Německo bez skrupulí? Postoj k Erdoganovi a tureckým uprchlíkům je zarážející

Přibližně každý druhý turecký žadatel o azyl v Německu je úspěšný. Vyplývá to z odpovědi německého ministerstva vnitra na písemnou žádost místopředsedkyně poslaneckého klubu strany Levice Sevim Dagdelenové, informovala dnes agentura DPA. Od pokusu o puč v Turecku v roce 2016 počet žadatelů z této země výrazně vzrostl a loni překročil desetitisícovou hranici.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uprchlíci, ilustrační foto

Loni v září dostalo v Německu azyl více než 40 procent tureckých žadatelů, v následujících dvou měsících to byl zhruba každý druhý. Jde přitom o statistiku očištěnou od případů zamítnutí z formálních důvodů.

"Turecko není bezpečnou zemí původu. Pro jinak smýšlející turecké občany se situace stále více zhoršuje," prohlásila Dagdelenová. Spolková vláda si podle ní počíná bez skrupulí, když režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podporuje hospodářskou pomocí a dodávkami zbraní, zatímco zároveň každý druhý člověk, který před Erdoganem utíká, dostane v Německu ochranu. "Pomoc spolkové vlády člověku, který je příčinou uprchlictví, musí skončit," požaduje poslankyně.

Počet Turků, kteří v Německu žádají o azyl, výrazně vzrostl od roku 2016, kdy se v Turecku uskutečnil pokus o puč. Následovala rozsáhlá vlna razií a zatýkání údajných nepřátel státu, které Erdogan spojuje s hnutím duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA. Zatčeno bylo v poslední době v Turecku několik německých občanů včetně novinářů, což silně pošramotilo německo-turecké vztahy.

Zatímco v letech 2013 až 2015 žádalo v Německu o azyl každoročně kolem 1800 lidí z Turecka, v roce 2016 vzrostl podle Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) počet takových žádostí na 5742, v roce 2016 na 8483 a od loňského ledna do listopadu jich bylo 10.075.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finskem otřásla série znásilnění, podezřelými jsou migranti. Země zpřísní…

16.01.2019 22:14 Aktualizováno V reakci na sérii případů znásilnění, z nichž jsou obviňováni migranti, je finský parlament…

Tsiprasova vláda získala důvěru, schválení makedonské dohody je o krok blíž

16.01.2019 22:02 Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní…

Mayová ustála hlasování parlamentu o nedůvěře, bylo to těsné

16.01.2019 21:28 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová den po odmítnutí brexitové dohody Dolní sněmovnou přečkala…

Maršál z NATO varuje: Největší nebezpečí představují Rusko a terorismus

16.01.2019 20:08 Aktualizováno Rusko a mezinárodní teroristické organizace představují největší nebezpečí pro 29 členských států…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama