Protiimigrační strany musí ovládnout EU, volá Orbán. Vyhlásil válku Macronovi

Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán si přeje, aby v Evropském parlamentu, o jehož novém složení budou voliči rozhodovat letos na jaře, získaly většinu protiimigrační strany. Šéf maďarské vlády to dnes podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Cílem Maďarska je podle Orbána zajistit většinu pro protiimigrační strany v europarlamentu, pak v Evropské komisi a později, až volby jednotlivých státech změní politickou krajinu v EU, i v Radě Evropské unie. V té zasedají vrcholní představitelé členských zemí EU a padají v ní nejdůležitější rozhodnutí.

Podle Orbána v současnosti existují v Evropě dvě civilizace. Jedna je podle něj "křesťansko-muslimská", druhá "křesťansko-demokratická". Orbánova strana Fidesz se hlásí k té druhé. Za vzor pro "moderní křesťansko-demokratickou Evropu" maďarský premiér považuje Brazílii pod vedením nového ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara, napsala agentura DPA. Připomněla, že Orbán se na Nový rok demonstrativně zúčastnil Bolsonarovy inaugurace.

Orbán, který patří k hlasitým odpůrcům vstřícného přístupu vůči přistěhovalcům, také uvítal italskou iniciativu domluvit před volbami do EP alianci euroskeptiků. Ve středu se svými plány přijel do Varšavy za nejvyššími představiteli vládnoucího národně-konzervativního Práva a spravedlnosti italský krajně pravicový vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který stojí v čele protiimigrační Ligy.

Orbán dnes za vůdce "proimigračních sil" v Evropě označil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, a proto proti němu podle něj musí bojovat.

Orbánova strana Fidesz je v současnosti v Evropském parlamentu součástí nejsilnějšího uskupení, evropských lidovců. Polské Právo a spravedlnost je stejně jako česká ODS součástí Evropských konzervativců a reformistů.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední šance na brexit s dohodou padla? Tusk pohřbil Johnsonův návrh

20.08.2019 16:37 Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes odmítl návrh britského premiéra Borise Johnsona, aby v…

Požár na Gran Canaria ztrácí na síle, poprvé mohlo vzlétnout velké hasicí…

20.08.2019 16:28 Aktualizováno Lesní požár, který se na španělském ostrově Gran Canaria nedařilo od soboty dostat pod kontrolu,…

Zoufalství uprchlíků dosáhlo vrcholu: Skáčou z lodě Open Arms

20.08.2019 16:18 Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova…

Chorvatsko odvolalo z Berlína svou diplomatku, prosazovala "bílou Evropu"

20.08.2019 14:32 Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama