Milník v jemenské válce? Šéfka švédské diplomacie zahájila mírové rozhovory

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová dnes zahájila mírové rozhovory o Jemenu, které OSN svolala do Švédska. Rozhovorů, které mají být nepřímé, se účastní zástupci jemenské vlády a povstaleckých šíitů. Jejich vzájemný konflikt trvá čtyři roky a uvrhl Jemen do hluboké humanitární krize. Naposledy se rozhovory o Jemenu konaly v roce 2016 v Kuvajtu, ale byly neúspěšné.

Přidejte svůj názor

Vlajka Švédska
doporučujeme

Wallströmová řekla, že katastrofu v Jemenu je třeba ukončit, a vyzvala obě strany k poctivým jednáním. Popřála jim odvahu a také to, aby dospěly ke kompromisu. Jednání se koná v městečku Rimbo severně od Stockholmu.

Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths na úvod rozhovorů řekl, že chce, aby se jednalo o omezení bojů, o letišti v Saná a zpřístupnění Jemenu dodavatelům humanitární pomoci. Příští dny podle něj budou "milníkem".

"Neodcházejte z rozhovorů..., umožněte nám pracovat v dobré víře," řekl Griffiths, který má být prostředníkem mezi oběma stranami.

Připomněl také, že ještě před rozhovory se vláda a povstalci dohodli na výměně zajatců, což umožní sjednocení tisíců rodin.

"Mám také to potěšení oznámit podpis dohody o výměně vězňů, zajatců, pohřešovaných, násilně zadržovaných a osob v domácím vězení," oznámil Griffiths. "Umožní to opětovné shledání tisícovek rodin. Je to plodem velmi efektivní a aktivní práce obou delegací," dodal diplomat.

Na výměnu vězňů má dohlížet mezinárodní Červený kříž, který dnes dohodu označil za "jeden z prvních pozitivních kroků pro Jemen". Blízkovýchodní regionální ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže Fabrizio Carboni potvrdil, že organizace "byla požádána, aby sehrála svou roli jako neutrální zprostředkovatel a poskytla technickou podporu".

Mezitím dnes Světový potravinový program (WFP) oznámil, že se chystá urychleně zvýšit distribuci potravin s cílem pomoci čtyřem milionům lidí v Jemenu v příštích čtyřech měsících.

Mluvčí WFP Herve Verhoosel řekl, že tento "ambiciózní počin" dokončí snahy z posledních měsíců podat do ledna potravinovou pomoc a potravinové doplňky 12 milionům Jemenců. V současnosti pomoc doputuje k sedmi až osmi milionům lidí. Cílovou skupinou obyvatel jsou především tři miliony lidí a dětí, které potřebují zvláštní podporu, aby se předešlo jejich podvýživě.

Potravinové nejistotě je podle OSN vystaveno na 20 milionů Jemenců, tedy přibližně 70 procent obyvatel nejchudší země Blízkého východu. Podle koordinátorky humanitárních projektů OSN Lisy Grandeové to znamená, že tito lidé nemají spolehlivý přístup k dostatečnému množství výživných potravin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kruté boje uvnitř kabinetu Mayové. Stala se přítěží a měla by být…

24.03.2019 05:52 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová čelí vzpouře uvnitř vlastního kabinetu, celkem 11 jeho členů žádá…

Muslim je jedním z nejvlivnějších politiků v Berlíně, představil nezvyklý…

23.03.2019 21:40 Aktualizováno Raedu Salehovi bylo pět let, když jeho rodina opustila palestinskou vesnici na Západním břehu, aby…

Armáda proti žlutým vestám: 40 tisíc protestujících, řada zatčených,…

23.03.2019 21:23 Aktualizováno Demonstrací takzvaných žlutých vest proti politice prezidenta Emmanuela Macrona se dnes po celé…

V rakouském pohoří Rax se utrhla lavina. Zavalila turisty, jeden zahynul

23.03.2019 21:05 Aktualizováno Lavina mokrého těžkého sněhu se dnes utrhla ve východorakouském pohoří Rax v nadmořské výšce zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama