Další ústupek "žlutým vestám"? Premiér Philippe připouští opatření ke zvyšování platů

Francouzská vláda je po čerstvě oznámených ústupcích protestnímu hnutí "žlutých vest" zdánlivě otevřena dalším. Premiér Édouard Philippe dnes na půdě horní parlamentní komory řekl, že je připraven jednat o nejrůznějších možnostech, jak v zemi zvýšit mzdy nejhůře placených osob. Předseda vlády se také vrátil ke včerejšímu oznámení o stažení plánu zvýšit daň na pohonné hmoty a řekl, že opatření nebude znovu navrženo.

Přidejte svůj názor

Édouard Philippe

Právě záměr zvýšit od Nového roku cenu benzinu v rámci balíčku ekologických opatření stálo u zrodu protestního hnutí, které už skoro čtyři týdny hýbe Francií. Vlna odporu v řadách automobilistů se od poloviny listopadu rozrostla v různorodé hnutí občanů, kteří jsou z různých důvodů nespokojeni se současnou hospodářskou a sociální situací ve Francii a s vládou prezidenta Emmanuela Macrona.

Kabinet ve středu oznámil, že kontroverzní daň na ropné produkty z návrhu rozpočtu pro příští rok stahuje, po vyjádřeních Elysejského paláce však nebylo příliš jasné, zda to znamená definitivní opuštění tohoto nástroje. "Rozhodli jsme se upustit od daňových opatření, která měla vstoupit v platnost 1. ledna 2019. Znovu navržena nebudou," řekl dnes Philippe, čímž podle deníku Le Monde víceméně potvrdil konečné zrušení plánu.

Premiér v Senátu hovořil také o růstu minimální mzdy a možných cestách ke zvyšování mezd nejhůře placených Francouzů. "Jsem připraven zkoumat veškerá opatření, která umožní zvýšit platy na úrovni minimální mzdy, aniž příliš naruší konkurenceschopnost firem," uvedl. Od ledna 2019 prý minimální mzda vzroste o 1,8 procenta v důsledku zohlednění inflace.

I přes snahu vlády v posledních dnech zmírnit emoce v protestním táboře se v sobotu očekávají další shromáždění a vláda varuje před velkou mírou násilí. Stejně jako minulou sobotu má být v pohotovosti 65.000 příslušníků bezpečnostních složek, premiér kromě toho zmínil také "mimořádná opatření", která však nespecifikoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii vzniká nová strana: Do čela The Brexit Party se postavil exšéf…

21.02.2019 13:12 V první polovině února došlo na britských ostrovech ke vzniku nového politického subjektu nesoucí…

Útok dronů na letiště Gatwick? Zlom v případu, policie má nové podezřelé

21.02.2019 12:49 Policisté vyšetřující prosincový výpadek provozu na londýnském Gatwicku, způsobený nepovoleným…

Polsko má odporné potraviny? Ministr se ohradil, hrozí kontrolami českého…

21.02.2019 12:38 Aktualizováno Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v…

Tragická dovolená: Devítiletá dívka si dala zmrzlinu, domů se už nikdy…

21.02.2019 12:37 Vytoužená dovolená ve Španělsku se pro rodinu z Británie změnila v horor. O víkendu si jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama