Letiště Gatwick obnovilo provoz, po dronech pátrají snajpři a vojáci

Druhé nejrušnější britské letiště Gatwick jižně od Londýna obnovilo provoz poté, co ho od středečního večera ochromoval výskyt neznámých dronů. Vedení letiště i policie podnikly dodatečná bezpečnostní opatření a na dnešek je plánováno 700 odletů. Problém se dotkl desítek tisíc lidí, z nichž mnozí cestovali na vánoční svátky. Vedení Gatwicku ale cestující upozorňuje, že stále musejí počítat s rušením letů a zpožděními.

British Airways, ilustrační fotografie
doporučujeme

Policii se zatím nepodařilo zjistit, kdo drony, které se několikrát objevily v bezpečnostní zóně letiště, řídí. Po zařízeních pátrají policejní odstřelovači i vojáci. Výkonný ředitel letiště Stewart Wingate ve čtvrtek řekl, že drony se objeví pokaždé, kdy se letiště pokusí obnovit provoz.

Hovořil o "velmi cílené" činnosti s účelem co nejvíce narušit provoz před vánočními svátky. Podle policie zřejmě nešlo o teroristický útok. "Jde ale rozhodně o záškodnictví, s jakým jsme se doposud nesetkali," prohlásil ministr dopravy Chris Grayling.

Podle šéfa provozu letiště Gatwick Chrisa Woodroofa tyto události ukazují, že je třeba "odvést pořádný kus práce", aby se podařilo vyřešit bezpečnostní problém, jaký drony představují. Ve čtvrtek uvedl, že od začátku uzavírky z něj mělo odletět na 120.000 cestujících.

Lidé si stěžovali, že v části letiště je "příšerná zima", další tisíce cestujících uvízly na různých místech v zahraničí, protože jejich spoje byly buď zcela zrušeny nebo přesměrovány.

Podle britských zákonů je zakázáno navádět drony do blízkosti menší než jeden kilometr od letiště. Hrozí za to pětileté vězení. Agentura Reuters připomíná, že v posledních letech, kdy prodej dronů zažil boom, se bezpilotní letouny staly vážnou bezpečnostní hrozbou pro letiště na celém světě. V Británii se mezi lety 2015 a 2017 skoro ztrojnásobil počet případů, kdy se dron jen těsně nesrazil s letadlem. Loni se takových incidentů stalo 92.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko hlásí téměř tři tisíce nakažených za den, nejvíc od dubna

14.08.2020 19:05 Ve Španělsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 2987 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to…

Pompeo v Rakousku: USA trvají na prodloužení embarga vůči Íránu

14.08.2020 16:48 Aktualizováno Spojené státy trvají na prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu. Na tiskové konferenci to dnes…

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 16:38 Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Nakažených koronavirem přibývá: Řecko vyhlásilo další restrikce, Španělsko…

14.08.2020 16:32 Španělsko kvůli narůstajícímu počtu nových případů nákazy koronavirem uzavře noční kluby a zakáže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama