Polskem otřásá skandál: Zesnulý prominentní kněz je podezřelý z pedofilie

Starosta polského města Gdaňsk požádal místního arcibiskupa, aby nechal vyšetřit podezření, zda již zesnulý prominentní duchovní sexuálně zneužíval děti. Obvinění proti Henryku Jankowskému, který má v přístavním městě za zásluhy o protikomunistické hnutí Solidarita pomník, vznesla tento týden jedna z údajných obětí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Náboženství

Barbara Borowiecká v časopisu Dužy Format, což je příloha deníku Gazeta Wyborcza, vylíčila, že ji a ještě další děti kněz zneužíval, když vedl místní farnost v 70. letech, tedy ještě před zrozením Solidarity. Jiná žena, která neukázala svou tvář, televizi TVN 24 řekla, že ji kněz osahával, když jí bylo teprve šest let.

Gdaňský starosta Pawel Adamowicz oznámil, že v dopise požádal, aby gdaňský arcibiskup Slawoj Leszek Glódž na obvinění zareagoval. Katolická církev se podle agentury AP dosud nevyjádřila. Minulý měsíc polští biskupové požádali o odpuštění od všech, kteří kněží zneužívali.

Polsko je katolická země a církev se tu těší mimořádné autoritě kvůli roli, kterou sehrála v mnohdy pohnutých dějinách národa. V poslední době ale čelí rostoucímu tlaku, aby se postavila čelem k problému zneužívání, kterého se duchovní dopouštějí.

Po zveřejnění článku byl Jankowského pomník, stojící naproti farnímu kostelu svaté Brygidy, pomalován červenou barvou a objevily se u něj plakáty s nápisem "pedofil".

Podle někdejšího aktivisty Solidarity Jerzyho Borowczaka by církev měla obvinění prověřit. "Pokud to byl pedofil, zbourám pomník vlastníma rukama," řekl televizi TVN 24.

Kněz Henryk Jankowski se od roku 1980 aktivně zapojil do činnosti demokratické opozice v Polsku proti tehdejšímu komunistickému režimu. Pravidelně ostře pranýřoval režim a dlouhá léta byl i zpovědníkem vůdce Solidarity Lecha Walesy.

Na znamení uznání farářův kostel svaté Brygidy navštívili i světoví vůdci, včetně amerického prezidenta George Bushe či britské premiérky Margaret Thatcherové.

"Prelát měl dvě stránky - jasnou a temnou," uvedla o Jankowském autorka odhalujícího článku "Tajemství svaté Brygidy" Božena Aksamitová. V Gdaňsku, kde místním lidem rozděloval pomoc ze Západu, se duchovní těšil takové autoritě, že jej nikdo nepodezíral z orgií s chlapci "vypomáhajícími" na faře. Tyto oběti nyní potřebují pomoc a je také nutné, aby katolická církev přestala mlčet, zdůraznila v televizi TVN 24.

V roce 2004 byl Jankowski na základě udání matky jednoho z chlapců obviněn ze zneužívání dětí, ale obvinění odmítl a případ byl pro nedostatek důkazů odložen. Henryk Jankowski zemřel v roce 2010.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zastřelila útočníka ze Štrasburku, hon na Chekatta trval 48 hodin

14.12.2018 00:23 Aktualizováno Francouzské bezpečnostní složky dnes večer při zásahu ve štrasburské čtvrti Neudorf zabily Chérifa…

Mayová předložila EU své požadavky k brexitu, summit opustila beze slova

13.12.2018 23:59 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes krátce po 21:00 SEČ beze slova opustila budovu, kde se od…

Maďaři se bouří proti "otrockému zákonu", policie nasadila slzný plyn

13.12.2018 21:50 Několik tisíc lidí dnes v centru Budapešti znovu demonstruje proti novele zákoníku práce…

Chudé státy pranýřují klimatický summit: Plané řeči, Marshallovým ostrovům…

13.12.2018 21:42 S koncem klimatické konference v polských Katovicích podrobili zástupci chudých a změnou klimatu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama