Balkán v Evropě! Politický chaos je téměř všude

Komentář Petra Šulky – Balkánská politika byla vždy symbolem té nejhorší politické kultury a byla pro většinu světa varováním. Bezbřehý populismus, politické zmatky, podivné politické pakty, arogance ke slabším, neschopnost se domluvit, nevraživost, násilí, zmatky a chaos. Pokud se ovšem podíváme na dnešní Evropu zjistíme, že Balkán se nám rozšířil po celém kontinentě. A to nejen na národní úrovni, ale i v rámci organizací EU.

Ilustrační foto

To, že Evropská unie, lidově řečeno hapruje, není žádným tajemstvím. Organizace se stala příliš složitou a snaží se mluvit do čím dál tím více věcí na různých úrovních. K její smůle se ukazuje, že EU a její úředníci jsou natolik odtrženi od reality, že jejich nařízení začínají čím dál více vadit i fandům unie. Nařízení, varování, normy evropských komisařů začíná čím dál více zemí ignorovat ba se mnozí začínají i vzpouzet proti nedotknutelným a nedefinovaným evropským hodnotám. A tak přichází na řadu vyhrožování, sankce a soudy. Na členy, na které by měly dopadnou, jako je Polsko nebo Itálie se autoritě Bruselu jen pošklebují. Brusel silně připomíná Bělehrad před pádem Jugoslávie v 80. letech. Naštěstí Brusel na rozdíl od Bělehradu nemá k dispozici k „umravňování armádu“.

Brusel však není jediný kdo se propadá do chaosu. Ve všech pilířích staré Evropy probíhají dosud nevídané věci. V sousedním Německu se pomalu ale jistě rozpadá dosavadní politický systém založený na dvou politických stranách. Zatímco CDU/CSU se stále drží nad 20 % hlasů, bývalí leader levice SPD se s velikou bídou drží na třetí místě za novou protiimigrační stranou AfD a na zadá jim dýchají i Zelení. A do hry se chystá další hráč. Svobodní voliči sbírají hlasy nespokojených pravicových voličů, kteří nechtějí volit AfD a jsou nespokojeni s CDU/CSU. S odstoupením Angely Merkelové, která i přes mnoho chyb, byla stálicí německé politiky, vplouvá loď německé politiky do hodně neznámých vod.     

Německé trable jsou ovšem ničím vedle toho, co trápí Velkou Británii a Francii. Británie se propadla do totálního politického chaosu. To, že vláda v čele s Therese Mayovou bude před poslanci tajit právní rozbor Brexitu, tvrdit, že nic netají, a zveřejnila teprve poté, co poslanci odhlasovali, že vláda jimi pohrdá je skutečně fraška hodná nějakého zapadlého státu třetího světa. To, že teď Mayová hlasování o Brexitu stáhla, protože pro její řešení není ani její vlastní strana a chce s EU o něm znovu jednat, což Brusel odmítá, jen dokresluje zoufalou absurdnost, kam až to Británie dotáhla. Mayová spíše než o buducnost Británie, hraje o další den v čele vlády, a to, co bude v březnu se dnes nikdo neodvažuje ani hádat.

Vrcholného ztrapnění a naprosté marginalizace ovšem dosáhl prezident Emmanuele Macron. Po třech týdnech násilných demonstrací a silných slovech o tom, že nikdy neustoupí, prezident najednou otočil, začal zchudlé Francouze „chápat“. Vedle zrušení zvýšení daně na paliva, slíbil zvednout minimální mzdu o 100 eur, snížit zdanění důchodů nebo zrušit zdanění přesčasů. Tím se mu povedl skutečně husarský kousek. Odvolal, co slíbil, slíbil, co odvolal, neuspokojil nikoho a naštval všechny. Jeho tah dostane v příštím roce rozpočet země o dalších 23-25 miliard eur do schodku, a ten přesáhne 3 % HDP. Jeho výčitky Itálii kvůli nedodržování fiskálních pravidel EU z něj udělali asi jednu z nejkomičtějších postav evropského politického panoptika. A žluté vesty? Ty už prohlásily, že je to neuspokojilo. Jejich hnutí se navíc šíří i do Nizozemska, Belgie ba i Německa.

Dokonce i tak politicky klidná země jakou bylo dosud Švédsko je v obrovské politické krizi, ve které ani jedna ze stran nehodlá ustoupit. Švédské parlamentní volby proběhly již v září, ale země stále nemá, díky patu, které přinesly, vládu. Politici tradiční levice a pravice nejsou schopni se dohodnout na jakémkoliv kompromisu. Se Švédskými demokraty, stranou s extrémistickou pověstí, která však ve volbách brala téměř 20 % hlasů pak spolupracovat nechtějí. Vše tak spěje k opakovaným volbám. Co když však skončí stejně nebo Švédští demokraté ještě posílí?   

Vedle politického chaosu a sociálních bouří se do Evropy vrátil strašák separatismu. Nejožehavější je situace ve Španělsku, kde pomalu jeden region za druhým do Madridu vzkazuje že chce více pravomocí a vůbec by mu nevadilo se z jeho vlády vymanit úplně. Vedle Katalánska, kde se Madridu po násilném potlačení referenda o nezávislosti se vytvořilo dokonalé podhoubí pro násilný odpor proti centrální vládě, se pomalu ozývají i vzpurní Baskové. Ti vedli dlouhá desetileté s Madridem boj. Jakékoliv jednání Madrid sveřepě odmítá. Pokud by ustoupil jedněm, bylo by jasné, že bude muset ustoupit všem. A podobné tendence jsou dnes i v Belgii nebo na severu Itálie.  

Po Evropě se díky migraci rozšířil i jev dosud známý jen z Balkánu. Paralelní společnost. V přistěhovaleckých čtvrtích, podobně jako na mnoha místech Balkánů, prostě platí jin pravidla než ve čtvrtích, kde převládá původní obyvatelstvo. Obyvatelé jsou sice občany států, kde žijí, ale necítí se jimi a své okolí okázale ignorují. Obě skupiny sice žijí vedle sebe, ale nežijí spolu. Občas to dokonce vypadá, že vše pomalu ale jistě vede k ozbrojené konfrontaci, tak, jak jsme to zažili v 90. letech na Balkáně.

Z výše popsaného je jasné, že stará Evropa se změnila. Již to není ostrov sociálního a politického klidu uprostřed světového neklidu. Evropa se stala součástí tohoto světa. Politici se zakopali na pozicích a radikalizovali se. Vymýšlí stupidní výmluvy, proč něco nejde a proč něco zkrachovalo jen aby si udrželi moc.  Leč změnilo se i obyvatelstvo. Nově příchozí lidé často demokracii naprosto negují a nejsou schopni se do společnosti zapojit, což vede k napětí mezi nimi a majoritní společností. A mnoha občanům z majoritní společnosti prostě už s politiky dochází trpělivost. Světlé zítřky ve spojené Evropě, které slibují už přes 30 let integrace, stále nikde nejsou ba naopak situace se pro mnohé z nich zhoršuje. Už neváhají vyjít do ulic a bojovat proti dříve nedotknutelným institucím. Evropa neintegrovala Balkán, ale Balkán integroval Evropu.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Severní Korea má zřejmě více než milion případů koronaviru

16.05.2022 15:05 Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

EU se kvůli embargu na ruskou ropu nedokáže shodnout na dalších sankcích

16.05.2022 21:26 Země Evropské unie se stále neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž přijetí stále brání…

Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance

16.05.2022 20:45 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance …

Německo se bojí podzimu, chce novelu protiepidemického zákona

16.05.2022 20:19 Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí žádají po spolkové vládě novelizaci…

Orbán v parlamentu složil přísahu, při té příležitosti varoval před…

16.05.2022 17:33 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v parlamentu složil přísahu a při té příležitosti varoval před…

Moskva hlásí evakuaci raněných z Azovstalu do města pod kontrolou Rusů

16.05.2022 17:01 Aktualizováno V Mariupolu začala podle ruského ministerstva obrany evakuace raněných ukrajinských vojáků z…

Castex a jeho francouzská vláda podali demisi, krok se čekal

16.05.2022 16:58 Francouzský premiér Jean Castex rezignoval, končí tak celá vláda. S odvoláním na francouzské úřady…

Slovenská policie podle médií obvinila bývalého šéfa nejvyššího soudu…

16.05.2022 16:38 Slovenská policie podle televize Markíza obvinila z extremismu a z dalšího trestného činu bývalého…

V Itálii se rodiče bouří proti povinným rouškám ve školách

16.05.2022 14:48 Některé italské regiony a sdružení učitelů a rodičů vyzvaly italskou vládu, aby zrušila povinnost…

Nehammer: Česko je důležitý partner a soused

16.05.2022 14:02 Česká republika je pro Rakousko důležitý partner a soused. Uvedl to v dnešním prohlášení před…

Na Slovensku vyměřil soud až dvouleté vězení za lustrace lidí, včetně…

16.05.2022 12:28 Dvouleté vězení, trest propadnutí majetku a zákaz působit v orgánech veřejné moci na sedm let…

Související:

Právě se děje

reklama