Timmermans je součástí krize v EU? Polský politik si podal vlivného eurokomisaře

Šéf stálého výboru polské vlády Jacek Sasin dnes ostře kritizoval místopředsedu Evropské komise (EK) Franse Timmermanse, kterého označil za součást krize v Evropské unii. Uvedla to agentura PAP. Polský činitel se mimo jiné ohradil proti poměrům v Evropě, které by se podle očekávání polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) mohly změnit po květnových volbách do Evropského parlamentu (EP).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Frans Timmermans
doporučujeme

"Frans Timmermans je součástí krize EU. Místo aby se soustředili na témata, která jsou pro EU skutečně klíčová - například sociální nerovnost, slabý hospodářský růst (...) nebo migrace - dávají evropští byrokraté přednost tomu, že se od těchto problémů odvracejí," řekl Sasin v rozhovoru s polských rádiem.

Evropští úředníci podle něj nevědí, jak stávající potíže EU vyřešit a uměle vytvářejí problémy nové, například kolem právního státu v Polsku. Sasin tak odkazuje na spor o kontroverzní polskou reformu soudnictví, kterou Varšava podle EK porušuje unijní smlouvy.

Kvůli zákonu, který snižuje soudcům polského nejvyššího soudu věk odchodu do důchodu ze 70 na 65 let, se komise obrátila na Soudní dvůr EU. Ten platnost zákona v říjnu v předběžném opatření nařídil okamžitě zastavit.

Timmermans ve funkci eurokomisaře s Polskem o kontroverzní reformě jednal a prosazoval i povinné kvóty při přerozdělování uprchlíků, které Polsko stejně jako Česko nebo Maďarsko odmítlo. Sasin dnes mimo jiné řekl, že by se Evropa měla vrátit ke svým kořenům.

"Výsledkem toho je, že EU ztrácí soudržnost a přitažlivost," řekl Sasin. Polská vládní strana PiS podle něj očekává, že se situace výrazně změní po květnových volbách do Evropského parlamentu.

Strana evropských socialistů (PES), která v EP tvoří druhou největší frakci, Timmermanse v sobotu zvolila za svého vedoucího kandidáta v nadcházejících evropských volbách.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko má první případ koronaviru, v Itálii je už 374 nakažených

26.02.2020 23:19 Aktualizováno Řecké úřady dnes potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá…

Norsko hlásí první případ nákazy koronavirem

26.02.2020 22:55 Norsko se dnes stalo další evropskou zemí, která oznámila výskyt nového typu koronaviru na svém…

Do polské školy přišel kvůli koronaviru místo stovek dětí jediný žák

26.02.2020 22:45 Jediný žák místo stovek dětí přišel dnes do vesnické školy na jihu Polska poté, co místní učitelku…

Na Nobelovu cenu za mír je 317 nominací

26.02.2020 22:43 Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 317 kandidátů. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama