Další protesty? Nad mobilizací žlutých vest visí otazníky

Nad osudem francouzského hnutí takzvaných žlutých vest po více než měsíci protestů a silničních blokád visí otazník. Podle vládních čísel se počet účastníků sobotních mobilizací od té první ze 17. listopadu neustále snižuje a média se nyní ptají, co s účastí udělají blížící se Vánoce nebo to, že parlament schválil balíček sociálních opatření reagující na požadavky demonstrantů. Představitelé žlutých vest nicméně svolali protesty i na dnešek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Největší manifestace se při již šesté mobilizaci nemá konat v centru Paříže, ale v nedalekém Versailles, kde bude preventivně uzavřen slavný zámek i jeho zahrady. V pátek však údajně na facebookové stránce této události slibovalo účast jen 1400 lidí. Protesty jsou plánované i v řadě regionálních metropolí, například v Lille, Nantes nebo Štrasburku. Jedna z předních postav hnutí žlutých vest podle deníku Le Monde také vyzývá příznivce, aby přišli k hraničním přejezdům a blokovali průjezd kamionů.

Ministerstvo vnitra uvádí, že minulou sobotu přišlo po celé Francii manifestovat 66.000 lidí, což je oproti údaji z předcházející mobilizace téměř poloviční pokles. První protestní soboty 17. listopadu se údajně účastnilo 290.000 Francouzů. Deník Le Parisien podotýká, že tato čísla nelze porovnat s údaji organizátorů protestů, protože žluté vesty nemají žádné vedení nebo jednotící strukturu.

Při patrně slábnoucím rozsahu protestů začala francouzská policie bourat tábory, které si "žluté vesty" vybudovaly na kruhových objezdech po celé zemi. "Tohle všechno musí skončit. Máme zde dnes významné kroky, které byly učiněny, je zde vůle k dialogu, k debatě," vzkázal ve čtvrtek nespokojeným občanům ministr vnitra Christophe Castaner.

Francouzský parlament v pátek schválil balíček sociálních opatření, která prezident Emmanuel Macron minulý týden slíbil ve snaze zastavit protesty. Od Nového roku se tak nebudou například danit odměny za přesčasy a polepšit by si finančně mělo až 70 procent francouzských důchodců. Vláda také slibuje celospolečenskou debatu o daních a výdajích státu, která má trvat až do března.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finskem otřásla série znásilnění, podezřelými jsou migranti. Země zpřísní…

16.01.2019 22:14 Aktualizováno V reakci na sérii případů znásilnění, z nichž jsou obviňováni migranti, je finský parlament…

Tsiprasova vláda získala důvěru, schválení makedonské dohody je o krok blíž

16.01.2019 22:02 Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní…

Mayová ustála hlasování parlamentu o nedůvěře, bylo to těsné

16.01.2019 21:28 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová den po odmítnutí brexitové dohody Dolní sněmovnou přečkala…

Maršál z NATO varuje: Největší nebezpečí představují Rusko a terorismus

16.01.2019 20:08 Aktualizováno Rusko a mezinárodní teroristické organizace představují největší nebezpečí pro 29 členských států…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama