Záhada dronů z Gatwicku pokračuje. Patřily bezpilotní letouny policii?

Britská policie dnes vyloučila, že by dva bezpilotní letouny, které v uplynulých dnech našla, byly těmi, které minulý týden v rušném předvánočním čase způsobily chaos na letišti Gatwick. Ředitel sussexské policie Giles York se dnes zároveň ve vysílání BBC Radio 4 omluvil dvojici, kterou policisté v souvislosti s vyšetřováním narušení vzdušného prostoru nad jihoanglickým letištěm zadrželi a následně bez obvinění propustili.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

British Airways, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Yorka policisté prohledali šestadvacet míst, ze kterých mohli neznámí pachatelé řídit drony. Bezpilotní letouny, které byly spatřeny nad letištěm Gatwick 19. a 20. prosince, ale nenalezli.

Minulý týden jeden z vyšetřovatelů uvedl, že policisté prověřují i možnost, že žádné drony nad letištěm nelétaly. Policejní šéf York dnes však zdůraznil, že si je policie "naprosto jistá", že nad Gatwickem bezpilotní letouny v době, kdy bylo letiště uzavřené, skutečně přelétaly.

Provoz na letišti Gatwick, které leží jižně od Londýna a je druhým nejfrekventovanějším v Británii, se zastavil minulý týden celkem na více než 36 hodin, zrušeno bylo asi 1000 letů. Incident narušil plány více než 140.000 cestujících.

Britská média už dříve informovala, že ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s osobou, která jej ovládá.

zdroj: YouTube

Šéf sussexské policie York se dnes také omluvil Paulovi Gaitovi a Elaine Kirkové, kteří žijí nedaleko Gatwicku a byli před týdnem zadrženi pro podezření, že právě oni vzdušný prostor nad letištěm narušili. Po dvou dnech byli oba propuštěni bez obvinění, bulvární média ovšem mezitím informovala o jejich totožnosti a zveřejnila i jejich fotografie. Pár později uvedl, že se jednáním policie i médií cítí zneuctěn a ponížen. Podle Yorka bylo nicméně zadržení Gaita a Kirkové opodstatněné.

Některá média, například bulvární list The Sun, dnes s odkazem na Yorkova slova informovala, že vyšetřovatelé nevylučují, že drony, které způsobily nad Gatwickem problémy, patřily policii. Policisté to ale později označili za "nedorozumění".

York totiž řekl, že k vyšetření dění nad letištěm vypustila samotná policie své bezpilotní letouny, a některé z více než stovky svědectví o přeletu dronů nad letištěm se tak mohly týkat právě těch policejních. Vzhledem k interpretaci v některých médiích musela policie později zveřejnit prohlášení, ve kterém popřela, že policejní stroje byly původcem chaosu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Theresa Mayová se loučí. V posledním projevu odsoudila populisty, varovala…

17.07.2019 18:52 Ať už si Británie pro svůj odchod z Evropské unie vybere jakoukoli cestu, musí být dlouhodobě…

Další útok na politika v Německu. Starosta Hockenheimu dostal pěstí, má…

17.07.2019 18:24 Německá policie pátrá po muži, který v pondělí napadl a vážně zranil starostu města Hockenheim. Zda…

Libye vydala bratra teroristy z Manchesteru, letěli pro něj britští…

17.07.2019 18:10 Aktualizováno Libye vydala britským úřadům mladšího bratra pachatele sebevražedného teroristického útoku v…

Pomáhat uprchlíkům na moři je povinnost? V europarlamentu se strhla…

17.07.2019 17:30 Evropská unie a její členské státy mají podle mezinárodního práva povinnost pomáhat lidem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama