EU s Mayovou skončila? Nové jednání o brexitu nebude, vzkázal Juncker

Evropská komise je v kontaktu s britskou vládou ohledně možné podoby určitých dodatečných ujištění pro Londýn před tím, než bude příští týden britský parlament hlasovat o smlouvě týkající se vystoupení země z unie. Novinářům to dnes v Bukurešti řekl předseda unijní exekutivy Jean-Claude Juncker.

Přidejte svůj názor

Jean-Claude Juncker

Britská premiérka Theresa Mayová se snaží ještě před koncem parlamentní debaty o brexitové dohodě získat od Evropské unie další záruky. Dolní sněmovna má o dojednaném textu o podmínkách odchodu země z Evropské unie hlasovat v úterý a řadu měsíců dojednávaný dokument pravděpodobně odmítne.

"S Downing Street (sídlo britské premiérky) diskutujeme, jak by taková ujištění mohla vypadat. Nepleťme si to ale s novým vyjednáváním," prohlásil Juncker na tiskové konferenci po jednání komise s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem. Nové jednání o dohodě ostatních sedmadvacet zemí unie odmítá.

Do podrobností ale šéf EK zacházet nechtěl, nebylo by to podle něj moudré. "Nechci se na různých ostrovech stát výrazně méně populární a tak tomuhle pokušení odolám," podotkl.

Juncker dnes po jednání s rumunskou premiérkou Vioricou Dancilaovou dodal, že prioritou komise i 27 zemí unie zůstává spořádaný odchod Británie k 29. březnu podle předjednané dohody.

Informovaní činitelé dnes novinářům řekli, že kontakty s britskou vládou se odehrávají na "všech úrovních". Zájmem je, aby britský parlament smlouvu odhlasoval a unie je k tomu připravena napomoci v rámci poměrně úzkého mandátu, jak jej v prosinci na summitu definovali premiéři a prezidenti 27 zemí bloku.

Spekulovat však prý nyní není možné o dalším postupu v případě negativního výsledku hlasování. V takovém případě bude Brusel čekat, s jakou představou dalšího postupu se na něj případně obrátí britská vláda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU uvalila sankce na agenty GRU kvůli novičoku, Británie a ČR rozhodnutí…

21.01.2019 16:53 Aktualizováno Evropská unie uvalila sankce na dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU, a také na šéfa této…

Strach v Londonderry: Po sobotní explozi byl vyhlášen nový poplach

21.01.2019 16:48 Aktualizováno Maskovaní muži dnes v severoirském Londonderry unesli dvě vozidla, do nichž podle policie patrně…

Boj s dezinformacemi? EU hodlá přitvrdil. Zasedne bezpečnostní rada, řekl…

21.01.2019 16:23 Bezpečnostní rada státu bude v únoru řešit, který český úřad má být odpovědný za kontakt s…

Brexitový plán B nebude? Mayová nemění kurz, kompromis s opozicí zavrhla

21.01.2019 14:53 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová se bude nadále pokoušet získat pro svou dohodu o brexitu podporu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama