Mrtvé město? Paříž pošle do ulic obrněná vozidla

Tak jako minulou sobotu, po celé Francii a zejména v Paříži, se očekává další velká manifestace nespokojenosti s vládou. Hnutí „žlutých vest“, které po atentátu na Štrasburku působilo oslabeně, v uplynulých hodinách nabývá opět na radikalitě. Francouzská policie a zvláště elitní bezpečnostní jednotky Republikové bezpečnostní roty (CRS) budou opět v ulicích. Počítá se znovu i s obrněnými vozidly.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Policie proti demonstrantům v centru Paříže nasadila slzný plyn
doporučujeme

„Zítra použijeme objem stejného řádu jako minulý týden,“ oznámil Michel Delpuech, policejní prefekt, v dnešním ranním rozhovoru na rozhlasové stanici RTL. Podle jeho slov bude v ulicích na 8 000 policistů a 14 obrněných vozidel. Ministr vnitra Christophe Castaner za sebe pro změnu na stanici Europe 1 zmínil, že rozhodně počítá s posílenými jednotkami, protože policie je „konfrontována s útoky, které v rámci manifestací nezvládneme, zvláště když nejsou ohlášené, a nerespektují žádná pravidla“.

Policejní prefekt Delpuech tvrdil, že „odmítá padat na kolena před nepokoji“ a v rádiu si spokojeně pochvaloval, že minulý týden jeho lidé situaci „zvládli spíše dobře“, i když museli „čelit scénám ničení a rabování delikventy“. Po schůzce s Anne Hidalgovou, starostkou města Paříže, prefekt oznámil, že jejich společným cílem je, aby se o víkendu nestala Paříž „mrtvým městem“. Z toho důvodu zůstanou otevřena i známá místa a památky jako Pařížská opera, Eiffelova věž, Louvre a další muzea.

Postoje „žlutých vest“ na opatření, které vyhlásila vláda a prezident Emmanuel Macron, se v mnoha ohledech liší, část z nich je ochotná přistoupit na „dialog“. Policejní prefekt potvrdil, že je připraven i na to, že „situace by mohla být horší“, než v předchozích týdnech. Z toho důvodu hodlá posílit kontroly před nadcházejícím víkendem již dnes, zejména v prohlídkách kvůli eventuálním držitelům zbraní.

Ministr vnitra Christophe Castaner vyzval před očekávanou pátou protestní sobotou, přezdívanou také jako „páté dějství“ manifestací k „aktu zodpovědnosti“. Minulý víkend bylo předvoláno na 2 000 osob v celé Francii, z čehož většina v počtu 1 082 byla zadržena v hlavním městě Paříži.

Opozice křičí: Neobviňujte „žluté vesty“!

Část opozičních sil, které podle očekávání neuspěly včera ve vyslovení nedůvěře vládě, vyjadřuje svůj nesouhlas s postupem vlády, jež se snaží hnutí „žlutých vest“ oslabit s poukazem na „národní jednotu“ po úterním atentátu. Jean-Luc Mélenchon, předseda radikálně levicové Nepoddajné Francie (LFI) oznámil, že byl „bolestně překvapen“, když někteří poslanci z Macronovy vládnoucí Strany republiky na pochodu (LREM) „užívali“ teroristického útoku k „přitížení“ hnutí „žlutých vest“. Také Marine Le Penová, předsedkyně populistického Národního sdružení (RN) byla „překvapena“, když slyšela, že jsou „žluté vesty“ některými politiky „obviňovány“.

Výzvy Benjamina Grivauxe, mluvčího vlády, aby v sobotu „žluté vesty“ nemanifestovaly, zdá se, vyšly na prázdno. Manifestovat se patrně nebude pouze ve Štrasburku, jenž se dosud nevzpamatoval z úterního atentátu. Na Facebooku existuje nejméně šest stránek, jež se hlásí ke „žlutým vestám“, jež zahrnují objem na 24 000 členů. Nejvýznamnější je stránka Acte 5: Macron démission (Páté dějství: Macron demise) má na 10 000 členů a dalších 66 000 těch, kteří se o událost zajímají. Na sobotní manifestaci na Élysejských polích v centru Paříže se hlásí 8 000 osob, z čehož 57 000 to zajímá. Jeden z mluvčích, hojně citovaný Éric Drouet, oznámil, že „místo bude udáno na poslední chvíli“. S časem je to podobné: „mezi 8. a 9. hodinou“ (…). Čas začátku? Ten už je jasný: 9.30 hodin.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Německo se chová ostudně." Ministr Heiko Maas vyzval k boji proti…

26.01.2020 16:14 Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Evropu k většímu boji proti antisemitismu. Podle něj…

Brexit se kvapem blíží. Co bude s Brity v ČR?

26.01.2020 16:00 Komentář – Brexit, odchod Spojeného království z EU, se kvapem blíží. Země opustí evropské uskupení…

Nový koronavirus vylekal i Slovensko. Prověřovalo se první podezření na…

26.01.2020 15:07 Slovenští zdravotníci prověřovali první podezření na pacienta s koronavirem, které se však…

Orbán a Fidesz řeší v Bruselu problém. Evropští lidovci je nechtějí

26.01.2020 11:40 Komentář - Evropská lidová strana, nejsilnější a nejpočetnější politická skupina na půdě Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama