Další protesty? Nad mobilizací žlutých vest visí otazníky

Nad osudem francouzského hnutí takzvaných žlutých vest po více než měsíci protestů a silničních blokád visí otazník. Podle vládních čísel se počet účastníků sobotních mobilizací od té první ze 17. listopadu neustále snižuje a média se nyní ptají, co s účastí udělají blížící se Vánoce nebo to, že parlament schválil balíček sociálních opatření reagující na požadavky demonstrantů. Představitelé žlutých vest nicméně svolali protesty i na dnešek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Největší manifestace se při již šesté mobilizaci nemá konat v centru Paříže, ale v nedalekém Versailles, kde bude preventivně uzavřen slavný zámek i jeho zahrady. V pátek však údajně na facebookové stránce této události slibovalo účast jen 1400 lidí. Protesty jsou plánované i v řadě regionálních metropolí, například v Lille, Nantes nebo Štrasburku. Jedna z předních postav hnutí žlutých vest podle deníku Le Monde také vyzývá příznivce, aby přišli k hraničním přejezdům a blokovali průjezd kamionů.

Ministerstvo vnitra uvádí, že minulou sobotu přišlo po celé Francii manifestovat 66.000 lidí, což je oproti údaji z předcházející mobilizace téměř poloviční pokles. První protestní soboty 17. listopadu se údajně účastnilo 290.000 Francouzů. Deník Le Parisien podotýká, že tato čísla nelze porovnat s údaji organizátorů protestů, protože žluté vesty nemají žádné vedení nebo jednotící strukturu.

Při patrně slábnoucím rozsahu protestů začala francouzská policie bourat tábory, které si "žluté vesty" vybudovaly na kruhových objezdech po celé zemi. "Tohle všechno musí skončit. Máme zde dnes významné kroky, které byly učiněny, je zde vůle k dialogu, k debatě," vzkázal ve čtvrtek nespokojeným občanům ministr vnitra Christophe Castaner.

Francouzský parlament v pátek schválil balíček sociálních opatření, která prezident Emmanuel Macron minulý týden slíbil ve snaze zastavit protesty. Od Nového roku se tak nebudou například danit odměny za přesčasy a polepšit by si finančně mělo až 70 procent francouzských důchodců. Vláda také slibuje celospolečenskou debatu o daních a výdajích státu, která má trvat až do března.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová nemá podporu sněmovny pro dohodu, EU se tvrdému brexitu nebrání

25.03.2019 19:12 Snaha premiérky Theresy Mayové získat hlasy britských poslanců pro brexitovou dohodu, kterou Dolní…

Neúspěšný kandidát na prezidenta Harabin podal ústavní stížnost na volby

25.03.2019 18:55 Neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta, soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin, se rozhodl…

Zeman se setkal se Šefčovičem a Drahoš už rýpe: Přijel se mu poklonit. Ale…

25.03.2019 18:06 Aktualizováno Už za týden bude jasno, kdo se stal novým slovenským prezidentem.. Do druhého kola postoupili…

Italský extremista Battisti přiznal odpovědnost za vraždy, lítost…

25.03.2019 16:51 Italský levicový extremista Cesare Battisti poprvé přiznal odpovědnost za čtyři vraždy v 70. letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama