Polské vládě vadí "politická trička". Soudcovská rada zakázala symboly opozice

Polská Zemská soudcovská rada (KRS) zakázala svým členům používat symboly nebo obrázky spojované s politickými organizacemi, aby tak nevzbuzovali pochyby ohledně své nezávislosti. Soudcovská rada se nijak netají tím, že jde hlavně o plakáty a trička s nápisem Konstytucja (ústava), která nosí odpůrci justičních reforem z dílny vládnoucího Práva a spravedlnosti (PiS), napsala dnes polská média.

Přidejte svůj názor

Polský parlament
doporučujeme

KRS přijala usnesení, v němž se uvádí, že občan si nemusí být jistý co do nezávislosti a nestrannosti soudce, pokud tento představitel justice veřejně používá "infografiku či symboly, které jednoznačně jsou nebo mohou být ztotožňovány s politickými stranami a hnutími ..., které se věnují politické činnosti."

KRS je jedním z justičních orgánů, kterých se dotkly změny prosazené PiS. Zatímco dříve o složení rady dohlížející na činnost soudů rozhodovali sami soudci, zákon přijatý koncem loňského roku dal tuto pravomoc politikům.

Soudci, kteří nesouhlasí se změnami v polské justici, si podle internetového portálu listu Gazeta Wyborcza lepí na dveře svých kanceláří cedulky s nápisem "Konstytucja". Tyto nálepky se objevují i na štítcích se jmény, jež jsou umisťovány v soudních síních.

Když se nedávno v Gdaňsku konal proces bývalého premiéra a současného předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského proti někdejšímu prezidentovi Lechu Walesovi, zpochybňovali někteří politici PiS i média nakloněná vládě nestrannost soudkyně Weroniky Klawonnové. Na twitteru se objevila fotka, na níž má soudkyně na sobě tričko s nápisem "Konstytucja".

Podle odborníka na ústavní právo z Varšavské univerzity Marcina Matczaka je taková tričko symbolem základního zákona, a tak si ho ze zásady nemůže přivlastnit žádné politické uskupení. Nicméně KRS tvrdí, že "neutrální symbol může v jistých situacích získat politický význam".

Gazeta Wyborcza píše, že za porušení etických zásad, jimiž se mají soudci řídit, si je může předvolat disciplinární komise, která s nimi případně zahájí disciplinární řízení.

Akce s logem Konstytucja začala letos v létě, kdy protivládní aktivisté z Výboru na obranu demokracie (KOD) ve Štětíně do trička s nápisem "Konstytucja, Jendrek!" (zdrobnělina od jména Andrzej) oblékli sochuněkdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, připomíná televize TVN24 na svém webu. Chtěli tak vzkázat současné hlavě státu Andrzejovi Dudovi, že nesouhlasí s tím, že podepsal jimi kritizované změny v justici. Policie pak tento případ vyšetřovala, prokuratura vyšetřování ale odložila. Následně se trička objevila na mnoha sochách a pomnících po celém Polsku, včetně třeba draka pod krakovským hradem Wawel nebo Neptuna v Gdaňsku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

24.01.2020 22:06 Aktualizováno Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

24.01.2020 18:19 Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně…

EU jmenovala svého prvního velvyslance v Británii

24.01.2020 17:55 Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama