Povolební pat ve Švédsku prolomen? Premiér Löfven má šanci získat další mandát

Šéf švédských sociálních demokratů Stefan Löfven by mohl získat další mandát ministerského předsedy. Opoziční Strana středu a Liberálové se údajně dohodly se Švédskou sociálnědemokratickou dělnickou stranou, že umožní Löfvenovi pokračovat v premiérské funkci druhé volební období. Informoval o tom dnes švédský deník Aftonbladet s odvoláním na nejmenované zdroje. Taková dohoda by ukončila patovou situaci, v níž se Švédsko ocitlo po zářijových parlamentních volbách, které skončily vyrovnaným výsledkem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Stefan Löfven

Zmíněnou dohodu musejí ještě oficiálně schválit vedení stran. Budou o tom rozhodovat během dneška a nadcházejícího víkendu, napsal list Aftonbladet. Kromě Strany středu a Liberálů dohodu předběžně odsouhlasil i koaliční partner sociálních demokratů Zelení.

Informaci o předběžné dohodě strany zatím odmítly oficiálně komentovat. Čtveřice stran, která podle deníku Aftonbladet dospěla k dohodě, navíc nemá v 349členném parlamentu potřebnou většinu, do té jí chybí osm mandátů. Podle serveru Bloomberg sociální demokraté drží 100 křesel, Zelení 16, Strana středu 31 a Liberálové 20, což je dohromady 167 míst. Při hlasování by proto musely spoléhat také na podporu spojenců sociálních demokratů z Levicové strany, která má po volbách v zákonodárném sboru 28 poslanců.

Jasné není zatím ani to, zda plán předpokládá vytvoření koalice uvedených stran, nebo vládu sociálních demokratů s podporou dalších politických uskupení, píše agentura Reuters.

Středolevý blok a středopravá aliance se od zářijového hlasování snažily hledat způsoby, jak vytvořit vládu bez protiimigrační strany Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila a v 349členném parlamentu získala 62 křesel. Všechny hlavní politické strany před volbami jasně řekly, že se Švédskými demokraty spolupracovat nebudou.

V polovině prosince švédský parlament zamítl návrh, aby dosavadní sociálnědemokratický předseda vlády Löfven získal další premiérský mandát, když proti němu hlasovalo 200 poslanců a pro bylo 116.

Již v polovině listopadu švédští zákonodárci odmítli návrh, aby se premiérem stal šéf středopravé Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson. Předseda parlamentu Andreas Norlén může předložit poslancům k hlasování kandidáta na premiéra celkem čtyřikrát. Pokud ani jeden z kandidátů nedostane podporu, musí se do tří měsíců uskutečnit nové volby.

Podle serveru Bloomberg Norlén stanovil, že další hlasování o možném premiérovi se uskuteční 16. ledna. Pokud ani to nebude úspěšné, bude mít parlament poslední možnost vybrat premiéra 23. ledna.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU uvalila sankce na agenty GRU kvůli novičoku, Británie a ČR rozhodnutí…

21.01.2019 16:53 Aktualizováno Evropská unie uvalila sankce na dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU, a také na šéfa této…

Strach v Londonderry: Po sobotní explozi byl vyhlášen nový poplach

21.01.2019 16:48 Aktualizováno Maskovaní muži dnes v severoirském Londonderry unesli dvě vozidla, do nichž podle policie patrně…

Boj s dezinformacemi? EU hodlá přitvrdil. Zasedne bezpečnostní rada, řekl…

21.01.2019 16:23 Bezpečnostní rada státu bude v únoru řešit, který český úřad má být odpovědný za kontakt s…

Brexitový plán B nebude? Mayová nemění kurz, kompromis s opozicí zavrhla

21.01.2019 14:53 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová se bude nadále pokoušet získat pro svou dohodu o brexitu podporu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama