Paříž se děsí další „černé soboty“? Policie se připravuje na nový zásah. Objevily se i výzvy k ozbrojování

V obavě před „velkými násilnostmi“, jež očekávají nadcházející sobotu v souvislosti s další mobilizací „žlutých vest“ Paříž a další francouzská města, vláda již dnes ladí zřízení většího posílení bezpečnosti. Píše o tom dnešní vydání listu Le Figaro.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Policie Francie
doporučujeme

Navzdory vyhlášení vlády, že ruší na příští rok zvyšování daní na pohonné hmoty, zároveň s tím i ceny plynu a elektřiny na zimní období, stejně jako náročnější technické kontroly automobilů, organizátoři manifestací, jež dosáhly uplynulou sobotu spektakulárního rozměrů, se rozhodli v demonstracích i nadále pokračovat. Premiér Édouard Philippe veřejně připustil, že „hněv se stal neuchopitelný a nekontrolovatelný“, o to více, že zachvátil nejen „žluté vesty“, ale šíří se na středních školách, mezi studenty univerzit, zemědělci, dálkových řidičů i železničářů...

Premiér Philippe: „Ve hře je bezpečnost Francouzů a našich institucí!“

Výzva k účasti na nové manifestaci v Paříži vyvolává obavy, že opět naruší obvykle zaběhané pořádky. Již minulou sobotu jeden z mladíků, kterého potkal reportér listu Le Figaro, vykřikoval: „Tohle není manifestace, ale revoluce!“ Ve středu v televizi BFM TV, Éric Drouet, jeden z vůdců hnutí, potvrdil zájem „vrátit“ se v sobotu na Champs-Élysées. Premiér Philippe dokola opakuje, že „ve hře je bezpečnost Francouzů a našich institucí“. Také Christophe Castaner, ministr vnitra, upozorňuje, že má zprávy o „skutečné radikalizaci některých ´žlutých vest´“, stejně jako „mobilizaci části ultrapravice i ultralevice“.

S úmyslem zabránit další „černé sobotě“ v Paříži, primátorka města Anne Hidalgová společně s jednotlivými starosty v pařížských čtvrtí, dnes odpoledne jedná s policejním prefektem Paříže o bezpečnostních opatřeních. Bezpečnostní síly budou posíleny o další mobilní četnické jednotky (již minulou neděli jich bylo celkem 23, oproti 16 o týden dříve), podle policejních zdrojů bude na místě i více obrněných vozů. „Nejedná se ovšem o tanky,“ upřesnil zdroj.

Změně bude vystavena také dosavadní policejní taktika. Ve vysílání rádiové stanice RTL připomněl Emmanuel Grégoire, zástupce starostky města Paříže, že policie si „vzala ponaučení z neúspěchu minulého týdne, kdy byla bezpečnost mnohdy na úkor efektivity“.

Šíří se výzvy k usmrcení a ozbrojování, tvrdí rozvědky

Podle informací listu Le Figaro byla zavedena bezpečností opatření i na ministerstvech a ve veřejné službě. Zaměstnanci jednoho důležitého ministerstva dostali dokonce zákaz vstupovat na pracoviště během víkendu, neboť hned několik rozvědek získalo informace, že se již objevily „výzvy k usmrcení a ozbrojování namířené proti poslancům, vládě, výkonné moci a bezpečnostním silám“.

Navzdory výzvám ministra vnitra Christopha Castanera a bývalého ministra ekologického přechodu Nicolase Hulota, se chystají vedle „žlutých vest“ manifestovat také organizace na „ochranu klimatu“. Svůj pochod pod názvem Citoyen pour le climat (Občan pro klima) a Il est encore temps (Je ještě čas) již nahlásili v Paříži a dalších 150 městech Francie kolektiv sdružující celkem 60 asociací. Podle Maliky Peyrautové ze sdružení Amis de la Terre (Přátele Země) mají se „žlutými vestami“ společné požadavky v oblasti „spravedlivého zdanění“.

Pauline Boyerová, mluvčí sdružení Alternatiba, která se pochodu účastní, ohlašuje, že se k němu přihlásili i herci a umělci Juliette Binochová, Lambert Wilson nebo Cyril Dion. Někteří mají i promluvit, tvrdí Boyerová Le Figaru. „Počítáme s tím, že shromáždíme desítky tisíc osob v rodinné, lidové a nenásilné atmosféře,“ upřesňuje mluvčí, která připomíná, že dnes mají schůzku na pařížské prefektuře s pařížskou policií, aby probrali bezpečnostní rizika.

Oproti tomu, očekávaný fotbalový zápas mezi týmy Paris Saint-Germaine a Montpellier, byl na žádost policie odložen, oznámila Liga profesionálního fotbalu. Prefektura rovněž doporučila France Télévisions, aby nevyužívala na náměstí Concorde televizní obrazovky. Několik muzeí rovněž ohlásilo, že v sobotu budou mít zavřeno. Budou mezi nimi Petit Palais a Musée Cernuschi, která se nacházejí nedaleko Champs-Élysées.

Radnice VIII. arrondissementu, kde se minulý víkend odehrály největší násilnosti, doporučila obchodníkům, aby na sobotu neotevírali. Starostka Jeanne d'Hauteserrová vyzvala své občany k „bdělosti“. Ve vedlejší čtvrti, XVI. arrondissementu, hned několik školních zařízení zrušilo své kurzy a některým správcům domů bylo policií doporučeno, aby nevynášeli popelnice.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo opět hlásí přes 500 nově nakažených, počet obětí atakuje hranici…

02.07.2020 08:24 Německo dnes hlásí 503 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Dohromady už jich eviduje 195…

Kapitánka lodi převážející migranty obvinila EU z toho, že chce, aby se…

01.07.2020 22:05 Aktualizováno Evropská unie se problematice migrantů v oblasti Středozemního moře nevěnuje dostatečně. V…

Němci doufají, že Kongres stažení amerických vojáků zablokuje

01.07.2020 21:10 Německé spolkové země Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko spoléhají na to, že rozhodnutí…

Merkelová: EU se musí připravit i na to, že nebude dohoda s Brity

01.07.2020 18:53 Aktualizováno Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy