Ve Štrasburku střílel Chekatt Cherif. Zmizel v taxíku, policie rozjela manévry

Stovky pracovníků francouzských bezpečnostních složek dnes ráno pokračovaly v pátrání po 29letém muži, který je podezřelý, že v úterý večer střílel na vánočních trzích v centru Štrasburku. Podle aktuální bilance francouzského ministerstva vnitra zemřeli tři lidé, kromě toho utrpělo zranění 13 osob, osm z nich vážná. Náměstek ministra Laurent Nuñez informoval, že vyšetřovatelé zadrželi pětici osob, hlavní podezřelý Chekatt Cherif by už ale prý mohl být mimo Francii. Podle Nuñeze není jisté, že útok měl teroristický motiv.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala krátce před osmou hodinou večer. Mezi 20:20 a 21:00 se policisté dvakrát ocitli s pachatelem v přestřelce, načež muž "zmizel v taxíku", napsala televize BFMTV. Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že po střelbě jednoho z vojáků nasazeného v rámci celostátní protiteroristické operace měl útočník patrně poraněnou levou paži.

V noci i dopoledne se objevovaly různé informace o počtu mrtvých a zraněných; prefektura departementu Bas-Rhin dnes po desáté hodině snížila bilanci na dvě oběti, o necelou hodinu později se ale bez vysvětlení vrátila ke třem mrtvým. Deník Le Monde vysvětluje, že rozporné zprávy se v podobných situacích mohou objevit, protože souběžně o případu informuje vícero orgánů.

Podle francouzských médií bylo ráno do pátrání po údajném střelci zapojeno přes 600 strážců zákona a také posádky dvou vrtulníků. Pařížská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování "vražd a pokusů o vraždy souvisejících s teroristickou činností", podezřelý Cherif byl na speciálním seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez nicméně rozhlasové stanici France Inter řekl, že teroristická motivace pachatele nebyla prokázána, a vyzval k "nejvyšší opatrnosti" při klasifikaci úterního útoku.

V úterý údajně policie plánovala Cherifa zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení a pokusu o vraždu z letošního léta, v bydlišti ho však už nezastihla. "Není vyloučeno, že střelec opustil území (Francie)," konstatoval Nuñez.

V souvislosti se střelbou bylo zadrženo pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli kontaktům s pravděpodobným pachatelem. Ve vazbě je také bratr hlavního podezřelého, informoval alsaský deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace (DNA).

Starosta Štrasburku Roland Ries ráno poskytl první bližší informace o mrtvých a zraněných, kterými jsou prý převážně muži. Jsou mezi nimi místní obyvatelé, jedním ze zabitých je thajský turista.

Ihned po útoku francouzské úřady zesílily kontroly na nedalekých hranicích s Německem. V celé Francii byl zároveň zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Kromě posílení hraničních kontrol to znamená například zpřístupnění dalších sil v rámci protiteroristické operace Sentinel a větší nasazení bezpečnostních složek na vánočních trzích po celé zemi.

zdroj: YouTube

S příchodem rána sice přestalo ve Štrasburku platit omezení pohybu, život ve městě se však dnes do normálních kolejí nevrátí. "Po včerejších (úterních) dramatických událostech jsem se rozhodl uzavřít dnes vánoční trhy a zrušit veškerá představení plánovaná ve štrasburských kulturních institucích," napsal na twitteru starosta Ries. Kromě toho platí zákaz manifestací a dalších větších shromáždění.

Alsaské město se dnes ponořilo do smutku, vlajky jsou staženy na půl žerdi. Vyučování bylo zrušeno ve všech mateřských a základních školách; rodiče tam sice mohou své děti přesto poslat, ale úřady jim to nedoporučují. Zároveň ve Štrasburku pokračuje plenární zasedání Evropského parlamentu, jehož mluvčí oznámil, že orgán od rána pracuje podle plánu. V poledne, tedy na začátku hlasovacího bloku programu, budou poslanci držet za oběti útoku minutu ticha.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž úmyslně najel autem do masopustního průvodu. 30 zraněných včetně dětí

24.02.2020 18:08 Aktualizováno Do davu lidí v tradičním masopustním průvodu v městečku Volkmarsen na západě Německa dnes vjel…

Nový předseda CDU bude zvolen 25. dubna. Zatím je pouze jeden kandidát

24.02.2020 16:02 Aktualizováno Nového předsedu nejsilnější německé strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) zvolí delegáti…

Covid-19 se šíří v Itálii. Zemřel šestý člověk, počet nakažených roste

24.02.2020 15:12 Aktualizováno Už šestou oběť si vyžádala nákaza novým typem koronaviru v Itálii. Jak informovala italská…

V Rakousku obvinili Češku, jejíž syn (†6) zahynul při túře v horách

24.02.2020 14:12 Z usmrcení z nedbalosti obvinila dnes rakouská policie Češku, jejíž šestiletý syn v sobotu zahynul…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama