Sněhová katastrofa na Slovensku: Velmi špatně jízdné silnice, uvízlé kamiony, zrušené lety

Slovensko se potýká s nepříznivým počasím. Přívaly sněhu na mnoha místech komplikují dopravu. V Bratislavě byla omezena i městská hromadná doprava. Kalamitě se nevyhnulo ani bratislavské letiště, které muselo odklonit tři lety.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Slovenský hydrometeorologický úřad (SHMÚ) varuje před sněžením v několika krajích. Výstraha 1. stupně platí pro Banskobystrický, Trenčínský, Košický, Nitranský, Trnavský a Žilinský kraj až do 18 hodin, v některých částech potrvá výstraha až do zítřejší 6. hodiny ranní. Napadnout by v nich mohlo mezi 10 až 35 centimetry sněhu. Na západě země se může tvořit náledí a téměř na celém území Slovenska i sněhové jazyky.

„Dopravní situace bude dnes v západní polovině Slovenska velmi špatná,“ varoval SHMÚ prostřednictvím svého facebookového profilu. Ve střední a východní části země navíc očekávají meteorologové v průběhu noci nízké teploty. Ty mohou v minimech dosahovat -15 až -18 stupňů Celsia.

Sníh potrápil také Bratislavu. Kvůli nepříznivým podmínkám nejezdily v některých částech města trolejbusy. Bratislavský dopravní podnik na facebooku zveřejnil varování, že se očekává „zpoždění některých spojů v důsledku nepříznivého počasí a sněžení.“ Ve 14 hodin skončila ve městě výstraha, kterou meteorologové v půl dvanácté zvýšili na druhý stupeň.

Před dvanáctou hodinou však bylo bratislavské letiště Milana Rastislava Štefánika nuceno odklonit tři přílety dopravce Ryanair do Budapešti. Tam letadla vyčkávala na zlepšení situace v Bratislavě. Problémy se týkaly linek z Londýna, Birminghamu a Marrakéše. Zhruba ve 13 hodin přestalo v Bratislavě sněžit.

Odlety z Bratislavy do Birminghamu a Londýna byly z důvodu odklonění opožděny zhruba o 3 hodiny, let do Marrakéše byl zrušen. Podle Veroniky Ševčíkové, mluvčí letiště M.R. Štefánika, je již „hlavní dráha letiště provozuschopná a lety jsou tak vypravovány podle platného letového řádu“.

Problémy hlásí lidé i z dalších částí země. Na některých horských přechodech uvázli kamiony, které mají zákaz jimi projíždět. Na D1 mezi Trnavou a Bratislavou podle webu Aktuality.sk stojí několik odstavených aut. Slovenská média také informují o dopravních nehodách spojených se sněhem a ledovkou.

Ve Vysokých Tatrách podle webu Pravda.sk nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Laviny se v prudkém svahu mohou uvolnit již při malém zatížení. Ve vysokých polohách se nachází mezi 120 a 220 centimetry sněhu. V Malé i Velké Fatře, stejně jako v Nízkých Tatrách, platí druhý z pětistupňové škály.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti děsí turisty? Obyvatelé řeckého ostrova jsou zoufalí, jejich…

26.06.2019 22:19 Aktualizováno Turisté se obloukem vyhýbají řeckému ostrovu Samos. Důvodem je podle německého serveru Deutsche…

Rána pro Merkelovou: Německá policie a armáda se bouří

26.06.2019 22:19 Aktualizováno V Německu došlo k neobvyklé tvrdé výměně názorů. Odstartoval ji bývalý vrchní kandidát na vedení…

Nizozemské dráhy budou platit odškodné židům

26.06.2019 21:37 Nizozemský národní vlakový přepravce NS dnes oznámil, že zaplatí reparace Židům, Romům a Sintům,…

Rada Evropy má novou generální tajemnici, je jí Marija Pejčinovičová…

26.06.2019 21:09 Novou generální tajemnicí Rady Evropy bude chorvatská ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama