Paříž se děsí další „černé soboty“? Policie se připravuje na nový zásah. Objevily se i výzvy k ozbrojování

V obavě před „velkými násilnostmi“, jež očekávají nadcházející sobotu v souvislosti s další mobilizací „žlutých vest“ Paříž a další francouzská města, vláda již dnes ladí zřízení většího posílení bezpečnosti. Píše o tom dnešní vydání listu Le Figaro.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Policie Francie
doporučujeme

Navzdory vyhlášení vlády, že ruší na příští rok zvyšování daní na pohonné hmoty, zároveň s tím i ceny plynu a elektřiny na zimní období, stejně jako náročnější technické kontroly automobilů, organizátoři manifestací, jež dosáhly uplynulou sobotu spektakulárního rozměrů, se rozhodli v demonstracích i nadále pokračovat. Premiér Édouard Philippe veřejně připustil, že „hněv se stal neuchopitelný a nekontrolovatelný“, o to více, že zachvátil nejen „žluté vesty“, ale šíří se na středních školách, mezi studenty univerzit, zemědělci, dálkových řidičů i železničářů...

Premiér Philippe: „Ve hře je bezpečnost Francouzů a našich institucí!“

Výzva k účasti na nové manifestaci v Paříži vyvolává obavy, že opět naruší obvykle zaběhané pořádky. Již minulou sobotu jeden z mladíků, kterého potkal reportér listu Le Figaro, vykřikoval: „Tohle není manifestace, ale revoluce!“ Ve středu v televizi BFM TV, Éric Drouet, jeden z vůdců hnutí, potvrdil zájem „vrátit“ se v sobotu na Champs-Élysées. Premiér Philippe dokola opakuje, že „ve hře je bezpečnost Francouzů a našich institucí“. Také Christophe Castaner, ministr vnitra, upozorňuje, že má zprávy o „skutečné radikalizaci některých ´žlutých vest´“, stejně jako „mobilizaci části ultrapravice i ultralevice“.

S úmyslem zabránit další „černé sobotě“ v Paříži, primátorka města Anne Hidalgová společně s jednotlivými starosty v pařížských čtvrtí, dnes odpoledne jedná s policejním prefektem Paříže o bezpečnostních opatřeních. Bezpečnostní síly budou posíleny o další mobilní četnické jednotky (již minulou neděli jich bylo celkem 23, oproti 16 o týden dříve), podle policejních zdrojů bude na místě i více obrněných vozů. „Nejedná se ovšem o tanky,“ upřesnil zdroj.

Změně bude vystavena také dosavadní policejní taktika. Ve vysílání rádiové stanice RTL připomněl Emmanuel Grégoire, zástupce starostky města Paříže, že policie si „vzala ponaučení z neúspěchu minulého týdne, kdy byla bezpečnost mnohdy na úkor efektivity“.

Šíří se výzvy k usmrcení a ozbrojování, tvrdí rozvědky

Podle informací listu Le Figaro byla zavedena bezpečností opatření i na ministerstvech a ve veřejné službě. Zaměstnanci jednoho důležitého ministerstva dostali dokonce zákaz vstupovat na pracoviště během víkendu, neboť hned několik rozvědek získalo informace, že se již objevily „výzvy k usmrcení a ozbrojování namířené proti poslancům, vládě, výkonné moci a bezpečnostním silám“.

Navzdory výzvám ministra vnitra Christopha Castanera a bývalého ministra ekologického přechodu Nicolase Hulota, se chystají vedle „žlutých vest“ manifestovat také organizace na „ochranu klimatu“. Svůj pochod pod názvem Citoyen pour le climat (Občan pro klima) a Il est encore temps (Je ještě čas) již nahlásili v Paříži a dalších 150 městech Francie kolektiv sdružující celkem 60 asociací. Podle Maliky Peyrautové ze sdružení Amis de la Terre (Přátele Země) mají se „žlutými vestami“ společné požadavky v oblasti „spravedlivého zdanění“.

Pauline Boyerová, mluvčí sdružení Alternatiba, která se pochodu účastní, ohlašuje, že se k němu přihlásili i herci a umělci Juliette Binochová, Lambert Wilson nebo Cyril Dion. Někteří mají i promluvit, tvrdí Boyerová Le Figaru. „Počítáme s tím, že shromáždíme desítky tisíc osob v rodinné, lidové a nenásilné atmosféře,“ upřesňuje mluvčí, která připomíná, že dnes mají schůzku na pařížské prefektuře s pařížskou policií, aby probrali bezpečnostní rizika.

Oproti tomu, očekávaný fotbalový zápas mezi týmy Paris Saint-Germaine a Montpellier, byl na žádost policie odložen, oznámila Liga profesionálního fotbalu. Prefektura rovněž doporučila France Télévisions, aby nevyužívala na náměstí Concorde televizní obrazovky. Několik muzeí rovněž ohlásilo, že v sobotu budou mít zavřeno. Budou mezi nimi Petit Palais a Musée Cernuschi, která se nacházejí nedaleko Champs-Élysées.

Radnice VIII. arrondissementu, kde se minulý víkend odehrály největší násilnosti, doporučila obchodníkům, aby na sobotu neotevírali. Starostka Jeanne d'Hauteserrová vyzvala své občany k „bdělosti“. Ve vedlejší čtvrti, XVI. arrondissementu, hned několik školních zařízení zrušilo své kurzy a některým správcům domů bylo policií doporučeno, aby nevynášeli popelnice.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

Rumunský premiér Orban neměl roušku a navíc kouřil, zaplatil pokutu

31.05.2020 19:29 Aktualizováno Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17.000 korun),…

V Itálii zemřelo dalších 75 pacientů s nemocí covid-19. Jaká je situace ve…

31.05.2020 19:17 Aktualizováno Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 75 na 33.415. O den dříve…

"Skoncujeme s pandemií." Ve Španělsku má být naposledy prodlouženo omezení…

31.05.2020 18:20 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes uvedl, že jeho země potřebuje prodloužit omezení pohybu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy