Muž podezřelý z přípravy útoku na redakci Charlie Hebdo byl zadržen v Džibutsku

Osoba podezřelá z naplánování teroristického útoku na Charlie Hebdo z roku 2015 byla zatčena v africkém Džibutsku. Podezřelý Peter Cherif bude převezen do Francie, kde bude vyslýchán.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Útočníci, kteří stříleli v redakci Charlie Hebdo
doporučujeme

Podle deníku The Guardian byl v Džibutsku zadržen Peter Cherif, který je také známý jako Abú Hamza. Francouzské úřady ho považují za možného strůjce teroristického útoku v redakci týdeníku Charlie Hebdo v roce 2015. Agentura Reuters pak cituje nejmenovaný zdroj, podle kterého byl zadržen již v neděli.

Francouzská ministryně obrany Florence Parly řekla pro rádio RTL: „Ukazuje to, že boj proti terorismu je dlouhodobou záležitostí, a že se výsledky objeví, pokud se mu budeme důsledně věnovat.“ Cherif je podle ní s útokem jednoznačně spojen. "Je to velmi dobrá zpráva, protože tento terorista hrál důležitou roli při plánování střelby v Charlie Hebdo."

K útoku na redakci satirického časopisu došlo 7. ledna 2015. Celkově zemřelo 12 lidí, dalších 10 bylo zraněno. Oba teroristé byli později zabiti v přestřelce s ozbrojenými složkami.

Den po masakru v redakci časopisu zaútočil známý obou bratrů, Amedy Coulibaly, na neozbrojenou policistku. Potom vnikl do košer hypermarketu, kde zastřelil čtyři další oběti a následně držel rukojmí. Policie ho nakonec zneškodnila, při pokusu o osvobození však zemřeli další čtyři rukojmí.

Peter Cherif byl jedním z nejhledanějších francouzských teroristů a byl na útěku od roku 2011. Podobně jako mnoho dalších útočníků má i on za sebou historii kriminálníka, včetně případu ozbrojené loupeže.

Už v roce 2004 byl zadržen Američany v irácké Falůdži, kde byl zraněn v boji na straně Al-Kájdy. V roce 2007 však uprchl a odcestoval do Sýrie. Sám se později vydal francouzským úřadům, nicméně v roce 2011 opět uprchl.

Podle informací francouzských tajných služeb se následně skrýval v Jemenu, kam také pozval bratry Kouachiovi, kteří později v redakci útočili. V Jemenu měli projít bojovým výcvikem. Před útokem s nimi měl být Cherif v kontaktu, zatím však není jasné jakou roli vlastně v celé operaci sehrál.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimský radikál z Ukrajiny chtěl spáchat bombový útok v Polsku

10.12.2019 20:31 Příslušníci polské civilní kontrarozvědky (ABW) zadrželi Ukrajince, který údajně plánoval útok v…

USA uvalily sankce i na Slovensko, Kočnerovy firmy nesmí obchodovat

10.12.2019 18:42 Vláda Spojených států dnes oznámila, že uvalila ekonomické sankce na několik osob podezřelých z…

Premiér Johnson a herec Grant se opět střetli. Kvůli předvolebnímu klipu

10.12.2019 18:13 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson, jenž bude ve čtvrtečních volbách obhajovat svůj mandát, sehrál…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 17:47 Aktualizováno O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama