Žluté vesty ovládly i ulice Bruselu a Nizozemska. Zasahuje policie

Více než 400 lidí zadržela dnes policie v Bruselu, kde demonstranti páchali výtržnosti během pochodu k evropské čtvrti i při protestu u budov belgické vlády a parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters. Protest v belgické metropoli souvisel s demonstracemi hnutí takzvaných žlutých vest, které se dnes konaly po celé Francii. Stovky lidí se na demonstracích proti rostoucí sociální nerovnosti sešly také v Nizozemsku.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Policie proti demonstrantům zasahuje v centru Paříže i v Bruselu

Protestu takzvaných žlutých vest se v Bruselu zúčastnila podle policie asi tisícovka lidí. Křičeli hesla proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a belgickému premiérovi Charlesovi Michelovi. "Macrone, Micheli, odstupte," volali.

Policisté proti těm z nich, kteří vytrhávali značky a házeli láhve a další předměty, použili pepřový sprej. Na některých místech byla omezena automobilová a tramvajová doprava. Celkem policie zadržela přes 400 lidí.

Ráno protestující ve žlutých vestách na východě Belgie zablokovali dálnici, která vede do Francie.

Na různých místech Nizozemska včetně Amsterodamu, Rotterdamu či Haagu se dnes sešly stovky lidí, kteří se inspirovali francouzským hnutím žlutých vest. Protestovali především proti podle nich rostoucí propasti mezi chudými a bohatými. Někteří demonstranti požadovali demisi liberálního premiéra Marka Rutteho, jiní vystoupení Nizozemska z Evropské unie, snížení věku odchodu do důchodu či zrušení některých opatření na ochranu životního prostředí.

Rutte už v pátek uvedl, že motivaci lidí, kteří se chystají protestovat, chápe a je připraven k dialogu. Řekl zároveň, že s výtržnostmi jako ve Francii nepočítá. Nizozemci jsou podle něj jiní.

Hnutí žlutých vest ve Francii vzniklo původně na protest proti plánovanému zvýšení daně na pohonné hmoty. Vláda prezidenta Macrona ale od tohoto kroku tento týden upustila.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU prý pomůže Británii s irskou pojistkou

11.12.2018 20:53 Evropská unie je ochotná pomoci britské vládě získat podporu pro dohodu o brexitu, která narazila…

Britská policie zpacifikovala muže, který pronikl k parlamentu

11.12.2018 20:46 Policie dnes Londýně u sídla britského parlamentu použila elektrický paralyzér proti muži, který se…

V Evropě je extrémní znečištění, smog je i v lázních

11.12.2018 19:09 Měření vědců ve čtyřech zemích odhalilo někde až padesátinásobné překračování limitů smogové…

Francie se stále bouří. Do ulic vyšly davy studentů, žluté vesty se…

11.12.2018 18:23 Aktualizováno Na mnoha místech Francie dnes pokračují blokády silnic na protest proti vládě prezidenta Emmanuela…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama