (WFP) oznámil, že se chystá urychleně zvýšit distribuci potravin s cílem pomoci čtyřem milionům lidí v Jemenu v příštích čtyřech měsících.

Mluvčí WFP Herve Verhoosel řekl, že tento "ambiciózní počin" dokončí snahy z posledních měsíců podat do ledna potravinovou pomoc a potravinové doplňky 12 milionům Jemenců. V současnosti pomoc doputuje k sedmi až osmi milionům lidí. Cílovou skupinou obyvatel jsou především tři miliony lidí a dětí, které potřebují zvláštní podporu, aby se předešlo jejich podvýživě.

Potravinové nejistotě je podle OSN vystaveno na 20 milionů Jemenců, tedy přibližně 70 procent obyvatel nejchudší země Blízkého východu. Podle koordinátorky humanitárních projektů OSN Lisy Grandeové to znamená, že tito lidé nemají spolehlivý přístup k dostatečnému množství výživných potravin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seehofer v sobotu skončí v čele CSU. Nahradí ho Söder, chce voliče odradit…

17.01.2019 10:04 Střídání generací nastane v sobotu na mimořádném sjezdu německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU…

Finskem otřásla série znásilnění, podezřelými jsou migranti. Země zpřísní…

16.01.2019 22:14 Aktualizováno V reakci na sérii případů znásilnění, z nichž jsou obviňováni migranti, je finský parlament…

Tsiprasova vláda získala důvěru, schválení makedonské dohody je o krok blíž

16.01.2019 22:02 Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní…

Mayová ustála hlasování parlamentu o nedůvěře, bylo to těsné

16.01.2019 21:28 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová den po odmítnutí brexitové dohody Dolní sněmovnou přečkala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama