Ostře sledovaný proces: V Bruselu začíná soudní stání s džihádistou Nemmouchem

Za vysokých bezpečnostních opatření začíná posledními přípravami, čtyři a půl roku po atentátu v Židovském muzeu Belgie, soudní proces s dvěma francouzskými džihádisty: Mehdim Nemmouchem a Nacerem Bendrerem. Dnes byli do Justičního paláce v Bruselu předvedeni oba muži, kteří jsou obvinění z teroristickým útoků, aby byli přítomni losování, jež má vybrat dvanáct soudů a dvanáct náhradníků. Oficiálně bude proces zahájen ve čtvrtek a měl by trvat pravděpodobně až do konce března. Informuje o tom agentura Belga.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Oba muži jsou obviněni z útoků teroristické povahy, kterých se měli dopustit 24. května 2014 v Židovském muzeu Belgie, v ulici Minimes v hlavním městě Bruselu. Proces, na nějž se akreditovalo přes 300 novinářů, patří k těm největším svého druhu, srovnatelný s tím, v němž byli za atentáty a následnou přestřelku v ulici Dries, dne 15. března 2016, v únoru loňského roku odsouzeni k dvaceti letům odnětí svobody teroristé Salah Abdeslam a Sofien Ayari. 

Během předběžného stání koncem roku, dne 20. prosince, při nichž byl sestaven soupis svědků, kteří se mají dostavit před soud, jeden z advokátů Mehdiho Nemmouche sdělil, že jeho klient „doufá, že jeho nevina bude dokázána". Jako „nevinný" se cítí být i Nacer Bendrer. Pro Yohana Benizriho, předsedu Rady židovských organizací Belgie (CCOJB), kterého cituje AFP, je důležité, aby byla prokázána antisemitská povaha činů obou obviněných.

Oba advokáti podezřelých džihádistů - Sébastien Courtoy a Henri Laquay - se budou snažit podle Benizriho o snížení tohoto motivu na minimum a posilovat jako motiv spiknutí.

Střelba trvala pouhých 82 vteřin

Atentát z 24. května 2014 trval pouhých 82 vteřin. Bylo při něm podle vyšetřovatelů zabiti dva izraelští turisté, padesátníci Emmanuel a Miriam Rivovi, dvěma kulkami z revolveru hned při vstupu do muzea. Útočník následně postřelil Alexendra Strense, belgického zaměstnance muzea, a to ranou kulkou do čela. Šestadvacetiletý mladík zemřel dva týdny poté v nemocnici. Další obětí se stala Dominique Sabrierová, šestašedesátiletá francouzská dobrovolnice, která byla ve své kanceláři zabita střelbou z útočného kulometu kalašnikov (AKM). 

O šest dní později je Mehdi Nemmouche, jeden z prvních bojovníků Daesche, který se odhodlal k atentátům v Evropě, zadržen na autobusovém nádraží v Marseille při náhodné kontrole dokumentů. V nedalekém vozu jsou nalezeny zbraně, které použil při atentátu, dále přenosný počítač a několik videozáznamů, na nichž se jakýsi hlas přihlašuje k atentátu. V prosinci 2014 byl zadržen i Nacer Bendrer, stejně jako Nemmouche, v Marseille. Je podezřelý z toho, že Nemmouchovi pomáhal. Oba se potkali ve vězení v letech 2009-2010. 

Po tomto procesu v Bruselu čeká Nemmouche ještě jeden, tentokrát ve Francii, píše agentura AFP. Džihádista Nemmouche, jenž se vrátil v okamžiku atentátu v Bruselu, jenom krátce ze Sýrie, kde bojoval s džihádisty, je rovněž podezřelý z toho, že patřil k těm, kteří usmrtili čtyři francouzské novináře v zajetí. 

Podle federálního belgického soudu, uvádí agentura Belga, budou kolem Justičního paláce v průběhu procesu nedostupná parkoviště a některé ulice podél paláce uzavřené. Každý, kdo by si přál zúčastnit procesu v soudní síni, musí očekávat, že bude podroben několikanásobné bezpečnostní prohlídce u vstupu a v samotném sále. Veškeré elektronické přístroje (mobily, počítače) jsou striktně zakázány. 

Nemmouche se radikalizoval ve vězení

Mehdi Nemmouche se narodil 17. dubna 1985 v Roubaix, průmyslovém městě na severu Francie, v rodině alžírského původu. Nikdy nepoznal svého otce a pro chudobu své matky byl společně se svými dvěma sestrami od věku tří měsíců v opatrovnických zařízeních. Od 17 let ho vychovávala babička v nedalekém Tourcoingu ve čtvrti la Bourgogne, označované jako „quartier sensible" (čtvrti s velmi podílem imigrace a drobné kriminality). 

Ve svých třiadvaceti letech byl poprvé odsouzen a strávil osmnáct měsíců ve vězení za krádež auta. O rok později k tomu přibyl trest za krádež v samoobsluze s několika komplici. Podle svědectví jeho známých a přátel, nikdy nepatřil návštěvníkům mešity, ani k náboženským radikálům. V roce 2012, tři měsíce po svém propuštění z vězení, kde prošel fází islámské radikalizace, odjel do Sýrie, kde se připojil k bojovníkům islámského státu.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 20:39 Aktualizováno Ve Francii přibylo nejvíce nově nakažených koronavirem od poloviny listopadu. Za poslední den zde…

Laboratoře na Slovensku hlásí nejvíce nakažených od 12. ledna

24.02.2021 20:27 Aktualizováno Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy…

EU posuzuje českou žádost o dočasné navýšení dodávaných vakcín

24.02.2021 19:43 Evropská unie se zabývá žádostí České republiky o dočasné poskytnutí vakcín nad množství, které má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama