Slovensko přežilo další sněhovou kalamitu, silnice jsou opět sjízdné

Po sněhové kalamitě, která ve čtvrtek zasáhla zejména severní část Slovenska, byly dnes dopoledne podle portálu správce slovenských silnic hlavní silniční tahy v zemi sjízdné. V noci na dnešek připadl v některých oblastech další sníh a slovenští meteorologové vydali novou výstrahu před sněžením. Ve třech pohořích Slovenska včetně Vysokých Tater platí lavinové nebezpečí. Na polské straně Tater záchranáři odvezli z horské chaty dvacet turistů, jimž nepřízeň počasí překazila plány vrátit se z hor.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí
doporučujeme

Nejvýše položenou tatranskou chatu pod Rysy, nalézající se ve výšce 2250 metrů, zasáhla velká lavina. Masa sněhu ji ale naštěstí nesmetla do údolí jako v roce 2000. Rozsah poškození zatím není známý, uvedla televize Markíza. V době, kdy lavina spadla, v chatě nikdo nebyl, dodala. V souvislosti s vydatnou sněhovou nadílkou více než desítka obcí na Slovensku vyhlásila kalamitní stav. Mezi nimi je i Ždiar pod Vysokými Tatrami, kde ovšem kromě komplikací v dopravě vážnější problémy v souvislosti se sněžením nezaznamenali. Kvůli nepříznivému počasí zasahovalo od čtvrtka na různých místech Slovenska přes 120 hasičů s technikou. Pomáhali například zajistit průjezdnost silnic v lokalitách, ve kterých sněžilo nejvíce. Odstraňovali mimo jiné stromy, které spadly na vozovku či na elektrické vedení. Ve Vysokých a v Západních Tatrách stejně jako v pohoří Malá Fatra nedaleko Žiliny horská záchranná služba vyhlásila velké lavinové nebezpečí, což je čtvrtý stupeň z pětidílné mezinárodní škály. V ostatních pohořích je riziko uvolnění lavin nižší. V uplynulých dnech napadl na slovenských horách místy až metr nového sněhu. Polská horská služba dnes vyslala vrtulník pro turisty, kteří kvůli sněhové nadílce a nebezpečí lavin od čtvrtka museli zůstat v horské chatě v Dolině pěti polských ples. Z hor se naopak ještě nemůže vrátit 18 výletníků, kteří uvízli v chatě u jezera Mořské oko. Horská služba je žádá, aby z ní zatím neodcházeli, protože cesta vede přes místa, kde by se mohly uvolnit laviny, informuje televize TVN24. Malgorzata Obertyńská, která chatu provozuje, ujišťuje, že má dostatečné zásoby jídla a že turisté u ní mohou zůstat tak dlouho, dokud nebezpečí nepomine. Na 1987 metrů vysoké hoře Kasprowy Wierch na polsko-slovenské hranici leží 192 centimetrů sněhu. Členové horské služby i v jiných polských horách dovážejí jídlo, léky a další potřebné věci zejména starším lidem z horských usedlostí, které od okolí odřízl sníh. Slovenští meteorologové vydali novou výstrahu před sněžením. V noci na sobotu a během dne by na západním a severním Slovensku mohlo napadnout místy až 30 centimetrů sněhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár zachvátil sedmipatrovou budovu ve Štrasburku, zahynulo pět lidí

27.02.2020 12:09 Aktualizováno Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na dnešek pět lidí…

Kočner a Rusko jsou vinni z padělání směnek, rozhodl slovenský soud

27.02.2020 10:59 Slovenský soud dnes uznal vinnými kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera a exministra…

Turisté, kteří kvůli koronaviru uvázli na Tenerife, prý budou moci hotel…

27.02.2020 10:55 Lidé, kteří v pondělí 24. února přiletěli do hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově…

Zápach, špína, nemoci, deprese. V táboře pro 3000 migrantů jich žije 20 000

27.02.2020 10:24 Zařízení Moira na ostrově Lesbos bylo původně vybudované pro 2800 migrantů. Nyní jich tam ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama