Bude "občanská válka''? Žluté vesty chtějí demisi Macrona

Boj pokračuje? Dojde i na zbraně? Hnutí ,,žlutých vest'' jimi údajně disponuje, a.dojde-li k nejhoršímu, nebude.váhat je použít. Tvrdí to mluvčí hnutí ,,svobodných žlutých vest'' Christophe Chalençon. Ten přes Vánoce nabídl na svém facebookovém profilu úvahu, v níž vybídl své kolegy k ,,pokračování boje''. A to hned od.ledna. V jeho vyjádření nechybí ani slova jako ,,občanská válka'', která je podle něho ,,nevyhnutelná', pokud vláda a.premiér nepodají demisi. Informaci o tom přineslo francouzské rádio RTL.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

Přechodná vláda s vojákem na čele?

Chalençon, pocházející z Vaucluse, o němž se mimo jiné objevují zprávy, že hodlá postavit jednu z kandidátek do květnových evropských voleb, vyzývá Macrona a vládu k odchodu a žádá ustavení "přechodné vlády'', jež by na.svém čele měla vojáka. Již počátkem prosince na.stanici Europe 1 Chalençon vyzval bývalého šéfa generálního štábu Pierra de Villierse, aby se postavil do.čela nového režimu.

Jeho vyjádření kritizoval vzápětí Daniel Cohn-Bendit, bývalý evropský poslanec za Zelené, jedna z postav studentských demonstraci z května 1968, který tento pokus považuje za doklad, že hnutí ,,žlutých vest'' nejsou vůbec revolucionáři, nýbrž pučisté. "My jsme.bojovali proti generálům u moci, oni chtějí generála dostat k moci,'' řekl.

General de.Villiers, kterého kvůli nesouhlasu se.škrty v armádním rozpočtu prezidenta Macron v červnu loňského roku odvolal, se několikrát k nabídce vstoupit do politiky vyjádřil negativně. Jeho nejnovější kniha Qu'est-ce que un chef (Co je být šéfem, Fayard) trhala v uplynulých týdnech rekordy v nákupu u knihkupců. Posledním generálem na čele Francouzské republiky byl generál Charles de Gaulle, zakladatel současného režimu z roku 1958, který v roce 1969 podal.demisi.

Církev chce otevřít dialog

Přes Vánoce.se.o.slovo přihlásila i katolická církev. Mluvčí Konference kněží Francie Olivier Ribadeau Dumas tvrdí, že nynější krize je výsledkem státem zanedbaných území, kde po desetiletí narůstaly nerovnosti mezi lidmi. "Máme touhu stát se prostředníkem dialogu,'' řekl na rozhlasové stanici France Inter.

Ačkoliv podle jeho slov vliv katolické církve ve Francii, jež bývá často za.katolickou považována, i nadále klesá, disponuje stále silným vlivem a množstvím 13 000 farnosti, které by se podle mluvčího mohly stát místy k setkáním a rozhovorům. "Myslím, že je rolí církve to umožnit,'' míní mluvčí. Již dříve odsoudil násilnosti, které nikam nevedou, protože přehrávají "sociální tkanivo''.

Také vláda se v uplynulém týdnu před Vánocemi již pokusila nabídnout řešení ve formě "velké rozpravy', kterou má po tři měsíce na starosti koordinátorka Chantal Jouannová, mimo jiné také několikanásobná mistryně v karate a bývalá ministryně sportu.

K celonárodní debatě vyzval 10. prosince prezident Emmanuel Macron v televizním vystoupení, v němž ohlásil řadu opatření na zmírnění krize, které o týden později přijal i parlament.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na slovenských jatkách se porážely hnijící a pošlé krávy

25.03.2019 19:27 I na slovenská jatka roky putovaly pošlé, hnijící a nemocné krávy, než se po zpřísnění kontrol v…

Mayová nemá podporu sněmovny pro dohodu, EU se tvrdému brexitu nebrání

25.03.2019 19:12 Snaha premiérky Theresy Mayové získat hlasy britských poslanců pro brexitovou dohodu, kterou Dolní…

Neúspěšný kandidát na prezidenta Harabin podal ústavní stížnost na volby

25.03.2019 18:55 Neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta, soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin, se rozhodl…

Zeman se setkal se Šefčovičem a Drahoš už rýpe: Přijel se mu poklonit. Ale…

25.03.2019 18:06 Aktualizováno Už za týden bude jasno, kdo se stal novým slovenským prezidentem.. Do druhého kola postoupili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama