Odchod Američanů ze Sýrie? Válka proti IS neskončila. Ďábel je v detailu, tvrdí diplomat

Francie bude i nadále vojensky působit v Sýrii. Řekla to dnes ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová, která reagovala na středeční oznámení o stažení amerických sil. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na twitteru uvedla, že Islámský stát (IS) byl v Sýrii oslaben, ale stále v Sýrii je. Podle Londýna nebyl Islámský stát zdaleka poražen. Arabsko-syrská koalice (SDF), kterou v Sýrii USA dosud podporovaly, se domnívá, že odchodem Američanů vznikne na východě vakuum, kterého IS využije.

Islámský stát

"Islámský stát je oslaben jako nikdy. Nebyl ale vymýcen, ani jeho kořeny. Je třeba jeho poslední zbytky definitivně vojensky porazit," uvedla Parlyoá. Loiseauová ujistila, že Francie své vojenské působení v Sýrii neukončí. "Pro tuto chvíli v Sýrii zůstáváme. Boj proti terorismu neskončil," sdělila.

Francouzští diplomaté sdělili, že oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků Paříž zaskočilo. "Ukazuje to, že můžeme mít odlišné priority a že musíme spoléhat především na sebe," prohlásila Loiseauová. Podle diplomatů s Trumpem ve středu telefonicky hovořil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Trump stažení oznámil už v dubnu, ale Macron ho tehdy přesvědčil, aby USA v Sýrii zůstaly. Upozornil na hrozbu, kterou pro region představuje Írán, jenž v Sýrii rovněž působí. Jeden z francouzských diplomatů agentuře Reuters řekl, že není jasno, kdy Američané ze Sýrie přesně odejdou, a že se to Paříž snaží zjistit. "Ďábel je v detailu," sdělil tento zdroj s tím, že si diplomaté na takovou situaci za Trumpova prezidentství začali zvykat.

Francouzská armáda působila v mezinárodní koalici, jíž velely Spojené státy. Má tam vojenská letadla, která využívají základnu v Jordánsku. Koalice má rovněž dělostřelectvo na irácko-syrské hranici a pomáhá arabsko-kurdským jednotkám v boji proti IS. Zatímco USA přiznaly, že v Sýrii působí asi 2000 jejich vojáků, Francie přítomnost svých vojáků v Sýrii nikdy nepotvrdila.

Středeční Trumpovo rozhodnutí o stažení ze Sýrie šokovalo i některé americké zákonodárce a spojence. Několik hodin před Trumpovým vyjádřením oznámila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, že přítomnost amerických vojáků v Sýrii vytváří nebezpečnou překážku k diplomatické dohodě. "Nelegální přítomnost USA v Sýrii je nebezpečnou překážkou na cestě k dohodě," řekla.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí uvedl, že IS v Sýrii zdaleka není poražen. "Mezinárodní koalice učinila v boji proti Islámskému státu ohromný pokrok. Zbývá ale ještě mnohé udělat a nesmíme přestat pouštět ze zřetele hrozbu, jakou IS představuje. I když IS ztratil území, stále je hrozbou," uvedl mluvčí ministerstva.

Podle SDF dal Trump Islámskému státu šanci se přeskupit. "Bude to mít negativní dopad na protiteroristickou kampaň. V oblasti vznikne politické a vojenské vakuum a tamní lidé se ocitnou v kleštích mezi znepřátelenými stranami," uvedla SDF v prohlášení. Podle ní se na východě Sýrie rozpoutá boj.

Turecko americké rozhodnutí chápe jako uvolnění oblasti východně od Eufratu od amerických jednotek.

Jde o oblast u turecké hranice a Ankara si nepřeje, aby v ní působily syrské kurdské milice, jež USA podporovaly. "Teď máme před sebou (pohraniční město) Manbidž a oblast východně od Eufratu," řekl dnes turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Prohlásil, že kurdští bojovníci se zakopávají v tunelech v této oblasti, ale že v nich budou pohřbeni. "Mohou kopat tunely a zákopy, když chtějí, mohou se přesunout do podzemí, ale až přijde čas, všichni v nich budou pohřbeni. O tom nikdo nemůže pochybovat," řekl Akar. Turecko na syrské kurdské milice pohlíží stejně jako na tureckou Stranu kurdských pracujících a její bojovníky - považuje je za teroristy.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Německo: Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v…

01.07.2022 15:55 Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v Oděské oblasti…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v Evropské unii zabere čas

01.07.2022 15:29 Aktualizováno Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Řecko může přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců, varovala komisařka

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, místo vizí bude ale tématem válka, píší v…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Inflace v eurozóně byla v červnu opět rekordní, zrychlila na 8,6 procenta

01.07.2022 11:23 Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta.…

Orbána nechce další sankce proti Rusku, ale okamžité příměří

01.07.2022 09:42 Maďarsko musí podle premiéra Viktora Orbána kvůli válce na Ukrajině zrychlit svůj program rozvoje…

Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ze Spojených států než z…

01.07.2022 09:28 Aktualizováno Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě…

Francie vydala zákaz nazývat vegetariánské potraviny jako "steak". Chce ho…

01.07.2022 08:35 Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako…

Belgický soud odsoudil deset lidí z napomáhání teroristům v Paříži v roce…

30.06.2022 21:57 Bruselský soud dnes uložil nepodmíněný trest dvěma mužům obžalovaným z napomáhání teroristům, kteří…

Neformální unijní summit má být v Praze v říjnu, uvedl Fiala

30.06.2022 21:10 Aktualizováno Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér…

Související:

Právě se děje

reklama