V Bavorsku a Rakousku napadly už tři metry sněhu. 21 mrtvých, stovky vojáků mají pohotovost

Silný vítr vytvořil přes noc v částech Rakouska závěje, nebezpečí pádu lavin tak zůstává vysoké i ve výškách pod 2000 metrů nad mořem. Zhoršení počasí se čeká na jihu Bavorska, kde má večer znovu hustě sněžit. Se sněhem se potýkají i další evropské země. Za posledních deset dnů je v souvislosti s nepřízní počasí v Evropě evidováno minimálně 21 úmrtí, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Zimní počasí, ilustrační foto

V Bavorsku je kalamitní stav vyhlášen již v pěti okresech, trvat bude minimálně do úterý. Do regionu si dnes obrázek o situaci přijel udělat i bavorský premiér Markus Söder.

"Není důvod k panice, k vážnému znepokojení ale ano," řekl premiér, když se v jihobavorském městě Bad Tölz zúčastnil koordinační schůzky zástupců místní samosprávy a záchranných složek. Největší hrozbu podle Södera nyní představují masy sněhu na střechách objektů, které se mohou pod jeho tíhou prolomit. Odstraňovat sníh ze střech podle něj pomáhá velká většina z 5000 lidí, kteří se v rámci záchranného systému na jihu Německa kalamitní situací zabývají.

V Rakousku a Bavorsku hustě sněží už více než týden, za 12 dní napadly tři metry nového sněhu. Lavinu by podle varování dolnorakouských úřadů mohl spustit i jediný návštěvník hor. Lavinová výstražná služba dnes počítá v Ybbstalských Alpách v severní části pohoří s 20 centimetry nového sněhu. Meteorologové ale předpokládají, že například v Salcbursku do pondělí připadne až 130 centimetrů nového sněhu, potíže dělá i silný vítr, který zvyšuje riziko závějí a lavin.

Před lavinami dnes varovaly rovněž francouzské úřady, které v oblasti Savojských Alp zvýšily stupeň lavinového nebezpečí na čtvrtý z celkových pěti stupňů.

Od sobotního do pondělního večera má sněžit i v Německu - v saských nížinách, ale především v alpském regionu a v Bavorském lese na hranicích s Českou republikou, v nižších polohách se očekává déšť. Německá armáda vyslala do silně zasněžených regionů 350 vojáků, kteří odstraňují masy sněhu ze střech, zásobují obyvatele v odříznutých oblastech a převážejí pomocné síly obrněnými pásovými vozidly. Dalších zhruba 300 vojáků je ve stavu zvýšené pohotovosti.

V Bavorsku dnes armáda pomáhala řízeně uvolnit dvě laviny poblíž středisek Ruhpolding a Reit im Winkl. Od neděle navíc kvůli předpokládané oblevě budou hrozit i záplavy na tocích severně od Dunaje a v Alpách.

zdroj: YouTube

Jak mnichovské, tak frankfurtské letiště v pátek zrušily kolem stovky letů. Kvůli zasněženým kolejím jsou přerušena regionální spojení v částech Horního Bavorska, Švábska a Dolního Bavorska. Podle mluvčího drah budou výpadky spojů pokračovat i v příštích dnech.

V Bulharsku v pátek zahynuli dva snowboardisté pod lavinou, kterou sami strhli. V Rakousku vyprošťovala armáda z horských pastvin dvěma helikoptérami velkou skupinu školáků.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší scénář se naplňuje? EU se musí připravovat na brexit bez dohody

16.01.2019 09:47 Evropská unie se po úterním hlasování britského parlamentu, který odmítl návrh brexitové dohody,…

Co bude dál? Porážka Mayové uvrhla Velkou Británii do nejistoty

16.01.2019 09:33 Rozhodnutí Theresy Mayové upřednostnit stranickou politiku před národními zájmy povede k nejistotě.…

Mayová skončila jako blboun nejapný. Tisk zostra komentuje debakl…

16.01.2019 09:27 Za historickou porážku a naprosté ponížení premiérky Theresy Mayové označují dnes shodně britská…

O "českém teroristovi" informují i ve světě. Podívejte se, co o Baldovi…

16.01.2019 08:59 „Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama