Německo bez skrupulí? Postoj k Erdoganovi a tureckým uprchlíkům je zarážející

Přibližně každý druhý turecký žadatel o azyl v Německu je úspěšný. Vyplývá to z odpovědi německého ministerstva vnitra na písemnou žádost místopředsedkyně poslaneckého klubu strany Levice Sevim Dagdelenové, informovala dnes agentura DPA. Od pokusu o puč v Turecku v roce 2016 počet žadatelů z této země výrazně vzrostl a loni překročil desetitisícovou hranici.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Loni v září dostalo v Německu azyl více než 40 procent tureckých žadatelů, v následujících dvou měsících to byl zhruba každý druhý. Jde přitom o statistiku očištěnou od případů zamítnutí z formálních důvodů.

"Turecko není bezpečnou zemí původu. Pro jinak smýšlející turecké občany se situace stále více zhoršuje," prohlásila Dagdelenová. Spolková vláda si podle ní počíná bez skrupulí, když režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podporuje hospodářskou pomocí a dodávkami zbraní, zatímco zároveň každý druhý člověk, který před Erdoganem utíká, dostane v Německu ochranu. "Pomoc spolkové vlády člověku, který je příčinou uprchlictví, musí skončit," požaduje poslankyně.

Počet Turků, kteří v Německu žádají o azyl, výrazně vzrostl od roku 2016, kdy se v Turecku uskutečnil pokus o puč. Následovala rozsáhlá vlna razií a zatýkání údajných nepřátel státu, které Erdogan spojuje s hnutím duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA. Zatčeno bylo v poslední době v Turecku několik německých občanů včetně novinářů, což silně pošramotilo německo-turecké vztahy.

Zatímco v letech 2013 až 2015 žádalo v Německu o azyl každoročně kolem 1800 lidí z Turecka, v roce 2016 vzrostl podle Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) počet takových žádostí na 5742, v roce 2016 na 8483 a od loňského ledna do listopadu jich bylo 10.075.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozivý incident ve Finsku: Odpůrce uprchlíků se vrhl na ministra zahraničí

24.03.2019 20:38 Aktualizováno Finský ministr zahraničí Timo Soini byl dnes během setkání s voliči napaden agresivně se chovajícím…

Rumunsko přesune svou ambasádu do Jeruzaléma, přidá se i Honduras

24.03.2019 19:35 Rumunská premiérka Viorica Dancilaová dnes ve Spojených státech na konferenci Americko-izraelského…

Brutální útok: Policie při protestech žlutých vest zranila seniorku,…

24.03.2019 19:01 Aktualizováno Rodina více než sedmdesátileté demonstrantky, která utrpěla vážná zranění hlavy při sobotním…

Spiknutí proti Mayové? Ministr Hammond odmítl spekulace: Výměna hráčů není…

24.03.2019 17:33 Aktualizováno Britský ministr financí Philip Hammond v dnešním pořadu televize Sky News odmítl spekulace listu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama